Tekirdağ Ucuz Uçak Bileti

Book your flight

to

TEKİRDAĞ

Nüfus: 870.000
Para Birimi: TL
Ortalama Uçuş Süresi: 1 saat 5 dakika
Saat Farkı: (+2) GMT
Vize: Gerekmiyor
 
 
 
Ankara’dan Tekirdağ’a, Tekirdağ’dan Ankara’ya en ucuz uçak biletleri Geziko'da! Şimdi satın alın!
 

ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

Tekirdağ’da şehir içi ulaşımı sağlamak için her seçeneği kullanabilirsiniz. Otobüsler, dolmuşlar, taksiler ya da kiralayabileceğiniz araçlarla istediğiniz bölgeye ya da yere rahatlıkla ulaşabilirsiniz.
 

İKLİM

Tekirdağ’ın Marmara Denizi’ne kıyısı olan bölgelerinde Akdeniz iklimi hüküm sürer. Yazları sıcak ve kurak geçer. Yağışlar kışın ve ilkbaharda sık görülür. Tekirdağ’ın iç kesimlerinde ise karasal iklim hakimdir. Kışlar oldukça soğuk geçer. Sene de birkaç defa kar yağışı görülür.
 

EKONOMİ

Tekirdağ il ekonomi tarım ve sanayiye dayanır ve çok gelişmiştir. Tarım ve sanayinin yanı sıra birçok iş kolu da bulunmaktadır. Şehir içerisindeki fabrikalar iş istihdamına çok büyük katkı yaparlar ve şehirdeki işsizlik oranı oldukça düşüktür.
 

GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Eğer camii ve türbe gezmeyi sevenlerdenseniz Tekirdağ’ı da çok seveceksiniz demektir. Eski Camii, Rüstem Paşa Camii, Mirliva Hüseyin Paşa Camii, Orta Camii, Gazi Ömer Bey Türbesi, Taşoğlu Camii, Ahmed-i Sarban Türbesi, Turhanoğlu Ömer Bey Camii, Sohteoğlu Camii, Ayaz Paşa Camii, Süleymaniye Camii, Yusuf Ağa Camii. Tüm bu camii ve türbelerin yanı sıra şehirde gezebileceğiniz birçok nokta bulunmaktadır.
 
Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesi’nin bulunduğu binanın tarihi ilk Cumhuriyet dönemine dayanır. O dönemde vali konağı olarak kullanılan bina günümüzde müze olarak hizmet vermektedir ve içerisinde oldukça değerli eserler sergilenmektedir. Müzeyi gezerken tarihi eserleri görebileceğiniz gibi ilk Cumhuriyet  dönemine ait bir binada gezmekten de ayrı bir keyif alabilirsiniz.
 
Şehir merkezinde Barbaros Caddesi üzerinde konumlanmış olan eski bir Türk evi de Rakoczy Müzesi olarak hizmet vermektedir. Bu müze 1676 – 1735 yılları arasında yaşamış, son yıllarını Tekirdağ’da geçirmiş Erdel Prensi ve Macar Halk Kurtuluş Kahramanı 2. Rakoczy Frençh’in anılarına ithafen Macar Hükümeti tarafından müze olarak düzenlenmiştir. İçerisinde Rakoczy’nin şahsi eşyalarının yanı sıra Türk – Macar ilişkilerini ve iki ulusun beraberliklerini simgeleyen eserler de sergilenmektedir. 25 Eylül 1982’de ziyarete açılan müzenin mülkiyeti de Macar Hükümeti’ne aittir.
 
1840 yılında Tekirdağ’da doğan şairimiz Namık Kemal’in heykeli yine kendi adını taşıyan parkın içinde bulunmaktadır ve 1949 yılında yaptırılmıştır. Park içerisinde keyifli vakitler geçirirken heykeli de görmek isteyebilirsiniz. Şehirde Namık Kemal için yaptırılan bir başka eser de Namık Kemal Anıtı’dır. Bu anıt 1908 tarihinde Mehmet Şeref Bey tarafından Namık Kemal’in doğduğu evin yerine yaptırılmıştır. 
 
Tekirdağ’ın Fethi sırasında şehit düşenlarin hatırasına yaptırılan Şehitler Abidesi gidip görmek isteyebileceğiniz bir diğer nokta olabilir. Muratlı Caddesi üzerinde bulunan bu abide 1949 yılında yaptırılmıştır.
Hürriyet Abidesi, 1908 yılında Tekirdağ Mutasarrıfı Adanalı Ömer Ali Bey tarafından 2. Meşrutiyetin ilanı üzerine yaptırılmıştır. Şehirde tarihimize ışık tutan bu anıtlar ve abideler görülmeye değer niteliktedir.
 
Şarköy 1354 yılında Gazi Süleyman Paşa tarafından fethedilmiş ve eski adı Şehirköy olarak adlandırılmıştır. Üzümü ve şarabı oldukça meşhur olan Şarköy’de zeytin bahçeleri, üzüm bağları ve diğer doğal güzellikleriyle farklı bir gezi yapmış olacaksınız. Balık ve karides üretimi açısından da görülmeye değer bir ilçe olan Şarköy’ün görülebilecek yerleri arasında Eriklice, Hoşköy, Gaziköy ve Uçmakdere sayılabilir. Yeşillikler içerisinde bir gezi planlayanlar için harika bir seçenek olabilir.
 
