Zürih Ucuz Uçak Bileti

Book your flight

to

ZÜRİH

Nüfus: 380 bin
Para Birimi: İsviçre Frangı
Ortalama Uçuş Süresi: 3 saat
Saat Farkı: GMT +1
Vize: Schengen Vizesi
 
Türkiye'den Zürih'e, Zürih'ten Türkiye'ye en ucuz uçak biletleri Geziko'da! Şimdi satın alın!
 
 

ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

Şehir içi ulaşım sistemiyle ünlü bir kent burası. Toplu taşıma burada her zaman son derece güvenli, temiz hem de çok yaygın. Banliyö tren olarak çalışan rayli sistemin ismi S-Bahn ve bu sistem şehrin tramvay ve otobüsleriyle birlikte sorunsuz ve kusursuz bir toplu taşıma deneyimi yaşatıyor hem yerlilerine hem de yabancı ziyaretçilerine. Toplu taşıma araçlarının söz konusu olan saniyeler bile olsa geç kalmadığını göreceksiniz, şaşırmayın.
 

İKLİM

Zürih'te iklim ılımandır. Atlantik iklimi ile karasal iklim arasında bir yerde seyreden şehir beklenenden daha ılık ve yağışlı bir iklime sahip. Şehrin yılık ortalma ısısı 8.5 derece. En soğuk Ocak aylık ortalamasi -0.5 derece iken en sıcak yazlık ay ortalaması Temmuz'da 17.6 derece olarak ölçülmüştür. İlkbahar ve sonbaharda genelde soğuk ve ılımlı günler arasında bir iklimi olan Zürih'te yıl içinde ortalama yağış 1,136 milimetre. Haziran ve Ağustos aylarında yağışlar diğer aylara göre daha az oluyor.
 

EKONOMİ

Isviçre'nin ekonomik başkenti olarak anılan şehir Zürih. Rheinfall şelalesi de Avrupa'nın Niagara'sı olarak bilindiği için turizm anlamında şehir ekonomisine ciddi bir katkı sağlıyor. Topraklarının büyük bir bölümü ekili olan şehrin ekonimisi yine de tarımdan çok sanayiye dayanıyor. Sanayi dalları arasında makine ve vagon yapımı var. İpekli ve pamuklu dokumacılık da bu noktada anılabilir.
 

GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Uetliberg Tepesi'ni görmek daha doğrusu bu tepeden şehre bakmak ziyaretinizde yapmanız gerekenlerden olacak. Rheinfall da bir doğa harikası olarak bu şehirde sizi bekliyor, Avrupa'nın en önemli şelalesi Rheinfall. 
Tarihi mirası, renkli pencereleri ve mimarisi ile büyüleyici Fraumünster Kilisesi'ni görmelisiniz. Grossmünser Kilisesi ve St Peter's Kilisesi de listenizin devamında yer almalı. Kunsthaus Sanat Müzesi,  Edward Munch, Van Gogh, Picasso, Claude Monet, March Chagal, Rothko, Merz, Twombly, Bacon da uğramanız gereken şehrin öne çıkan lokasyonlarından. 
 
Zulichberg'deki Flutern Cemetery, James Joyce'un mezarını ve heykelini saklıyor. 
 

ALIŞVERİŞ YAPILABİLECEK YERLER

Şehir Avrupa şehirleri arasında alışveriş yapma isteğinizin en çok artacağı şehirlerden biri olacaktır. Bunun için de doğru adres ünlü alışveriş merkezi Bahnhofstrasse. Burada tüm markaların ürünlerini bulabilirsiniz fakat Zürih elbette çok pahalı bir şehir, bunu hatırlatmakta fayda var. Öğle yemeği saatlerinde bu alışveriş cenneti caddedeki mağazalar kapalı oluyor.
 
Mayıs ve Ekim'de Bürkliplatz’da antikalar, takılar, gümüşler alabileceğiniz pazarlar kuruluyor. Mart ve Kasım arasındaki aylarda Rosenhof’da Perşembe ve Cumartesi günleri el işi tasarım yapan sanatçılar oluyor.  Niederdorf Caddesi ise el yapımı malzemeler satan butikler, el yapımı çakılar satan butikler, çizgi roman gibi alternatif zevklere hitap eden ürünler satan dükkanlar, seyahat kitapçısı bulabileceğiniz bir cadde.
Im Viadukt şehrin konseptli alışveriş merkezi, genellikle tasarıma ağırlık veriyor. 
 

