Viyana Uçak Bileti

Book your flight

to

VİYANA

 
Nüfus: 1.983.836
Para Birimi: Euro
Ortalama Uçuş Süresi:  2 saat  25 dakika
Saat Farkı: GMT + 1
Vize: Schengen
 
Türkiye'den Viyana'ya, Viyana'dan tüm Türkiye'ye en ucuz uçak biletleri Geziko'da! Şimdi satın alın!
 

ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

Avrupa’nın çoğu şehrinde görmeye alıştığınız gibi Viyana’da da raylı sistemler yoğun olarak kullanılmaktadır. Kentte ulaşım için çok fazla seçenek bulunmakta. U simgesi ile gösterilen 5 metro hattı, birçok otobüs hattı, 29 tramvay hattı ve Banliyö trenleri (S-Bahn) ile işletilmektedir. Cuma ve Cumartesi geceleri metro hatları 24 saat hizmet vermektedir,  bunun dışında haftanın tüm günleri gece seferleri yapan Night Line otobüsleri ve belli noktalar arasında hizmet veren gece dolmuşları (ASTAX) bulunmaktadır. Tüm bu araçlar için biletleri “Tobacco” adını verdikleri dükkanlarından, metro ve banliyölerde istasyon girişlerinde bulunan otomatlardan , otobüslerde ise şoförlerden satın alabilirsiniz. Bazı Avrupa ülkelerinde olan bir uygulama Viyana’da da yer almakta ve buna dikkat etmeniz gerekiyor. Tek binişlik ya da saatle sınırlanmış biletleri metro ve banliyö istasyon girişlerinde bulunan, tramvay ve otobüslerde ise araç içinde bulunan validatörler aracılığı ile damgalatmak zorunludur, damgalanmayan biletlere biletsiz yolcu muamelesi yapılır. Viyana'da toplu taşıma araçlarında turnike sistemi yoktur, bilet kontrolü sivil kontrolörler aracılığı ile yapılmaktadır. Bu kontrollerde biletsiz iseniz bilet ücretinin 5 yada 6 katı bir ceza ödemek zorunda kalabilirsiniz.
 

İKLİM

Viyana'nın iklimi batıdan okyanus etkisi ve doğudan karasal etkiler arasında bir geçiş iklimidir. Yazlar ılıktır ve ortalama sıcaklık 22 °C-26 °C'dir. Kışlar soğuk ve genellikle sıfırın altındadır. 60 günlük yaza karşı 70 gün kış ortalaması vardır. Aralık'tan Mart'a kadar kar yağışı görülür. Bütün yıl boyunca da bol yağış alır. Viyana’yı gezmek için tercih etmeniz gereken aylar Mayıs, Haziran ve Ağustos, Eylül olursa çok daha iyi vakit geçirebilir yağmurluk ya da şemsiyeler ile gezmek zorunda kalmazsınız.

EKONOMİ

Viyana’nın ekonomisi sanayi, ticaret ve turizme dayanır. Avusturya ekonomisinin neredeyse yarısı Viyana’daki ekonomik etkinlikle sağlanmaktadır. Başlıca sanayi dalları makine, elektrikli alet, kimyasal madde ve metal üretimidir. Viyana’da her yıl iki defa (mart ve eylül aylarında) düzenlenen milletlerarası ticaret fuarı Avusturya ekonomisine önemli katkılar sağlar.
 

GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Viyana’ya ilk adım attığınızda da hissedeceğiniz gibi şehir tamamıyla tarih kokuyor. Tarihinde yaşattığı imparatorluğun izlerini, II.Dünya Savaşı’nın izlerini her mimari yapıda ve sokakların her kösesinde görebilirsiniz. Gelelim bu yapıların adlarına ve içeriklerine.
 
Viyana denince ilk akla gelen eser şüphesiz “Aziz Stephan Katedrali” oluyor. Kentin tam merkezi olan Stephansplatz Meydanı’ndaki katedral Roma Gotik mimarisine sahip ve çatısındaki renkli işçilikle sizi büyülüyor.
 
İkinci olarak ise “Hofburg Sarayı” gidilmesi gereken yerlerden.
 
Hofburg İmparatorluk Sarayı, Avusturya’nın başkenti Viyana’nın en önemli tarihi yapılarından. Bilet alarak giriş yapabiliyorsunuz ve ücreti de yaklaşık olarak 7€. Saray başta Habsburg hanedanlığı olmak üzere Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun birçok yöneticisine ve hanedanına ev sahipliği yapmış. 
 
“Schönbrunn Sarayı” Avusturya’nın en önemli kültürel eserlerinin bulunduğu saray olup ülkenin en çok ziyaret edilen yeri. Avrupa’nın en güzel saraylarından biri olan Schönbrunn Sarayı’nı gezmek için normal müze fiyatlarından biraz daha fazla giriş fiyatı ödemeniz gerekiyor ancak kesinlikle buna değecek bir eser. Bilet fiyatları 8.5€ ile 18€ arasında değişiyor. 
 
Viyana’da her eser bir müze gibi olsa da birçok müze bulunmakta. Bunlardan ilki “Doğa Tarihi Müzesi”
Doğa Tarihi Müzesi Avrupa’nın en önemli müzelerinden ve bunun nedeni türünün en büyüklerinden. Müze içerisinde değerli madenler, nadir fosiller, dev dinozorlar ve eşsiz tarih öncesi buluntular var. Müzeye giriş ücretleri 5€ ile 10€ arasında değişiyor.
 
