Tiran Ucuz Uçak Bileti

Book your flight

to

Merak Edenler İçin Tiran

Nüfus: 353.700
Para Birimi: Lek
Ortalama Uçuş Süresi: 1 saat 45 dakika
Saat Farkı: GMT-1
Vize:Gerekli değil (90 güne kadar)

Türkiye'den Tiran'a, Tiran’dan Türkiye'ye en ucuz uçak biletleri Geziko'da! Şimdi satın alın!Şehir İçi Ulaşım

Tiran’da şehir içi ulaşım genellikle otobüs ve taksilerle sağlanıyor. Özellikle belirtmekte fayda var: Tiran’da taksiye binmeden önce şoförle sıkı bir pazarlık yapmalısınız ki kötü bir sürprizle karşılaşmayasınız. Ama şehirde her yer birbirine çok yakın olduğundan toplu taşıma aracı ya da taksi kullanmak zorunda kalmayabilirsiniz.


İklim

Şehirde karasal iklim hüküm sürer. Tiran’da kışlar soğuk ve yağışlı, yazlar da sıcak ve kurak geçer. Yağmur neredeyse kış boyu sürer. Yüksek dağlara Kasım ve Mart aylarında yoğun şekilde kar düşer. Şehirde kurak bir iklim görüldüğünden, gidilebilecek en uygun zamanlar bahar aylarıdır genellikle. Mayıs, Haziran, Eylül, Ekim ayları Tiran’da adeta cennet gibi yaşanır.


Ekonomi

Arnavutluk’un genelinde olduğu gibi Tiran ekonomisinin yapılanması, büyümesi; uluslararası para kuruluşlarının yardımlarına, yabancı ülkelerde yaşayan Arnavutların gönderdikleri paralara ve inşaat işlerine dayanmaktadır… Ama Tiran’ın ekonomik kaynaklarında turizmin önemli bir yer tuttuğunu belirtmek gerek.


Görülmesi Gereken Yerler

Tiran’da gör1lmesi gereken yerlerin başında Zogu Bulvarı ve İskender Meydanı geliyor. Zaten iyi bir gezgin bilir ki şehri dolaşmaya meydanlardan başlamak en iyisi. İşte size fırsat… Sekiz s1tunlu Kaplan Paşa Türbesi gezilmeye gör1lmeye gerçekten değer bir yer. Türbenin tam karşısındaki Bilinmeyen Partizanlar Anıtı şehrin ilgi çeken başka bir eseri… Türbenin dışında bir de Ethem Bey Camisi var. Burası 18. Y1zyıldaki Tiran Valisi Ethem Bey tarafından yapımı başlatılmış fakat Ethem Bey’in vefatı sonrası tamamlanabilmiş. Ülkede komünizm rüzgarları eserken bütün camiler yıkılmasına rağmen ayakta kalabilmiş tek cami olma özelliğine sahip. Yani en eski eserlerden biri… Tiran Saat Kulesi’ne uğramamak ayıp olur. Kalesiz şehir olur mu demeyin: Petrela Kalesi şehir merkezine sadece 15 kilometre uzaklıkta.


Alışveriş Yapılabilecek Yerler

Tiran mini minicik tatlı bir kent olabilir ama son yıllarda şehre devasa alışveriş merkezleri yapılmış. Böylece Tiran, çarşı Pazar ve alışveriş k1lt1r1nden hiç geri kalmamış. Şehrin gözde alışveriş merkezi City Park Tirana. Bir başka önemli alışveriş merkezi Galeria’dır. Şehrin Myslym Shyri Caddesi için tam bir tekstil cenneti denebilir. Ama şehir merkezinde pek çok hediyelik eşya ve turistik ürünler satan butik dükkanlar bulabilirsiniz. Lüle taşından yapılma biblolar ve küçük İskender heykelleri sevdikleriniz için harika birer hediyelik olabilir.


Eğlence Merkezleri

Mart ayında düzenlenen Uluslararası İnsan Hakları Film Festivali kentin k1lt1r hayatına can katıyor. Nisan’da düzenlenen Tiran Film Festivali de sinemaların bu şehirde en b1y1k eğlence çekim alanı olduğunu kanıtlıyor.


Çocuklarla Gidilebilecek Yerler

Tiran’da ailecek gezebileceğiniz ve çocuklarınızın kültürüne kült1r katacak çok sayıda mekan var. Ulusal Tarih M1zesi, bu yerlerin başında geliyor. Bunun dışında bir başka müze daha var: Enver Hoxha Müzesi… Sonra Hük1met Binası ve Opera Binası ailecek çok seveceğiniz yerler arasında. Çocuklarınızı, şehre çok yakın olan Kruja Antik Kenti’nden mahrum etmeyin. Şehrin en büyük yeşil parkı Parku i Madh’ta yorgunluğunuzu atabilirsiniz.


Gece Kulüpleri ve Barlar

Şehrin en pop1ler gece mekanları Folie ve Living Room’dur. Ancak bu mekanlara erkekler damsız giremiyor. Tiran’da son derece hareketli bir gece hayatı var. M1zik ve dans sabahın ilk ışıklarına kadar devam ediyor. Arnavut, New Irish, Charles’s ve Buda Bar şehrin gece hayatının nabzının attığı mekanlar arasındadır.


Yaşamış/Yaşayan Ünlüler

Masiela Lusha, Evis Xheneti, Kasem Hoxha, Dritan Huqi Tiranlı ünlüler arasındadır.


Alınması/Denenmesi Gerekenler​

Meşhur Elbasan tavayı yerinde denemeye ne dersiniz. Yoğurtlu beşamel ve yumuşacık etin lezzetinden oluşan dillere destan bir yemektir elbasan tava. Elbette Arnavut kentinde Arnavut lezzetlerini tatmalısınız. Bunun başında Arnavut ciğeri geliyor. Sonra da samsa… Baklava hamuruna benzer çıtır çıtır bir tepsi hamur üzerinde sarımsaklı yoğurt m1thiş yakışıyor. Tabii bir de bol malzemeli Arnavut böreği var ki, yeme de yanında yat dedirtecek bir lezzettir kendisi.


Paylaş