EĞLENCE MERKEZLERİ

Bu kültür merkezi şehirde eğlence anlayışınız da bu yönde olmalı. Gece hayatı kadar gündüzleri de iyi zaman geçirmenizi sağlayacak fırsatları olan şehirde Old Hammer isimli su değirmenine birkaç saatinizi ayırabilirsiniz. Demirci ve değirmenciler tarafından yapılan eserleri görmeniz mümkün olacak. 
 
Zürih Opera Evi ve Tonhalle Konser Salonu opera, bale ve klasik müziğin şehirdeki merkezleri. Zuri-West'teki barlar, eğlence ve müziğinin adresi. 
 

ÇOCUKLARLA GİDİLEBİLECEK YERLER

Seestrasse'deki Belvoir Parkı ve Bruno Weber's Vineyard Park çocuğunuzu götürebileceğiniz ve sizin de keyifle zaman geçirebileceğiniz parklardan ilk ikisi. Elbette Zürih Gölü etrafındaki yürüyüş ve tur ile şelale gezisi de ailecek planlarınız arasında olacak şehrin diğer nimetlerinden. 
 
Havacılık Müzesi de çocuklarınızın merak edeceği ve uğrayabileceğiniz bir başka adres. Zürih hayvanat bahçesi 250 türde 2 binden fazla hayvan barınan bahçede yağmur ormanı da var. Madagaskar köşkü ve filleri kesinlikle görün.
 
Zürcher Spielzeugmuseum isimli müze oyuncak müzesi ve bebek, araba, tren rayı dahil aklınıza gelen tüm oyuncakların tarihsel gelişim süreçleriyle birlikte yer aldığı bir mekan.
 

GECE KULÜPLERİ VE BARLAR

Lüks yaşamın örneklerinin çok fazla olduğu şehirde gece hayatı da çok farklı ve kusursuz deneyimler yaşatıyor. Öneri listemizdeki mekanlardan bazıları Jules Verne Panaroma Bar, B21, Bohemia, Hard One, Stall 6, Dynamo, Loca, Mascotte, Saint German var. Rock müzik severler için ise doğru adres Zukunft olacaktır. 
 

ZURIH'TE YAŞAMIŞ ÜNLÜLER

Boris Blank, Mileva Maric, Albert Einstein, James Joyce, Udo Jürgens, Patricia Kaas, Vladimir Lenin, Thomas Mann, Manuel Rivera-Ortiz, Kurt Tucholsky, Tina Turner, Tristan Tzara, Richard Wagner, Jonas Kaufmann, Mark Knopfler
 

ALINMASI/DENENMESİ GEREKENLER

Zürih Gölü'nün etrafını yürüyerek gezmelisiniz. Almanız gerekenler listesi bu kez yalnızca hediye götüreceklerinizi değil sizi de ilgilendiriyor. Zürih'ten çikolata kutuları depolamadan geçen yoktur. Bol ve değişik peynir çeşitlerini tadabileceğiniz şehir kahvaltınızın ardından akşam yemeğine kadar farklı lezzetler için bekleyin. Versuva Usülü Bonfile ile şarap menünüzü oluşturabilir. 
 
Franz Kafka, Bertold Brecht, Vladimir Lenin ve Albert Einstein'ın Zürih'teki evleri şu an müzeye çevrilmiş ve ziyarete açık. 
 
Polybahn isimli finiküler benzeri araçlarla Central tramvay istasyonundan ETH binasına çıkın ve manzaranın tadını çıkarın. Ve tabii alınması gereken hediyeler listenizde İsviçre çakısı olacak.
 
Fiyat karşılaştırması ile Türkiye'den Zürih'e, Zürih'ten Türkiye'ye en ucuz uçak biletini hemen alın! Farklı ödeme seçeneklerinden, iptal ve iade fırsatlarından siz de yararlanın!
 

Paylaş