Hora Feneri, Şarköy’e bağlı Hoşköy beldesinde bulunan tarihi bir yapı. 1876 yılında Fransızlar tarafından yapılmış bir fener. Bölgenin ikinci büyük feneri olan Hora Feneri, 96 kristalden meydana gelmiş ve kendi ekseni etrafında 360 derece dönerek görev yapan bir fener.
 
Eski adı Perinthos olan Marmara Ereğlisi, milattan önce 600 yıllarında kurulmuş. Yunan, Roma ve Bizans yönetimde kalan kentin adı milattan sonra 3. Yüzyılda Heraklia olarak değişmiş. Osmanlı egemenliğine geçtiğindeyse günümüzdeki ismini almıştır. Antik bir yerleşim merkezi olduğundan içerisinde gezerken Akrapol, antik liman, kara ve surları, tiyatro, ç,fte tonozlar, stadion gibi tarihi eserleri sıklıkla görebilir ve kendinizi o günlerde hissedebilirsiniz.
 

ALIŞVERİŞ YAPILABİLECEK YERLER

Şehirde bulunan alışveriş merkezlerinde gönlünüzce alışveriş yapabileceğiniz gibi şehir çarşılarında da hatıralık eşyaları kolaylıkla bulabilirsiniz. Yöreye özgü peynirler ve ünlü şaraplarından da almak isteyebilirsiniz.
 

EĞLENCE MERKEZLERİ

Şehirde eğlenebileceğiniz, güzel vakit geçirebileceğiniz yerlerden birkaçı Atatürk Ormanı, Kumbağ ve Barbaros’tur. Kumbağ içerisinde bulunan pansiyonlarda kalarak plajlardan yararlanabilirsiniz. Turistler tarafından oldukça ilgi duyulan Kumbağ sizlere hem orman içinde hem de deniz kıyısında vakit geçirebileceğiniz eşsiz bir ortam sunmaktadır.  Barbaros da yine deniz keyfini yaşayabileceğiniz, bu kez orman yerine bağlarla çevrili çok güzel bir mesire alanıdır.
 

ÇOCUKLARLA GİDİLEBİLECEK YERLER

Şehirde çocuklarınızla denizin, ormanın, yemyeşil üzüm bağlarının tadını çıkarabileceğiniz birçok nokta vardır. Deniz, dere ve ormanı bir arada görmek isteyenler için ise Saray ilçesinde bulunan Kastro Doğal Plajı görülmesi gereken bir yerdir. İçerisinde konaklama alanları ve çeşitli tesislerin bulunduğu bu bölge size birbirinden güzel manzaralar ve şu an milli parklar kategorisinde olan karaçam ormanıyla tertemiz bir hava sunacaktır. Burada bisiklete binebilir, balık tutabilir ya da orman içerisindeki göl kıyısında vakit geçirebilirsiniz.
 

GECE KULÜPLERİ VE BARLAR

Tekirdağ’da gece hayatı çok canlı olmamakla birlikte gidebileceğiniz gece kulüpleri ve barlar genellikle şehrin belli bir bölgesinde yoğunlaşmıştır. 
 

TEKİRDAĞ’DA YAŞAMIŞ ÜNLÜLER

Ünlü şairimiz Namık Kemal 1840’da Tekirdağ’da doğmuştur. Doğduğu evin aslı olmasa da yakın çevresindeki evler örnek alınarak 1993 yılında yaptırılan ev günümüzde Namık Kemal evi olarak gezilebilmektedir.
 

ALINMASI/DENENMESİ GEREKENLER

Tekirdağ’da tadı damağınızda kalacak ünlü köy kahvaltılarından denemelisiniz. Bölgenin el yapımı reçelleri ve peynir çeşitleriyle unutamayacağınız bir kahvaltı deneyimi yaşayabilirsiniz.
Şehrin birbirinden güzel plajlarında en azından bir gününüzü değerlendirmelisiniz. Eriklice, Kumbağ ve Şarköy plajları tercih edebileceğiniz plajlar arasındadır.
Yamaç paraşütü ilginizi çeken bir etkinlikse Tekirdağ bunun sıkça yapıldığı bir bölgedir. Yamaç paraşütü yaparak Tekirdağ manzarasını bir de yukarıdan izlemek keyifli olabilir.
Tekirdağ köfte, ızgara köfte, ciğer sarma, kaçamak ve damat paçası da tadına bakmadan dönmemeniz gereken lezzetler arasındadır.
Şehir şaraplarıyla da çok ünlüdür. Ünlü şaraplarından yerinde tadabilir ve isterseniz birçok noktadan satın da alabilirsiniz. 
 
Fiyat karşılaştırması ile Ankara’dan Tekirdağ’a, Tekirdağ’dan Ankara’ya en ucuz uçak biletini hemen alın! Farklı ödeme seçeneklerinden, iptal ve iade fırsatlarından siz de yararlanın!

Paylaş