Zagrep Ucuz Uçak Bileti

Book your flight

to

Merak Edenler İçin Zagrep

Nüfus:1.288.000
Para Birimi:Kuna
Ortalama Uçuş Süresi:2 saat
Saat Farkı:GMT-1
Vize:Gerekiyor

Türkiye'den Zagreb'e, Zagreb'ten Türkiye'ye en ucuz uçak biletleri Geziko'da! Şimdi satın alın!Şehir İçi Ulaşım

Avrupa şehirleriyle boy ölçüşecek kadar elverişli bir ulaşım sistemi kurulmuş Zagreb’de. Şehirde geniş bir tramvay ağı kurulmuş. Otobüsler de şehri bir uçtan bir uca gezmek için ideal vasıtalardır. Şehri gezmek için konforlu bir alternatif de taksilerdir.


İklim

Zagreb’de Hırvatistan’ın genelinde olduğu gibi karasal iklim hüküm sürer. Yazlar sıcak ve az yağışlı, kışlar ise soğuk ve bol yağışlı geçer. Şehri gezmek için en uygun zaman Nisan, Mayıs, Eylül, Ekim aylarıdır.


Ekonomi

Hırvatistan’ın bütün ekonomik yükünü Zagreb çekiyor da denebilir. Ülkede ekonomik olarak söz sahibi bir şehirdir Zagreb. Makine, elektrik, tekstil, kimya, gıda gibi sektörler, şehirdeki ana geçim kaynaklarını oluşturur.


Görülmesi Gereken Yerler

Hırvat kültürünün kocaman bir özeti olan Zagreb’de gezilecek öyle çok park ve görülecek öyle çok kilise var ki… St. Katarina Kilisesi sizi büyülemeye yeter de artar bile. St. Mark Kilisesi de, St. Katarina Kilisesi’nden geri kalmaz bu konuda. Tabii devasa Zagreb Katedraline gelinceye kadar... Zagreb Katedrali bu iki kiliseyi de gölgede bırakacak bir yapıdır. Şehrin en popüler parkları olan Maksimir Parkı ve Medvednica Parkı gezmek, tozmak ve biraz soluklanmak için emrinize amade. Şehrin ünlü ve sıra dışı meydanları vardır: At Nalı Meydanı, Preradoviç Meydanı ve Çiçek Meydanı… Bu meydanlar Zagreb’in olmazsa olmazıdır. Şehirde gezilmesi gereken yerlerde “Üst şehir” anlamına gelen Gornji Grad ve “Alt şehir” diye bilinen Donji Grad vardır. Tkalciceva Sokağı, Kamenita Vrata Kapısı, Uspijaka denen Füniküler de Zagreb’i gezerken es geçilmemesi gereken noktalardır.


Alışveriş Yapılabilecek Yerler

Zagreb’de Centar Kaptol diye bir alışveriş bölgesi var. Alışveriş merkezinden bahsetmiyoruz, burası bir alışveriş bölgesi… Alışveriş çılgınlarının saldırası bir yer burası. Eğer antikalara merakınız varsa Pazar sabahında Britanya Meydanı’nın yolunu tutabilirsiniz. Şehrin en önemli alışveriş noktaları: City Center One, King Cross, Bolero, Bornstein, Pantheon, Gro-prom, Butique Cokolada, Avenue Mall olarak sıralanabilir.


Eğlence Merkezleri

Gezdikçe göreceksiniz ve tanık olacaksınız ki Zagreb tam bir kendine özgü kültürünü benimseyen, sanatsever bir şehir. Bu sebeple yıl boyunca her sezon açık tiyatrolar ve açık kapalı mekanlarda konserler devam eder. Zagreb’de sahnenin perdesi kapanmaz ve müzik hiç susmaz.


