Taipei, Tayvan Ucuz Uçak Bileti

Book your flight

to

Merak Edenler İçin Tayvan

Nüfus:22.963.152
Para Birimi: : Yeni Tayvan Doları
Ortalama Uçuş Süresi: 20 Saat
Saat Farkı: GMT+6
Vize:Çin Vizesi gereklidir

Türkiye'den Tayvan’a, Tayvan’dan Türkiye'ye en ucuz uçak biletleri Geziko'da! Şimdi satın alın!Şehir İçi Ulaşım

Boşuna Tayvan’a “Çin’in Paris’i” demiyorlar. Çin ambargosuna rağmen kendini m1thiş geliştirmiş bir 1lke olduğunu, Tayvan’da şehir içi ulaşımında ya da bir şehirden bir şehre giderken bile görebilirsiniz. Karayolları jilet gibi, trafik kurallarına uyum sağlamak ise Tayvanlılar için hayat memat meselesi. 1lke metro ve tren sayesinde adeta demir ağlarla ör1lm1ş. Özellikle 1lkenin başkenti Taipei’de en rahat ulaşım yolu metro. Ayrıca otob1sler, taksiler Tayvan’ı gezmek isteyenlerin emrine amade. Tayvan’da en çok motosiklet s1r1c1lerine rastlarsınız. Kadın erkek fark etmez, hemen hemen herkes motosiklet kullanır. Motosiklet, Tayvan’ın vazgeçilmez ulaşım aracı da denebilir. Tabii, motosikletliler için de trafik kurallarına müthiş bir uyum söz konusu…


İklim

Tayvan’ın kuzeyinde Astropikal iklim hüküm sürer. Güneyinde ise tropikal iklim görülür. Hava her zaman nemlidir. Ağustos ve Eylül arası şiddetli tayfunlar görülür. Mayıs ayında “Erik Yağmurları” yağar. Kış ayları Ekim ve Mart döneminde hava sıcaklığı 15 derece civarında seyreder. Tayvan yolcularının hali hazırda bekleyen bir yağmura karşı portatif bir yağmurluk ya da şemsiye taşımaları akıllıca olur.


Ekonomi

1950’lerdeki fakir ülke konumundan bugün kalkınmış bir ülke konumuna yükselmesi ve Çin’in uyguladığı diplomatik izolasyonlara rağmen devletin ekonomik kalkınmadaki önemli rolünün başarılı bir örneğidir Tayvan. Tabii burada, devletin yaptığı ekonomik kalkınma planının önemi kuşkusuz. Ülke, makine sektörü ve elektronik ürünlerinde dünyada hatrı sayılır bir yerdedir. Ama sadece ekonomik anlamda değil, eğitim seviyesi olarak da iddialı politikalar izlenmiş.


Görülmesi Gereken Yerler

Tayvan’ın başkenti Taipei’de şehrin simgesi haline gelen Taipei 101’i görmeden dönmeyin. Adından da anlaşılacağı gibi 101 katlı olan bu kule misali dev bina, bir bambunun yükselişini temsil ediyor. Buranın 89. Katından şehri kuş bakışı izleyebilirsiniz. Budizm ayinlerinin sizi büyüleyeceği bir mekan var. Longshan Tapınağı size adeta kucak açar. Rengarenk çiçekler ve buhur kokulu tütsülerle kendinizi adeta başka bir yerde hissedeceksiniz. Konfüçyüs Tapınağı ve City God Temple kendinizi huzur içinde hissedebileceğiniz başka mekanlardır. Taipei’yi aratmayan güzellikteki Taichung Tainan şehri de adeta bir tatil bölgesi. Huzurla sokaklarında gezebilirsiniz. Hele ki binbir t1rl1 yiyecekle ve meyveyle sizi karşılayan gece pazarları ve yemek pazarları mutlaka gör1lmeli. Shilin Gece Pazarı sizin için uygun bir seçenek olabilir.


