Tel Aviv Ucuz Uçak Bileti

Book your flight

to

Merak Edenler İçin Tel Aviv

Nüfus: 391.300
Para Birimi:Yeni İsrail Shekeli
Ortalama Uçuş Süresi: 2 saat 45 dakika
Saat Farkı: GMT 0
Vize:İsrail Vizesi gerekli

Türkiye'den Tel Aviv’e, Tel Aviv'den Türkiye'ye en ucuz uçak biletleri Geziko'da! Şimdi satın alın!Şehir İçi Ulaşım

Tel Aviv, İsrail’in Akdeniz kıyısında bulunan, ikinci büyük şehri… Ulaşım için en iyi alternatifler otobüs ve taksiler gibi görünse de siz bisikletten vazgeçmeyin. Şehir içinde kiralık bisikletlerle o müthiş Akdeniz havasını içinize çeke çeke dolaşmak varken, başka hiçbir ulaşım aracına ihtiyacınız kalmayacak.


İklim

Güzeller güzeli Akdeniz’e kıyı kenti olan Tel Aviv’de Akdeniz iklimi hüküm sürer. Yazlar sıcak, kışlar serin ve yağışlıdır. Yıl boyunca nem oranı yüksektir, ne de olsa kıyı kenti…. Ama yaz ya da kış hiç fark etmez, insanın içini ısıtan bir havası vardır.


Ekonomi

Tel Aviv’in İsrail ekonomisindeki yerini anlatırken bile tüyleri diken diken oluyor insanın. Çünkü İsrail'in finans kaynağının yüzde 40’ı, hizmet sektörünün yüzde 25’i bu şehirde yer alıyor. Tarımın Tel Aviv’de fazla bir payı yok, çünkü şehir toprağı tarıma elverişsiz. Bu sebeple şehir daha çok bilimsel ve teknik alanda kendini göstermiş. İsrail'de gerçekleşen ekonomik etkinliklerin yüzde 15’i, gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 17’sinin kente ait olduğu bilgisini vermekte fayda var. Yani Tel Aviv ismi neredeyse ekonomi kavramıyla özdeşleşmiş. Ne diyelim, gözümüz yok, Allah daha çok versin.


Görülmesi Gereken Yerler

Tel Aviv’de gezilecek yerlerin başında Eski Yafa ve Yafa Limanı geliyor. Eski Yafa’da bulunan eski kiliseler, devasa taş binalar ve ağaçların boylu boyunca uzandığı yollar sizi zamanda büyülü bir yolculuğa çıkaracak. Bugün bir balıkçı limanı olan Yafa Limanı ise başlı başına bir tarih… Kent merkezinde yer alan modern binalar da ilginizi çekecektir. Bir de Tel Aviv’in Beyaz Kent’i var ki mutlaka görülmeye değer. Üç gökdelenden oluşan Azrieli Merkezi de kentin bir başka önemli uğrak noktası. Hayarkon Nehri boyunca ağaçlık bir alan olan Hayarkon Parkı yorgunluğunuzu atmak için uğrayabilirsiniz.


Alışveriş Yapılabilecek Yerler

Alışveriş için Tel Aviv’de çok geniş bir yelpaze var. Ama sakın ola pazarlık yapmayın, pazarlık sadece birkaç Arap mağazasında uygun karşılanır. Dizengoff Merkezi, İsrail'in ilk alışveriş merkezi olma özelliğine sahip. Büyük mağazaların dışında yerel ürünlerin satıldığı çarşı-pazarlar da alışveriş tutkunlarınca mutlaka görülmeli… Gıda ürünleri de bu pazarlarda taze ve ucuzdur ki içiniz rahat bir şekilde dilediğinizi alabilirsiniz.


Eğlence Merkezleri

Tel Aviv sahili ve plajları başlı başına birer eğlence merkezidir. Şehrin en önemli etkinliklerinden biri Nisan ayında düzenlenen Tel Aviv Uluslararası Film Festivalidir. Özellikle Şalom gibi dini bayramlar sırasında şehir görülmeye değer. Şehir merkezinde yer alan Meir Parkı ve Dubnow Parkı keyifli vakit geçirmek için ideal yerler. Ama Tel Aviv’deki kültür eğlencesine opera, tiyatro ve bale kurumları hizmet etmektedir.


Çocuklarla Gidilebilecek Yerler

İsrail’in en büyük üç müzesi Tel Aviv’dedir. Ailecek gezmek için müzeler ideal mekanlar. Eretz İsrail Müzesi; etnografya, cam, seramik müzelerini bünyesinde barındıran hoş bir komplekstir. Çocuklarınız burayı muhakkak görmeli. Tabii Tel Aviv Sanat Müzesi ve Yahudi Diaspora Müzesi, şehrin tarihine ve eserlerine bir göz atmak için olağanüstü mekanlar… Yehoshua Bahçeleri de ailecek soluklanabileceğiniz en güzel yerlerden biri.


Gece Kulüpleri ve Barlar

İsrail’in en hareketli gece hayatı Tel Aviv’de yaşanır. Yerel müziklerin yanı sıra rock, pop ve caz da duyabilirsiniz. Bu kulüpleri Tel Aviv’in hemen hemen her noktasında bulabilirsiniz. Özellikle Kibbutz denen eğlence mekanları, şehrin gece hayatına hizmet eder.


Yaşamış/Yaşayan Ünlüler

Edebiyatın ünlü isimleri Moshe Shamir, Aharon Megged, Amos Oz, A. B. Yehoşua, Meir Shalev, Shmuel Yosef Agnon Tel Aviv’lidir. Ünlü şarkıcı Yasmin Levy de yolu Tel Aviv’den geçen ünlülerdendir.


Alınması/Denenmesi Gerekenler​

Tel Aviv’de yemek yemek için dünyanın bütün mutfaklarını bulabilirsiniz ama şehrin yöresel lezzetlerini de sakın atlamayın. Yöresel yemeklerde hem Yahudilik kültürünün hem de Akdeniz’in etkisi büyük. Mesela humusu, falafeli burada da göreceksiniz. Tabii meşhur bir Yahudi yemeği olan pırasa köftesi ve pırasa dolmasını yerinde yemeniz harika bir deneyim olacaktır. Fasulye güveci, kızartılmış börek mutlaka hoşunuza gidecektir. .


Paylaş