Çocuklarla Gidilebilecek Yerler

Zagreb, çocuklarınıza acımasız bir kültür şoklaması yapabileceğiniz bir müze cenneti adeta. Neredeyse her şeyin müzesini oluşturmuş Hırvatlar. Arkeoloji Müzesi, Hırvat Tarihi Müzesi, Hırvat Mimarisi Müzesi, Milli Sanatlar Müzesi, Hırvat Okul Müzesi, Hırvat Spor Müzesi, Etnografya Müzesi, Hırvat El Sanatları Müzesi, Mimara Müzesi… Bu liste böylece uzar. Tabii Hırvatistan Ulusal Tiyatro Binası , Mestrovic Atelier, Strossmayer Parkı çocuklarınızla ailecek keyifli vakit geçirmek için es geçilmemesi gereken mekanlardır. Tüm gün müze gezmekten beyni sulanmış olan çocuğunuzu Zrinjevac Parkı’na, Botanik Bahçe’ye ve Zagreb Hayvanat Bahçesine götürüp rahatça nefes almasını sağlayabilirsiniz.


Gece Kulüpleri ve Barlar

Zagreb’de su uyur, gece hayatı uyumaz. Çok canlı ve hareketli bir gece hayatına sahip bu şehirde eğlence sabahın ilk ışıklarına dek sürer. Pinta, A. K. Atlanta, Pivnica Medvedgrad, Kaptolska Klet, Hopdevil Pub, Admiral Central, Crazy Horse, Aquarius, AKC Medika; Zagreb’de gece hayatının kalbinin attığı mekanlardan bazılarıdır.


Yaşamış/Yaşayan Ünlüler

Trabzonspor’un eski teknik direktörü Vahid Halilhodziç, Hırvat kökenli aktrist Rade Şerbetçiya, fotoğraf sanatçısı Damir Hoyka ve hayatını fotoğrafa adamış olan Stanko Abadzic Zagreb’in bilinen ünlüleridir.


Alınması/Denenmesi Gerekenler​

Zagreb’e kadar gitmişken Hırvat icadı olan kravatlardan sevdiklerinize, dostlarınıza hatta babanıza birer çift almalısınız.

Zagreb’de ne yiyeceğim derdine asla düşmezsiniz. Çünkü Zagreb, gastronomi dünyasının kalbinin attığı şehirlerden biri… Zagreb’de yemek yemek için karşınıza sayısız seçenek çıkar. Ama şehrin meşhur pastaneleri ve kahve evleri mis gibi Hırvat çörekleri, kekleri mutlaka denenmeli.

Şehirde Akdeniz mutfağı çok seviliyor. Zagrep mutfağına özgü bol kremalı et yemeklerini çok seveceksiniz. Strukli denen bir çeşit yöresel su börekleri var. Her yemeğin yanında yenebilir bu börek. Prucas Mlinmiva diye bir hindi yemeği var ki yeme de yanında yat. Hele içinde peynir ve domuz pastırmasıyla servis edilen Zagreb Bifteği, şehir mutfağının göz bebeğidir. Bira kentte en çok tüketilen içecek olsa da Zagreb’de şarap kültürü çok gelişmiş. Bu harika bifteğin yanında bir kadeh Hırvat Şarabı enfes bir seçenek olacaktır. Yemeklerin ve içkilerin yanında çeşitli haşlanmış otlar, turşular ve baharatların mayonezli yoğurtla yapılmış olan Hırvat salatası mutlaka sipariş verilmeli. Tatlı niyetine kremalı bir şekerleme olan Kremsnite çok makbule geçer. Bunların dışında Paprenjak denen baharatlı bisküvilerden, elmalı, vişneli ve peynirli çeşitlerini bulabileceğiniz Strudl’dan bahsetmemiş olmayalım. Zagreb yemeklerinin ve leziz şarapların tadını çıkarın, afiyetler olsun.

Fiyat karşılaştırması ile Türkiye'den Zagreb'e, Zagreb'ten Türkiye'ye en ucuz uçak biletini hemen alın! Farklı ödeme seçeneklerinden, iptal ve iade fırsatlarından siz de yararlanın!


Paylaş