Trablus Ucuz Uçak Bileti

Book your flight

to

Merak Edenler İçin Trablus

Nüfus:1.682.000
Para Birimi:Libya Dinarı
Ortalama Uçuş Süresi: 2 saat 55 dakika
Saat Farkı:GMT-1
Vize: Gerekmiyor

Türkiye'den Trablus’a, Trablus’tan Türkiye'ye en ucuz uçak biletleri Geziko'da! Şimdi satın alın!Şehir İçi Ulaşım

Libya’nın genelinde olduğu gibi Trablus’ta da demiryoluna rastlamazsınız. Şehir içi ulaşım genel olarak taksi ve minibüslerle sağlanıyor. Minibüs hatları oldukça geniş alanlara kurulmuş. Minibüs şehir ulaşımının adeta eli ayağı durumunda… Tabii biraz daha konforlu seyahat etmek isterseniz taksiler de emrinize amade durumda.


İklim

Trablus’ta Akdeniz iklimi hüküm sürer. Şehirde yazları sıcak ve kurak, kışlar ılık ve geceleri serin geçer. Haziran ve Ekim dönemi çok sıcak seyreder.


Ekonomi

Şehir ekonomisi büyük ölçüde hidrokarbon sektörüne dayanıyor. Bütçe gelirleri petrol ihracatına dayanıyor. Şehirde yer altı kaynakları oldukça zengin, bu sebeple değerli maden ve elementler çıkarılıyor bölgeden. Hammadde açısından zengin bir şehir olunsa da sektörel bir çeşitlilik olmaması işsizlik oranını artırmış.


Görülmesi Gereken Yerler

Bilirsiniz her şehrin bir meydanı var. Trablus’ta da adından söz ettiren bir Yeşil Meydan bulunuyor. Gezmeye buradan başlayabilirsiniz. Şehitler Alanı, Libya için çok anlam ifade eden yerlerden biri. Yine bu çevrede bulunan Assai El-Hamra Kalesi görmeniz gerekenler listesinin başlarında geliyor. Assai Al-Hamra, yani Trablus Kalesi, pek çok krala yüz yıllarca ev sahipliği yapmış. Kalenin içinde yer alan Cemahiriye Müzesi’nde ta Neolotik Çağ’dan günümüze kalmış sayısız eser ziyaretçisini bekliyor. Bu görkemli kalenin arka tarafında Eski Kent yer alıyor. Eski kent sizi büyüleyecek güzellikte… Eski Kent’in her biri adeta birer sanat eseri sayılan güzellikle saymakla bitmez: Karamanlı Camisi, En Naka Camisi; Gurci, Osman Paşa, Dragut (Turgut) camileri, medreseler, hanlar… Kiliseler, şehir kapıları, surlar, beyaz badanalı şirin evleri ve kemerli sokakları saymıyorum bile…

Görülmesi gereken yerlerden biri de Marcus Aurelius’un dört sütunlu köprüsünden geriye kalan Aurelius Kemeri’dir… Aslında burası sadece bir köprü kalıntısı, bu haliyle bile güzel… Şimdiki Toskana Konsolosluğu olarak kullanılan Karamanlı Evi de ziyaretçilerini bekliyor.


Alışveriş Yapılabilecek Yerler

Suk El Müşir ve Suk El Türk çarşıları şehrin yöresel alışverişi için, çarşı pazar tutkunlarına dudak uçuklatacak mekanlardır. Trablus’ta sevdikleriniz için hediyelik ıvır zıvır olarak alabileceğiniz çok güzel ve özel deri ürünler, el yapımı eşyalar, el dokuması kilim ve halılar, ipek, altın, gümüş aksesuarlar bulabilirsiniz.


Eğlence Merkezleri

Eğlence merkezi arayış rotanızı otellere çevirmenizde fayda var. Otellerin lobby bar ya da eğlence organizasyonlarını takip etmeye çalışın. Bu şekilde şehirde pek çok aktiviteye katılma imkanı bulabilirsiniz.


Çocuklarla Gidilebilecek Yerler

Trablus’ta çocuklarla ailecek gezilebilecek en güzel yerlerden biri Eski Kent ve bu Eski Kent’te yer alan Cemahiriye Müzesi’dir. Burası sadece Trablus’un değil, Libya’nın da en büyük müzesi… Bağrında sayısız tarihi eseri saklıyor. Çocuklarınız burada Libya’nın kısa tarihinde küçük bir yolculuğa çıkabilirler. Aynı zamanda ilgi çekecek mekanlardan biri de Eski Kent Medina’da yer alan Saat Kulesi’dir. Dünyanın her yerinde saat kuleleri çocukların kahramanıdır. Elbette Medina Saat Kulesi’ni de görmeliler. İtalyan Katedrali de çocukların ilgilenebileceği bir tarihi mekan. Ayrıca temiz hava almak için Yeşil Meydan’ın parklarında hava alabilir, ailecek dinlenebilirsiniz.


Gece Kulüpleri ve Barlar

Libya, Arap ülkeleri içinde alkol ve uyuşturucu kullanımında en katı olan ülkelerden biri olduğundan Trablus’ta gece hayatı, alkol, bar: Sıfır sıfır sıfır… Dalga geçmek gibi olmasın ama arzu ederseniz otel barlarında meyve kokteylleri, kafelerde naneli çay, narenciye suları ve nargile içebilirsiniz.


Yaşamış/Yaşayan Ünlüler

Trablusgarp’ı hatırlatmakta fayda var. Savaş vesilesiyle de olsa Mustafa Kemal bir süre Trablus’ta yaşamış. Devrik lider Kaddafi Trablus’un hatrı sayılır ünlüsü…


Alınması/Denenmesi Gerekenler​

Trablus’ta ne yenir ne içilir diye soruyorsanız Couscousi” Libya’nın en popüler yöresel lezzeti, bunu tatmanızda fayda var. Buharda pişirilmiş koyun veya kuzu etinin buğday ve irmik ile servis edilmesinden oluşuyor bu enfes lezzet. Sebzeler ve baharatlardan yapılan bir sosla sunum yapılır. Bir diğer yöresel lezzet de “bazen”. Bu yemek de sıcak soslarla servis ediliyor. Libyalıların yemekten bıkmadığı bir öğlen yemeğidir bazen. Bilginiz dahilinde olsun diye söylüyorum: “Bazen” elle yenir. Fiyat karşılaştırması ile Türkiye'den Trablus’a, Trablus’tan Türkiye'ye en ucuz uçak biletini hemen alın! Farklı ödeme seçeneklerinden, iptal ve iade fırsatlarından siz de yararlanın!


Paylaş