Venedik Ucuz Uçak Bileti

Book your flight

to

VENEDİK

Nüfus: 270.843
Para Birimi: Euro
Ortalama Uçuş Süresi: 3 saat
Saat Farkı: (+2) GMT
Vize: Şengen Vizesi
 
 
 
Türkiye'den Venedik’e, Venedik’ten Türkiye'ye en ucuz uçak biletleri Geziko'da! Şimdi satın alın!
 

ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

Şehir içi ulaşım tamamen teknelerle yapılmaktadır. Taksi tekneler ya da otobüs teknelerden faydalanabilirsiniz. Taksi tekneler biraz pahalı olabilir bu yüzden binmeden önce pazarlık yapmanızda fayda var. 
 

İKLİM

Venedik’te sıcaklık kış aylarında en düşük 3-4 derece olmaktadır. Yaz aylarında ise 26-27 derece civarında seyreder. Çok yüksek sıcaklıklar görülmez. 
 

EKONOMİ

Venedik’in tüm ekonomisi turizme dayalıdır. Adalar üzerine kurulmuş bu güzel şehri görmek için dünyanın her yanından gelen turistler en önemli ekonomik kaynaktır. Bunun yanında dünyaca ünlü festivalleriyle de tüm dünyanın gözlerini üzerine çeken Venedik ekonomisi bu şekilde ayakta kalmaktadır.
 

GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Venedik’e ayak bastığınızda ilk gideceğiniz ve her zaman en kalabalık olan yer San Marco Meydanı olacaktır. Meydan şehrin en büyük ve belki de meydan denebilecek tek meydanı. Meydanda en büyük güvercin topluluğuna şahit olabilirsiniz ve onlarca mutlaka bir fotoğraf çektirmelisiniz. Meydandaki binaların her biri birbirinden güzel ancak en önemlisi San Marco Bazilikası. Bazilika son halini 13.yüzyılda almış ve 19.yüzyıla dek sadece şehri yönetenler tarafından kullanılmış. Bazilikanın hemen önünde yer alan kule de San Marco Çan Kulesi. Kule Bazilikanın bir parçası fakat bir bağlantıları bulunmuyor. 
 
Dükler Sarayı (Palazzo Ducale), uzun yıllar şehrin merkezliğini yapmış ve kocaman odalarıyla sizleri kendisine hayran bırakacak. Düklerin yaşam tarzlarını gözler önüne seren bu saray gezilmeye değer. 
Ponte Dei Sospiri (İç Çekiş – Ahlar Köprüsü) ‘yi görmemek hikayesini dinlememek Venedik’e gitmemiş olmak demek diyebiliriz. Mahkumların hapishaneye giderken dışarıyı görebilecekleri son yer olan bu köprü kullanılış amacının tersine çok güzel bir yapıya sahip. Köprünün bağlandığı hapishaneden kimse kaçamadığı için, mahkumlar köprü üzerinden geçerken iç çekerlermiş ve bu yüzden köprünün adı İç Çekiş Köprüsü olmuş. 
Güzelliğine hayran olacağınız diğer köprü ise Rialto Köprüsü. Zamanında altından savaş gemilerinin geçebileceği şekilde yüksek yapılmış. Günümüzde ise üzerinde birbirinden güzel mağazalar mevcut. Köprünün bulunduğu kanal da Büyük Kanal (Canale Grande), adı üzerinde Venedik’in en büyük ve en önemli kanalı.
 
Venedik’e bağlı olan iki ada Murano ve Burano, gidilip görülmesi gereken yerlerden. Her ikisi de Venedik’in küçük halleri ancak daha sakin ve daha huzurlu yerler. Murano’yu adını dünyaya duyurmuş cam işçiliğiyle hatırlayabilirsiniz.
 
Dünyanın en büyük Venedik Sanatı koleksiyonuna sahip olan Güzel Sanatlar Akademisi (Galleria Dell’accademia)gezilmeye değer yerlerdendir. 
Doğal Tarih Müzesi’nin tarihi ise bizleri ilgilendiriyor. Eski adı, Fontego dei Turchi yani Türkler Hanı olan bu yer 1621 ile 1838 yılları arasında Osmanlı’ya bağlı tüccarlar tarafından kullanılmış. 1923 yılında da Doğal Tarih Müzesi’ne dönüştürülmüş.
 