“Viyana Devlet Operası” On dokuzuncu yüzyılın ortasında inşa edilmiş. Sanat dünyasına göre dünya operasının merkezi olarak anılıyor. Burada gerçekleşen etkinlikleri takip ederek Viyana Klasik müziğinden bir kesit dinleyebilirsiniz. 
 
“Albertina Müzesi” 65.000′den fazla çizimin yanı sıra ağaç baskı, taşbaskı ve gravür gibi tekniklerle yapılmış bir milyondan fazla baskı eseri ve bir o kadar da modern grafik çalışmalardan oluşan koleksiyonu ile dünyanın en geniş ve en önemli grafik eser koleksiyonlarından birine sahip. Giriş biletleri 9€ ile 12€ arasında değişiyor.
Viyana’nın bir diğer müzesi olsan “ Viyana Sanat Tarihi Müzesi”  dekoratif sanatlar ve güzel sanatlar alanlarında barındırdığı sayısız eserle ve yılda aldığı ziyaretçi sayısı açısından dünyada önemli bir yere sahip. Müzenin bir diğer güzelliği ise 19 yaş altındakilere ücretsiz olması.
 
Viyana ilginizi çekebilecek mimari güzellikteki kiliseleriyle de ünlü. Mesela “Maria vom Siege Kilisesi” 68 metre yükseklikte Neo-Gotik tarzda bir kuleye sahip. Koyu renkli ve Gotik dış yapısının aksine, içi aydınlık ve Neo Bizans tarzında. Ayrıca kentin en eski kilisesi olan “St. Peter Kilisesi” ve altı tane şapeli olan “Mariahilf Kilisesi” görülmeye değer eserler arasında yer alıyor.

ALIŞVERİŞ YAPILACAK YERLER

Viyana tarihi eserleri ve sanatsal etkinlikleriyle ünlü olduğu kadar, süslü mağazalarının bulunduğu sokaklarıyla ve büyük alışveriş pazarlarıyla da ünlü. Bunların başında “Neubau 7. Bölge” adı verilen bir çok mağazanın bulunduğu sokakları barındıran bir bölge geliyor. Etrafta bulunan turist bilgi bölgelerinden bu bölgeler hakkında haritalar bulabilirsiniz. Şehir dışına yolculuk etme imkanınız ve de zamanınız var ise 330 mağazayı barındıran “Shoping City Sud” adlı alışveriş pazarını da gezebilirsiniz. O kadar çok mağazaya sahip ki Pazar, mutlaka sizin zevkinize uygun bir şeyler bulacaksınızdır.

EĞLENCE MERKEZLERİ ve ÇOCUKLARLA GİDİLEBİLECEK YERLER

Viyana’da eğlence merkezi dendiğinde akla ilk “Prater lunapark ve eğlence alanı” geliyor. Prater eğlence alanı çok büyük bir araziye kurulmuş bir lunapark ama büyüklüğü ve içinde bulundurduğu eğlence aletlerinin çokluğu sebebiyle lunaparktan da özel bir yere benziyor. Eğer ailecek Viyana’daysanız çocuklarınıza Viyana’yı sevdirecek yer burası olacaktır. Ayrıca çeşitli eğlencelerin düzenlendiği “Stadtpark” adlı şehir parkını da ziyaret edebilirsiniz.

GECE KULÜPLERİ VE BARLAR

Viyana’da gecenin sessizliği pek uzun sürmüyor. Çünkü Viyana çoğu Avrupa şehrinden daha hareketli bir gece hayatına sahip. Biraz pahalı mekanlardan biri de olsa “Titanic” Viyana’nın en çok tercih edilen gece kulüplerinden biri. Ve şehrin eğlence hayatı açısından bir diğer güzelliği de her açıdan müzikten ve organizasyondan hoşlanan insana uygun barlar bulundurması. Rock müzik sevenler için “Rockhaus”, şarap tatmayı ve jazz müzik dinlemeyi sevenler için “PalmenHaus” tercih edebileceğiniz ve pişman olmayacağınız mekanlar arasında. Ayrıca Viyanalılar sabaha kadar eğlenceden vazgeçemedikleri için, sabahın ilk ışıklarında “Drechsler” denilen küçük kahvaltı mekanlarına giderek kahvaltı edip yeni güne başlarlar. Sizde bu tür bir planla bir geceliğine de olsa kendinizi Viyanalı hissedebilirsiniz. 

ŞEHİRDE YAŞAMIŞ/YAŞAYAN ÜNLÜLER

Wolfgang Amadeus Mozart, Ludwig van Beethoven, Franz Schubert, Otto Wagner, Gaston Glock , Ferdinand Anton Ernst Porsch,  Daniel Swarovski , Albert Salomon von Rothschild, Dietrich Mateschitz , Arnold Schwarzenegger, I.Ferdinand, Adolf Hitler, Albert Einstein, Christian Doppler , Sigmund Freud, Franz Kafka

MUTLAKA ALINMASI – DENENMESİ GEREKENLER 

Viyana mutfağının olmazsa olmazı tabii ki “Schnitzel”dir. Her yerde çok özel restoranlar bulabilirsiniz. Ayrıca Viyana farklı kahve tatları ve kekleriyle de meşhurdur. Küçük, renkli tatlı dükkanları ve güzel kahve barlarını deneyebilirsiniz. 
 
 
 
 

Paylaş