Toulouse Ucuz Uçak Bileti

Book your flight

to

Merak Edenler İçin Toulouse

Nüfus:1. 202.889
Para Birimi:Euro
Ortalama Uçuş Süresi:3 saat 40 dakika
Saat Farkı:GMT-1
Vize:Schengen Vizesi gerekli

Türkiye'den Toulouse'a, Toulouse'dan Türkiye'ye en ucuz uçak biletleri Geziko'da! Şimdi satın alın!Şehir İçi Ulaşım

Toulouse’da, metro ve düzenli çalışan otobüs hatlarıyla mükemmel bir şehir içi ulaşım ağı kurulmuş. Taksiler de şehirde ulaşım için alternatiftir. Fakat bu sevimli şehir, baştan başa bisikletle gezilmeye de oldukça müsait.


İklim

Toulouse’da Fransa’nın güneybatısında bulunduğundan ılıman bir iklim hüküm sürer. Yaz sonlarında ve sonbahar dönemlerinde yağış alır.


Ekonomi

Bu görkemli şehir, Fransa'nın üçüncü en yüksek gayri safi milli hasılasını üretmesi ile önem kazanmış. Zaten Fransa’nın 4. Büyük şehri olarak biliniyor. Avrupa havacılık sanayisinin önemli bir merkezi olduğu aşikar. Airbus firmasının büyük bir kısmı bu şehirde... Şehirdeki üniversiteleri sayesinde genç nüfusu kendine çekiyor ve öğrenciler bir bakıma şehir ekonomisine katkıda bulunuyor. Kısacası Toulouse’da refah düzeyi yüksek.


Görülmesi Gereken Yerler

Toulouse’da yaşayanlar şehre sadık kalmış. Binalar hep üç, bilemediniz dört katlı… Yapılan yeni binalar parmakla sayılacak kadar az. Yeni yapılanlar da şehrin mimari üslubuna uygun yapılar. Hatta öyle ki yeni ve eskiyi birbirinden ayırt etmek zor. Şehri gezmek için hep pembeye boyanmış eski sevimli evlerden oluşan “Pembe Şehir” bölgesinden başlamaya ne dersiniz. Garonne kıyısı ve üzerindeki eski köprü kalıntısı şehirle iç içe yüzyıllardır… Garonne nehri ve Pont Neuf Köprüsü şehri gezmek için oluşturduğunuz listenin içinde mutlaka yer almalı. Nehrin sol yakasına baktığınızda geçmişi Ortaçağ’a uzanan, şehrin ilk büyük hastanesi Hotel Dieu St. Jacgues’i görürsünüz. Cüzam, veba gibi zamanın salgın hastalıklarını taşıyanlar nehrin sol yakasında tecrit edilirmiş. Toulousse’nun kalbi Le Capitol Meydanı’nda atar. Burası kentin merkezi… Tarihi Belediye Sarayı ve Ulusal Tiyatro da bu meydanda bulunuyor. Meydandan çıkıp Eski Şehir bölgesine doğru yol alırsanız kırmızı tuğladan yapılma gösterişli bir bina çıkar karşınıza. İşte şehrin medarı iftiharı St. Sernin Bazilikası. UNESCO Dünya Mirası Listesine girmiş bu koskoca görkemli yapı. Bu listeye giren başka yerler de var güzeller güzeli Toulouse’da… Canal du Midi ve Santiago de Compostela şehrin diğer dünya mirasları… Özellikle Canal du Midi üzerindeki tekne La Maison de la Violette sıra dışı bir yer. Bu teknede menekşeden elde edilen birbirinden güzel şekerler, parfüm kolonya ve esanslar, menekşeli kremler satılıyor. Ayrıca teknede sıra sıra dizilmiş resimlerle menekşenin tarihini görüyorsunuz. Tabii bu nadide yapıları ziyaret edip de St. Etienne Katedralini görmemek olmaz. Ortaçağ’dan kalma önemli bir kent bölgesi olan Carcassonne’nin en büyük özelliği kale ve şato içinde düzenlenmiş bir yerleşim yeri olması… Carcassonne’deki kaleden şehir manzarasını doyasıya izleyebilirsiniz. Ayrıca bu kalenin içinde butik dükkanlar ve oturup soluklanabileceğiniz kafeler bulunuyor.