ALIŞVERİŞ YAPILABİLECEK YERLER

Venedik’te alışveriş yapmaya karar verdiyseniz oldukça büyük bir bütçe ayırmış olmanız gerekmektedir. Bütün ürünler şehre vapurlarla geldiğinden her şey çok pahalıdır. Bu nedenle tercihlerinizi hatıralık eşyalardan yana kullanmanız iyi olabilir. Murana Camlarından objeler, Burano Dantelleri ve tabii ki festival maskeleri tercih edebileceğiniz en önemli hatıralıklardır.
 

EĞLENCE MERKEZLERİ

Adalar üzerine kurulu olan bu şehirde maalesef eğlence merkezi olarak adlandırılabilecek bir yapı bulunmamaktadır. Tamamıyla tarih kokan bu şehirde çok farklı zamanlar geçirecek farklı eğlencelerin tadına varacaksınız.
 
San Marco Meydanı’na geceleyin gittiğinizde, restoranların canlı müzik çalan orkestraları sizleri karşılayacak. Meydandaki restoran ve kafeler oldukça pahalı ancak marketten şarabınızı alıp meydanda müziği duyabileceğiniz bir yere oturup gecenin tadını çıkarabilir, dans eden çiftleri seyredebilir hatta belki siz de dans edebilirsiniz. 
Eğer Venedik’e şubat ayında giderseniz dünyaca ünlü Venedik Karnavalı’na katılabilir, hiç unutamayacağınız anlar yaşabilirsiniz.
 
Ağustos sonunda ise yine dünyaca ünlü Venedik Film Festivali düzenlenir. Bu festival esnasında ise hayranı olduğunuz aktör ya da aktrislerle karşılaşmanız çok mümkün.
Bu büyük festivaller haricinde nisan ayından kasım ayına kadar şehirde sık sık festivaller düzenlenir.
 

ÇOCUKLARLA GİDİLEBİLECEK YERLER

Venedik’in her noktasında çocuklarınızla keyifli vakit geçirebilirsiniz. Kanallarda gondolla gezerken, dar sokaklarında dolaşırken, maskeler denerken, güvercinlerle fotoğraf çekinirken ve doyum olmaz Venedik manzarasını seyrederken onların da çok keyif alacağına emin olabilirsiniz.
 

GECE KULÜPLERİ VE BARLAR

Venedik’te gece kulübü ve bar tarzı mekanlar bulunmuyor. Gecelerinizi birbirinden kaliteli restoranlarda yemek yiyip, içkilerinizi yudumlayarak geçirebilirsiniz. Bunun yanı sıra çok ıssız sokaklar haricinde Venedik sokaklarını bir de geceleyin keşfe çıkabilirsiniz.
 

VENEDİK’TE YAŞAMIŞ ÜNLÜLER

Filmlere konu olmuş ünlü Casanova’nın Venedik’te yaşadığı söylenir. Hiç kimsenin kaçamadığı söylenen hapishaneden ise zamanın düklerinden birinin eşini kendisine aşık ederek kaçtığı rivayetler arasındadır.
 

ALINMASI/DENENMESİ GEREKENLER

Murano camlarından, Burano Dantellerinden ve Venedik Festivali’nin birbirinden güzel maskelerinden mutlaka almalısınız. Bunlar haricinde en güzel hatıralık magnetlerden de tercih edebilirsiniz.
 
Venedik’te bir pizza deneyimi de unutulmaz olabilir. Büyük Kanal kenarındaki kafelerde, gelip geçen ya da park etmiş gondolları seyrederken pizza yemek oldukça farklı bir keyif olsa gerek.
Venedik’e gidip kanallarında gondolla gezmeden dönmek olmaz. Gondolcuların her biri gondol ehliyetine ve şehrin tarihi binalarıyla ilgili bilgiye sahip olmak zorunda. Venedik halkı gondolculuğa çok önem veriyor ve genelde babadan oğula geçen bir sistem mevcut.
 
Fiyat karşılaştırması ile Türkiye'den Venedik’e, Venedik’ten Türkiye'ye en ucuz uçak biletini hemen alın! Farklı ödeme seçeneklerinden, iptal ve iade fırsatlarından siz de yararlanın!
 

Paylaş