Trabzon Uçak Bileti

Book your flight

to

Karadeniz’in en büyük şehirlerinde Trabzon’un masmavi denizi, oksijen dolu yaylaları ve lezzetli mutfağı tüm ziyaretçilerin kalbini çalacak kadar güzel.

Neden Trabzon’u Ziyaret Etmelisiniz?

  • 4. Yüzyıldan kalma bir manastırı gezmek için
  • En lezzetli hamsili pilavı yemek için
Zaman Dilimi:
GMT + 3
Uluslararası Kodu:
00 90 0462
Havaalanları:
Trabzon Havalimanı
Uçuş Süresi:
1.5 saat
Vize:
Gerekmiyor

Tertemiz havası ve gür bitki örtüsü ile ünlü Trabzon’u gezmek için en güzel dönem, sıcaklıkların maksimum 27 dereceleri gördüğü yaz ayları. Karadeniz Ülkeleri’ne özgü ılıman ve nemli bir ilkime sahip olan Trabzon’da yıl boyunca, –özellikle şehrin yüzölçümünün %23’ünü oluşturan yaylalarda- yağış hiç eksik olmuyor. Yüksek kesimlerinde kar yağışı görülebilen Trabzon’da, yılın en soğuk döneminde ortalama hava sıcaklığı 5 derece civarında.

  • İl topraklarının % 22,4 yayla, % 77,6 si ise tepelerden oluşuyor.
  • Trabzon, Samsun’dan sonra Karadeniz’in en büyük ikinci şehridir.

Trabzon denince akla gelen ilk yer kuşkusuz Sümela Manastırı oluyor. Trabzon’un Maçka ilçesi yakınlarına yerleşen ilk Hristiyan kavimlerinin Romalı askerlerden korunmak için inşa ettikleri, daha sonradan bir ibadethaneye dönüşen bu etkileyici eser, sarp kayalıklar üzerine ve sadece bir tek noktadan görülebilecek kadar yapılmış. Sümela Manastırı’na çıkan yol biraz zorlu ve yorucu olsa da inanın buna değiyor ve daha avluya adımınızı atar atmaz manastırın gizemli havasını hissetmeye, karşınızda gördüğünüz nefes kesen manzaranın tadını çıkarmaya başlıyorsunuz. Trabzon’un bir diğer cazibe merkezi ise şehir merkezine yaklaşık 90 km mesafede bulunan saklı cennet “Uzungöl”. Deniz seviyesinden yaklaşık 1000 metre yükseklikteki bu yayla ve göl manzarası, doğanın en bakir halini vaat eden bir oksijen deposu gibi. Bu yaylada yamaç paraşütü, arazi yürüyüşü turları ve rafting gibi doğa sporu seçeneklerine ulaşmak da mümkün. Trabzon’u paraşütle atlamadan “kanatlarınızın altına almak” isterseniz adresiniz mutlaka Boztepe olmalı. Hele bir de hava açık olursa şahane fotoğraflar çekebilirsiniz. Burada demlik çay satın alıp, manzaranın da tadını çıkartarak, deyim yerindeyse ailece, gökyüzünde piknik yapma deneyimi yaşayabilirsiniz! Boztepe’den göreceğiniz gece manzarasının da son derece büyüleyici olduğunu hatırlatalım.

Karadeniz Mutfağı karakteristik ve fazlasıyla lezzetli bir yemek kültürüne sahip. Akyazı Beldesi’nde bulunan Beykonağı Restoran’da, Trabzon’a özgü “kuymak” başta olmak üzere, mısır ekmeği, hamsili pilav ve karalahana dolmasını mutlaka deneyin. Bu arada kentte pastane kültürü oldukça gelişmiş. Son derece kaliteli ve lezzetli hamur işi ve pastalar deneyebileceğiniz Trabzon’da Rumlardan kalan geleneklerle yeni bir gelenek geliştirilmiş. Unutmadan hatırlatalım Trabzon’dan dönerken yanınızda mutlaka o dillere destan “Trabzon Tereyağı” ve kuymak yapımında da kullanılan Trabzon Peyniri almayı ihmal etmeyin!

  • Ucuz Bir Restoranda Yemek: 11.00 TL
  • Bira (Yarım Litre): 8.50 TL
  • Cappuccino: 6.50 TL
  • Taxi 1km (Normal Tarife): 4.00 TL

Kaynak: numbeo.com

Şehir içi ulaşımda halk otobüsleri ve minibüslerden faydalanabilirsiniz. Şehir merkezinin biraz dışında bulunan yaylalara çıkmak için de minibüs hatları kurulmuş. Bu minibüsleri kullanarak Trabzon’un geleneksel dokusunu koruyan, yemyeşil kasabalarına kolayca ulaşabilirsiniz. Şehir içi ulaşımda taksi tercih edenlere küçük bir hatırlatma: taksi tarifeleri tüm Anadolu kentlerinde olduğu gibi Trabzon’da da biraz pahalı. Ayrıca havaalanında ve şehir merkezinde bulabileceğiniz kiralama şirketleri aracılığıyla kiralayabileceğiniz otomobille şehri özgürce keşfetme olanağı da bulunuyor.

Çocuklarla Gidilebilecek Yerler

Trabzon kent merkezinin sahil kısmı olan Yalı semtinde biri biri ardına dizilmiş pek çok bar ve pub bulunuyor. Bunlar arasında önerdiklerimiz: Sahne Bar ve Beer Time. Ayrıca kentte bulunan 4 ve 5 yıldızlı otellerin roof bar ve diskoları Trabzon’da bulunan eğlence mekanları arasında.

Gece Kulüpleri Ve Barlar

Trabzon kent merkezinin sahil kısmı olan Yalı semtinde biri biri ardına dizilmiş pek çok bar ve pub bulunuyor. Bunlar arasında önerdiklerimiz: Sahne Bar ve Beer Time. Ayrıca kentte bulunan 4 ve 5 yıldızlı otellerin roof bar ve diskoları Trabzon’da bulunan eğlence mekanları arasında.

Sinemalar, gece kulüpleri, diskolar ve kumarhaneler, kent eğlencesinin başlıca unsurlarından. Dans etmek ve eğlenmek için kent otellerini deneyin


Paylaş