Taif ucuz ucak bileti

Book your flight

to

Merak Edenler İçin Taif

Nüfus: 521.273
Para Birimi: Suudi Riyali
Ortalama Uçuş Süresi: 3 saat 30 dakika
Saat Farkı: GMT +1
Vize:Suudi Arabistan vizesi gerekli

Türkiye'den Taif’e, Taif'den Türkiye'ye en ucuz uçak biletleri Geziko'da! Şimdi satın alın!Şehir İçi Ulaşım

Taif Mekke’ye 150 kilometre uzaklıkta olduğu için ulaşım güzergahları Mekke’ye göre programlanmış. Halk şehir içi ulaşımı için otobüs ve dolmuşları kullanıyor. Petrol su gibi ucuz olduğundan taksiyle ulaşım sağlamak da bir başka alternatif. Ama en konforlusu petrolün ve benzinin ucuzluğundan faydalanıp araç kiralamak olsa gerek.


İklim

Taif şehrinde, cehennem misali sıcak olan çöl iklimi hüküm sürer. Yazları sıcak ve aşırı kurak, kışları ise ılık geçer. Yağış düşük, ama ilkbahar ve sonbaharda yine ülkenin diğer yerlerine nazaran daha yoğundur.


Ekonomi

Mekke'nin 150 km. güneydoğusundaki Taif, iklimi ve tarım yapılabilen topraklarıyla Mekke çevresinde kendine has özellikleri olan bir şehir. Şehir iklimi nedeniyle, tarım yapılabilir bir yer olarak önem kazanıyor. Elbette tarım için sulama da gerekli. Ama Taif’in bünyesinde pek çok baraj var. Sağanak yağışlarla beslenen baraj suları sayesinde şehirde tarım yapılabiliyor. Şehrin ana geçim kaynağını bu şekilde sürdürülen tarım, Mekke lokasyonunda bulunması sebebiyle turizm ve geçiş yolu üzerinde bulunması sebebiyle ticaret oluşturuyor.


Görülmesi Gereken Yerler

Taif şehir merkezine 40 kilometre uzaklıktaki Türk Kalesi, Arabistanlı İngiliz casusu Lawrence’nin örgütlediği Arapların, ayaklanma sonucunda saldırdıkları mekanlardan birisiymiş. Şehirleri gezerken meydanlardan ve kalelerden başlamak en güzeli… Bu sebeple Taif yolculuğunuzun selameti için Türk Kalesi’nden başlamak iyi olacaktır. Arap şairlerin atışma ve tartışma alanı olarak kullanılan Okaz Çarşısı, köklü bir edebiyat geleneğinin izlerini taşıyor hala. Taif’i ve şehir manzarasını kul bakışı izlemek isterseniz El Hada tepesinin yolunu tutun. Burası gül bahçeleriyle meşhur ve özellikle güneş batarken buram buram gül kokar. Yaz aylarında El Hada’da gül festivali düzenleniyor.

Taif şehrinin en büyük bahçesidir Kral Fahd Bahçesi içindeki göl, cami ve şelale ile tam bir aile bahçesi gibi hizmet veriyor. Biraz dinlenmek ve soluklanmak için ideal bir adres. Hz. Muhammed, Mitna Vadisi’ndeki kabileleri İslama davet için gelmiş ve bunun anısına konakladığı yere konakladığı yere bir cami yapılmış. Mitna Vadisi’ni yüzü suyu hürmetine bir ziyaret etseniz harika bir deneyim olabilir. Al Rudaf Parkı’nda temiz hava alabilir ve içindeki hayvanat bahçesini ziyaret edebilirsiniz.


Alışveriş Yapılabilecek Yerler

Taif’te, birçok yöresel ürünün satıldığı çarşılar bulunuyor. Alışveriş tutkunuysanız “Terziler Çarşısı”na mutlaka gitmelisiniz. Bu tarihi çarşı hem alışveriş yapmak hem de tarihi bir gezinti için ideal mekanlardan biri. Şehrin tam merkezinde bulunan Okaz Çarşısı ise, geleneksel mimarinin özelliklerini taşır ve bünyesindeki dükkânlarda baharat, altın ve gümüş satılır. El sanatları ve çeşitli ıvır zıvırlar bulup hediyelikler alabilirsiniz.


Eğlence Merkezleri

Taif’te, birçok yöresel ürünün satıldığı çarşılar bulunuyor. Alışveriş tutkunuysanız “Terziler Çarşısı”na mutlaka gitmelisiniz. Bu tarihi çarşı hem alışveriş yapmak hem de tarihi bir gezinti için ideal mekanlardan biri. Şehrin tam merkezinde bulunan Okaz Çarşısı ise, geleneksel mimarinin özelliklerini taşır ve bünyesindeki dükkânlarda baharat, altın ve gümüş satılır. El sanatları ve çeşitli ıvır zıvırlar bulup hediyelikler alabilirsiniz.


Çocuklarla Gidilebilecek Yerler

Meyve ve gül yetiştirilen bahçeler, hiç görmedikleri yemişlerin tadı… Çocuklarınızın belleğinden silinmeyecek manzaralar var Taif’te. Tamamen gül bahçelerinde gezen arıların yaptığı bal, unutulur mu sizce. El Hada tepesi çocuklarınızın asla unutmayacağı bir şehir manzarası ve gül kokusu sunuyor. Tahif Şehir Müzesi ailecek gezilmesi gereken yerlerin başında geliyor. Ta Osmanlı döneminde yapılan Müze aslında bir Suudi evidir. Taif’te, dağ eteklerinde, sıklıkla “Habeş maymunları”na yani “babun” lar yaşıyor. Onlara rastlamak çocuklarınız için eğlenceli, sizin için şaşırtıcı olabilir.


Gece Kulüpleri ve Barlar

Kutsal topraklardasınız. Taif İslamiyetin kalbinin attığı yerlerden biri. Hatta İslamiyet’in tam kalbi olan Mekke’ye yalnızca 150 kilometre uzaklıkta. Bu sebeple alkolün A’sına rastlayamazsınız.


Yaşamış/Yaşayan Ünlüler

İslamiyet’in en bilinirleri ziyaret etmiş Taif’i. Hz. Muhammed bunlardan en önemlisi. Bir de bölgede araştırma yapan oryatalist araştırmacı Johann Ludwig Burckhardt var. Bölge hakkında çok önemli araştırmalar yapmış.


Alınması/Denenmesi Gerekenler​

Suudi yemeklerinde kesinlikle karşılaşacaklarınızın başında pirinç ve bulgur geliyor. Mercimek, humus, kuzu ve tavuk eti yine her sofra da karşınıza çıkabilir. Şehrin kendine özgü pidesi var. Kabsa, Arap aşı, Arap köftesi, Maklube tatmanız gereken yöresel lezzetlerden biri. Arabistan’a gidip de Arap kahvesi içmemek olmaz.

Fiyat karşılaştırması ile Türkiye'den Taif’e, Taif’den Türkiye'ye en ucuz uçak biletini hemen alın! Farklı ödeme seçeneklerinden, iptal ve iade fırsatlarından siz de yararlanın!


Paylaş