Talin Ucuz Uçak Bileti

Book your flight

to

Merak Edenler İçin Talin

Nüfus: 412.341
Para Birimi: Euro
Ortalama Uçuş Süresi: 4 Saat
Saat Farkı:GMT 0
Vize: Schengen Vizesi

Türkiye'den Talin'e, Talin’den Türkiye'ye en ucuz uçak biletleri Geziko'da! Şimdi satın alın!



Şehir İçi Ulaşım

Tallinn herhangi bir ulaşım aracına ihtiyacınız olmayacak büyüklükte mini mini güzel bir şehir. Ama “araç olmadan şuradan şuraya gitmem” diyenlerdenseniz taksiler en konforlu alternatif olsa gerek. Mesafeler kısa olduğundan taksimetre çok yazmaz. Tallinn’de üç çeşit taksi ürü var. En ucuzu gri taksiler, orta lüks beyaz taksiler ve ultra lüks sarı taksiler… .


İklim

Tallinn’de ılıman iklim hüküm sürer. Atlas Okyanusu’nun kuzeyinden esen siklonlar kışın sıcak yazın da soğuk hava kütleleri taşır. Kış ayları çetin bir soğuk seyreder fakat yazlarda ise şehir tam gezilecek havadadır.


Ekonomi

Tallinn Estonya’nın başkenti. Aynı zamanda bir liman kenti olma özelliğine sahip. Haliyle tüm liman kentlerinde olduğu gibi şehir ekonomisinde ticaretin ve deniz ulaşımının büyük payı var. Turizm de kentin önemli ekonomik kaynaklarından biri…


Görülmesi Gereken Yerler

Raekoja Platz şehrin kalbi konumunda bir ana meydandır. Belediye binasının da yer aldığı bu tarihi meydan Unesco Dünya Mirası listesinde yer alıyor. Tallinn Hall Town denen eski belediye binası şehrin simgelerinden biri haline gelmiş. Meydana kadar gittiyseniz bu binanın içini de görmeden dönmeyin. Görmeniz gereken bir bina daha var bu meydanda: Tallinn Hall Town Pharmacy… Avrupa’nın en eski eczanelerinden biri burası ve çok güzel biçimde yaşatmışlar. Eczanenin bir kısmı müze ve eczaneye ait en eski dokumenler 1400’lü yıllara dayanıyor. 14. Yüzyıla ait bir yapı da sekizgen şeklindeki bir kilise olan Holly Sprit Church. Bu tarihi kilisenin insanı büyüleyen bir yanı var. Tallinn’de görmeniz gereken başka yerler de var: Tombul Margaret ve Sırık Hermann Kuleleri, Alexander Nevsky ve St Mary’s Katedralleri, St. Nicholas Kilisesi, St. Olaf’s Kilisesi; görülmesi hayati önem taşıyan yerlerden bazıları…


Alışveriş Yapılabilecek Yerler

Viru caddesi ve civarındaki tüm caddeler alışveriş yapmak isteyenler için doğru adres. Özellikle aradığınız hediyelik eşya ve yerel ürünlerse… Şehirde sevdikleriniz için alabileceğiniz en güzel şeyler Baltık Amberi, kristaller ve yün hırkalardır… Kendinize de bu seyahati hatırlatacak şeylerden almayı ihmal etmeyin.


Eğlence Merkezleri

Olimpiyat Köyü ve Festival Meydanı’ndan seyahatinize hareket katma şansını yakalayabilirsiniz. Uzun Bacak Sokağı da eğlence mekanları için güzel bir alternatif.


Çocuklarla Gidilebilecek Yerler

Barok tarzında inşa edilmiş olan Kadriorg Sarayı içindeki iki adet sanat müzesi sayesinde çocuklarla gezilebilecek en özel yerlerden biri olma özelliğine sahip. Ayrıca bu sarayın önünde güzel bir park ve havuz var. Kısa molalar için de elverişli bir bölge olma konumunda. Sarayın bahçesi de orman yürüyüşü yapmak için idealdir. Bir de Estonya köylülerinin yaşam tarzını yakından tanıyabileceğiniz bir mekan daha var. Estonya Açık Hava Müzesi, çocuklarla ailecek gezmeniz görmeniz gereken yerlerden…


Gece Kulüpleri ve Barlar

Tallinn gece hayatı rengarenk ve capcanlıdır. Toompea tepesinde akşam saatlerinde şehrin ışıklarını seyredebilirsiniz. Rıff, doyasıya eğlenmek adına lüks bir gece kulübüdür. Nimeta Bar, Kuku Klubi, Lounge 24, The Lost Continent, Von Krahli, Prive, Club von Uberlingen ve Hollywood en popüler gece kulübü ve bar sıralamasına girebilir.


Yaşamış/Yaşayan Ünlüler

Aktör Johann Urb, Taavi Eelmaa, aktrist Lenna Kuurmaa, yazar Johannes Vares, Vladimir Beekman, Eduard Bornhöhe, Tallinn’de yaşamış ünlülerdir.


Alınması/Denenmesi Gerekenler​

Estonya mutfağının genelinde olduğu gibi Tallinn’de de domuz, etli güveçler, lahana, patates, somon ve alabalık hakim mutfak kültüründe. Tallinn’e gitmişken ilginç bir atıştırmalık olan şekerli fıstığı mutlaka deneyin. Bir de kentin milli içeceği Vana Tallinn’i denemekten hiç pişman olmazsınız, kendisi lezzetli bir portakal kabuğu likördür. Hatta kahveyle bile karıştırıp içebilirsiniz. Ama şehirde en çok ne içilir derseniz karşınıza çeşit çeşit yöresel bira ve votkalar çıkacaktır. Bunlardan küçük küçük şişelerle sevdikleriniz için hediyelik zulalar yapabilirsiniz. Şehirde yemek yerken etin türün çok iyi araştırın. Çünkü ülke mutfağında ayı eti de kullanılıyor. Kötü bir deneyim yaşamak istemiyorsanız önceden sormanızda fayda var.


Paylaş