Üsküp Ucuz Uçak Bileti

Book your flight

to

ÜSKÜP

Nüfus: 531.444
Para Birimi: Makedon Dinarı
Ortalama Uçuş Süresi: 1 saat 30 dakika
Saat Farkı: (+2) GMT
Vize: Gerekmiyor
 
 
 
Türkiye'den Üsküp’e, Üsküp’ten Türkiye'ye en ucuz uçak biletleri Geziko'da! Şimdi satın alın!
 

ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

Şehir içi ulaşım oldukça kolay ve ucuzdur. Taksi ücretleri de oldukça makuldür. Toplu taşıma yerine rahatlıkla tercih edebilirsiniz ancak bazı taksiciler sizleri dolandırmaya çalışabilirler dikkatli olmalısınız. Bunun haricinde trafik sorunu yoktur. Rahatlıkla araç kiralayarak seyahat edebilirsiniz.
 

İKLİM

Üsküp’te her mevsim oldukça nemli bir hava vardır. Yaz ayları sıcak, kış ayları ise soğuk geçer. Kışın genellikle kar yağar. Yazları oldukça sıcak olur zaman zaman 40 derecelere çıktığı görülür. Bu nedenle Üsküp’ü gezmek için bahar aylarını seçmek daha akıllıca olacaktır.
 

EKONOMİ

Makedonya ekonomisi tüm komşu ülkelerine göre daha geridedir. Tarıma dayalı ilerleyen ekonominin büyük bir kısmını da madencilik ve ormancılık kapsar. Madenciliğe bağlı imalat sektörünün yoğun olduğu bölge de Üsküp’tür. 1963’te yaşanan büyük deprem sonrası neredeyse tamamı yıkılan Üsküp’te böylece inşaat sektörü de oldukça gelişmiştir.
 

GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Vardar Nehri üzerinde bulunan Taş Köprü,  şehrin simgelerinden biri olarak kabul edilir. 6. Yüzyılda Bizans İmparatoru Jüstinyen tarafından yaptırılan köprünün en büyük yenileme çalışması 15. Yüzyılda sultan II. Mehmet tarafından yaptırılmıştır. Köprü Makedonya Meydanı ile Eski Çarşı’yı birbirine bağlar.
Büyük İskender Heykeli ve Çeşmesi Makedonya Meydanı’nda bulunur. Üsküp’ün en önemli sembolleri arasında yer alan heykelin etrafı özellikle yaz aylarında çok hareketli olur. Heykel Makedonya Cumhuriyeti’nin 20. Yılı anısına Floransa’da yapılmış ve sonra buraya yerleştirilmiştir.
 
24 saat ziyaretçilere açık olan Üsküp Kalesi’ne gittiğinizde şehir manzarasını buradan izlemelisiniz. Kale Osmanlılar tarafından uzun yıllar boyunca kışla, askeri hastane ve cephanelik olarak kullanılmıştır. Maalesef 1963 depreminde kalenin büyük bölümü yıkılmıştır. Günümüzde ise kalenin bir bölümü Çağdaş Sanatlar Müzesi olarak kullanılmaktadır.
 
Mustafa Paşa Camii 1492 yılında Osmanlılar tarafında yapılmıştır. Çok fazla değişikliğe uğramayan camii 1963 depreminde zarar görmüş ve 5 yıl kapalı kaldıktan sonra tekrar ibadete açılmıştır. Sizleri sade güzelliğiyle etkileyecek camiinin bir de oldukça güzel bir gül bahçesi vardır.
 
Davut Paşa Hamamı’nın tarihi 15. Yüzyılın ikinci yarısına dek uzanır. Kadınlar ve erkekler için olmak üzere iki kısımdan oluşur. Günümüzde 19. Ve 20. Yüzyıl sanat çalışmalarının sergilendiği bir yer olarak hizmet verse de yine de gidip 15. Yüzyıl mimarisine ait bu hamamın iç dizaynını görmelisiniz. 
 
Osmanlı’dan kalan üç handan biri olan Kapan Han Eski Çarşı’da bulunmaktadır. Yapıldığı dönemde alt katı atlar ve tüccarların malları için kullanılırken üst katında insanlar konaklamaktaydı. Günümüzde geçirdiği restorasyonun ardından restoran olarak hizmet vermektedir. Osmanlı’dan kalan diğer bir han olan Kurşunlu Han adını çatısını örten kurşun tabakalardan almıştır. Fakat bunlar 1. Dünya Savaşı sırasında çıkarılmıştır. Günümüzde Kurşunlu Han’da Makedonya Müzesi koleksiyonunu gezip görebilirsiniz. Sonuncu han ise Sulu Han’dır. Aynı amaçlarla 15. Yüzyılda kurulan Suluhan’ın yanından geçen nehir nedeniyle bu adı aldığı düşünülmektedir. 1963’teki depremde oldukça zarar gören han günümüzde Üsküp Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’ne bağlanmıştır. Hanın içini gezmek isterseniz hafta içi 08:00 – 14:00 saatleri arasında ücretsiz girerek eski resimler ve haritaların sergilendiği kısmını gezebilirsiniz.
 