Alışveriş Yapılabilecek Yerler

Tayvan’da giyim 1r1nleri çok ucuz. Sıra dışı tarzları yakalayabileceğiniz alışveriş ortamları mevcuttur. Elektronik 1r1nler de çok çeşitlidir. Ama kalite konusu tartışılır. Taipei 101 Mall ve Shilin Gece pazarında alışveriş için aradığınız alternatifleri bulabilirsiniz. .


Eğlence Merkezleri

Miramar Eğlence Parkı aradığınız eğlenceli atmosferi yakalayabileceğiniz en iyi mekanlardan biri olsa gerek. Ola ki, şehrin her tarafında görd1ğ1n1z orkideleri rahat rahat izlemek istiyorsunuz. Taipei Botanik Bahçesinde gezmekten keyif alabilirsiniz. Tabii çiçek koparmak yasak ve çok ciddi yaptırımları var.


Çocuklarla Gidilebilecek Yerler

Tayvan çocuklarınızla ailecek gezmek için cennet misali bir şehir. Hele ki kültür konusunda… Ulusal Tiyatro ve Ulusal Konser Salonu görmeniz gereken yerler arasında. Devasa Sun-Yat-Sen Anıtı çocuklarınızı büyülemeye yeter de artar bile. Ayrıca bir gününüzü müzelere ayırabilir ve bu müzelerde Tayvan tarihinden Çin tarihine kadar önemli bulguları inceleyebilirsiniz. Ulusal Saray Müzesi, gezmek görmek ve incelemek için biçilmiş kaftan. Taipei Güzel Sanatlar Müzesi, Taipei Sanatçılar Köyü, Ulusal Tarih Müzesi, Minyatür Müzesi, Kağıt Müzesi ilginizi çekecek yerlerdir. Ama şüphesiz ki “İçme Suyu Müzesi” en ilginç yer olsa gerek. Bir de Kaynak Suları Müzesi var. Tayvan’da en hassas olunan şeyin çevrecilik olduğunu bu müzeler vesilesiyle öğreneceksiniz.


Gece Kulüpleri ve Barlar

Tayvan’da gece hayatı renkli olduğu kadar oldukça rahat ve güvenlidir. Gece kulübü, bar ve pub ortamı çok yaygın. İnsanlar içkilerini içip yemeklerini yiyebilir, hatta birasını alıp gezebilir Dozo, Luxy Ziga Zaga, Cargenies, Standing Room, The Wall live House doyasıya eğleneceğiniz yerler arasında olabilir.


Yaşamış/Yaşayan Ünlüler

Yönetmen Ang Lee, şarkıcı Jay Chou, Jerry Yan, aktrist Ariel Lin ve Aktör Jimmy Lin Tayvanlı ünlülerdir.


Alınması/Denenmesi Gerekenler​

Tayvan’da alınması ve denenmesi gereken o kadar çok şey var. Önyargılar bir kenara bırakılırsa ve yeni kültürlere yeni lezzetlere açık olursanız Tayvan size bir cennet olabilir. Yemekler müthiş. Mantı olarak kabul edilen dumplinleri mutlaka denenmeli. Bambu hasırlar içinde buharda pişerler ve karidesli, tatlı patatesli, domuzlu, tavuklu ve otlu çeşitlerini bulabilirsiniz.

Lotus çiçeği haşlaması ve haşlanmış soslanmış bambuyu çok seveceksiniz. Zencefilli mantar ve patlıcan yemekleri de harika. Baharatlarıyla anlamsız bir sebze yemeğini bile şölene dönüştürebiliyor Tayvanlılar. Ama yemekten sonra gelen Oloong Tea’yı siyah çaya benzemiyor diye geri çevirmeyin. Hele ki bubble milk tea denen çaylı süte çocuklarınız adeta bayılacak. Patates krokete benzeyen yağda kızaran tatlı patates emeğin üzerine tatlı niyetine bile yenebilir. Ola ki gece pazarlarında gezerken meyve tezgahına rastladınız. Guava meyvelerinden sevdikleriniz için almayı sakın unutmayın. Lezzet kültürünüz genişse ve fazla titiz bir insan sayılmazsanız, Tayvan’dan kilo alarak bile dönebilirsiniz.


Paylaş