Alışveriş Yapılabilecek Yerler

Capitol meydanının çevresinde yerel pazarlar kuruludur. Bunlar hem sahaf hem bitpazarı hem de açık butik niteliğinde pazarlardır. Son moda kıyafetlerden antikalara kadar pek çok şey bulabilirsiniz. Champs Elysees Caddesi de, dünyanın en güzel bulvarlarından biri olmakla birlikte alışveriş için pek çok seçenek bulabileceğiniz önemli bir alternatif. Alışveriş çılgınları burada hem doyasıya alışveriş yapabilir hem de yorulduklarında tatlı molalar verebilirler. Üstelik Garonne Nehri’nin her iki kıyısında ve ara sokaklarında eskiciler, bitpazarı ve sahaflarda eski kitapların kokusunu içinize çekebilir, sevdiklerinize şehrin manzaralarının yer aldığı cici kartpostallardan alabilirsiniz. Eski kent bölgesinde bir çok mağaza bulunuyor. Bölgede, moda ve stil tasarım ürünlerinin yanı sıra kuyumcu dükkanları da çok fazladır. Sevdiklerinize alabileceiniz çok fazla aksesuar seçeneği var. Alışveriş duraklarından Galeries Lafayette’ye de şöyle bir uğramak lazım. Saint-Aubin bölgesinde Toulouse'u hatırlatacak çok güzel hediyelik ürünler mevcut. Toulouse'a özgü pek çok şeyin satıldığı menekşe cenneti La Maison de la Violette'de sabun, çay ve mum çeşitlerinizden sevdiklerinize şık birer hediye paketi yaptırmayı unutmayın.


Eğlence Merkezleri

Yılın hemen her döneminde festivaller ve zengin sanat etkinlikleri yapılıyor kentte. Sanatın ve müziğin sesi Toulouse sokaklarında gece gündüz demeden duyulur. Le Capitol Meydanı ve Ulusal Tiyatro Binası kentin kültürel kimliğinin yansıdığı en cazip eğlence noktalarıdır. Ama sizin eğlence anlayışınız kültür sanat ve festivalin dışındaysa Club Bikini tam size göre… Club Bikini’de sabaha kadar dans edebilirsiniz.


Çocuklarla Gidilebilecek Yerler

Kayaklıkların en tepesine kurulmuş ve adeta gökyüzüyle birleşmiş gibi duran Cathar Şatoları çocuklarınızın çok ilgisini çekecektir. Masallardan kalma bu ünlü şatolar, Hıristiyanlığın bir mezhebi olan Catharizm için yapılmış. Bu ilginç şatoların ilginç bir de hikayesi var: Katolik Kilisesi’ni benimsemeyen Cathar’ların, Papalık tarafından yok edilmesine karar verilmiş. Cathar’lar da ulaşılması zor olan bu kartal yuvası şatolarda yaşamışlar. Ama 13. Yüzyıl’da büyük bir katliam yapılmış ve hepsi yok edilmiş. Cathar’lardan da bu şatolar kalmış. Yine Carassonne’de çocuklarınızla ailecek gezebileceğiniz o kadar çok yer var ki. Medieval City bunlardan biri… Tam bir Ortaçağ kalıntısı ve her şey sanki o günkü gibi… Çocuklarınız burayı fantastik bulacak ve gezmekten keyif alacak. Çocuklarınızın kültürüne kültür katacak birer mekan olmaya aday Georges ve Labit Müzelerini ve Jacobins Manastırı’nı da gezerken es geçmeyin.


Gece Kulüpleri ve Barlar

Toulouse, Fransa’nın üçüncü büyük üniversite kampüslerini barındırdığından öğrencilerin oluşturduğu genç nüfus çok fazla. Bu sebeple şehrin gece hayatı oldukça canlı ve renkli… Bistrot l'almanach, Le Nasdrovia, The Melting Pot Pub, Moloko; Toulouso’nun gece hayatının renginden ve canlılığından nasipleneceğiniz mekanlar arasında.


Yaşamış/Yaşayan Ünlüler

Birinci Haçlı seferinin ünlü komutanı Toulouse Kontu IV. Raymond veya Raymond de Saint-Gilles şehir tarihine adını kazımış ünlü bir isim. Ünlü Fransız futbolcu Ali Ahamada da Toulouse’da yaşayan ünlülerden.


Alınması/Denenmesi Gerekenler​

Toulouse şarap ve peynir gibi muhteşem Fransız lezzetlerini bağrında saklıyor. Ama şehir mutfağının en ünlü yemeği ördektir. Ördeğin farklı baharatlar, meyveler ve usüllerle pişmiş halini Toulouse’de hemen hemen her restoranda bulabilirsiniz. Et ve çeşitli sebzelerle yapılan bir çorba olan Garbure de mutlaka tadılmalı. Kaz ciğeri de şehir mutfağının bir başka gözdesi. Ama Toulouse’ya gelip de Cassoulet yemeden dönmeyin. Bu ünlü yemek ördek eti ve fasulyeden yapılıyor. Fiyat karşılaştırması ile Türkiye'den Toulouse'a, Toulouse'dan Türkiye'ye en ucuz uçak biletini hemen alın! Farklı ödeme seçeneklerinden, iptal ve iade fırsatlarından siz de yararlanın!


Paylaş