Eski Çarşı içerisinde yer alan Çifte Hamam, adından da anlaşılacağı gibi kadın ve erkekler için olmak üzere iki bölümden oluşur ve birbirinin aynısı gibidir. 1915 yılına kadar kullanıma açık olan hamam depremin ardından tamir edilip Modern Sanat Galerisi olarak kullanılmaya başlanmıştır. Halen tamiratı tam olarak bitmemiş olan hamamın açık kısımlarını gezerken birçok modern sanat eserini de görebilirsiniz.
 
Bildiğimiz klasik camii mimarisinden biraz farklı olarak yapılmış olan Murat Paşa Camii, Üsküp’teki en büyük camilerden biridir. Camii yakınında 1566 yılında yapılmış olan Saat Kulesi’ni de görebilirsiniz.
İsa Bey Camii, Makedonya Takı, Bey Kulesi, Arkeoloji Müzesi, İshak Bey Camii, Eski Tren İstasyonu (Şehir Müzesi), Makedonya Mücadele Müzesi, Makedonya Ulusal Müzesi, Aziz Ohrid Kliment Katedrali, Aziz Saviour Kilisesi, Rahibe Teresa Evi, Yahya Paşa Camii, Aziz Dimitrija Solunski Kilisesi, Ristik Sarayı ve Milenyum Haçı Üsküp’te gezebileceğiniz noktalardan diğerleridir. Tarihi böylesine eskiye dayanan, başından iki büyük yangın ve iki büyük deprem geçmiş olmasına rağmen halen tarihten birçok şey sunan Üsküp’ü gezerken hayran kalacaksınız.
 

ALIŞVERİŞ YAPILABİLECEK YERLER

Bedesten, Eski Çarşı’da bulunan değerli eşyaların, ipek, baharat, parfüm gibi ürünlerin satıldığı alışveriş yaparken kendinizi kaybedebileceğiniz bir çarşıdır. Evliya Çelebi’nin yazdığına göre burası Şam’daki bedestenden sonra en büyük bedestenmiş. Maalesef 1689 yılında yaşanan yangında tamamen yok olmuş fakat 17. Yüzyılda daha küçük de olsa yeniden inşa edilmiştir.
 
Türk Çarşısı da alışveriş için en ideal bölgelerden biridir. Burada eski ve yeni birçok Üsküp hatırası bulabilirsiniz. 
Hatıralık eşyalar dışında bir şeyler arıyorsanız, şehir merkezinde büyük ve modern bir alışveriş merkezi bulunmaktadır. 
 

EĞLENCE MERKEZLERİ

Üsküp’te maalesef eğlence merkezleri bulunmamaktadır. Daha çok da eski olmayan büyük bir deprem atlatan Üsküp yaralarını henüz tam olarak saramamıştır.
 

ÇOCUKLARLA GİDİLEBİLECEK YERLER

Üsküp Şehir Parkı çocuklarınızla kaliteli zaman geçirebileceğiniz güzellikte bir parktır. Parkın bir kısmında müze ve çeşitli anıtlar bulunur. Küçük gölleri, lunaparkı, hayvanat bahçesi, kafe ve restoranlarıyla bu parkta ailecek keyifli zaman geçirebilirsiniz.
 
Şehirde bulunan birçok müze de mutlaka çocuklarınızın ilgisini çekecektir.
 

GECE KULÜPLERİ VE BARLAR

Yaz aylarında Şehir Parkı içerisinde açılan gece kulüpleri dışında Üsküp’te çok hareketli bir gece hayatı yoktur. Gece hayatı, Makedon halkın yoğunlukta olduğu bölgelerde bulunan kafe ve barlarda daha canlıdır.
 

ALINMASI/DENENMESİ GEREKENLER

Ispanaklı Üsküp Çorbası, Ispanaklı Üsküp Böreği ve Üsküp Kebabı gittiğinizde denemeniz gereken yerel yemeklerdendir. Bu yemekler üzerine yine yerel bir tat olan Kaymakçina tatlısı denemeye değerdir. Bu yemekler haricinde deneyebileceğiniz diğer yemekler, Yugoslav Salatası, Köprülü Salatası, Makedon Yahnisi ve Güveçte Kuru Fasulye olabilir. 
 
Hatıralık olarak da Eski Çarşı bölgesinde Üsküp tarihine dair hatıralıklar mutlaka bulacaksınızdır.
 
Fiyat karşılaştırması ile Türkiye'den Üsküp’e, Üsküp’ten Türkiye'ye en ucuz uçak biletini hemen alın! Farklı ödeme seçeneklerinden, iptal ve iade fırsatlarından siz de yararlanın!
 

Paylaş