Tahran Ucuz Uçak Bileti

Book your flight

to
Nüfus: 7,804 milyon
Para Birimi: Riyal
Ortalama Uçuş Süresi: 3 saat
Saat Farkı: (+3:30) GMT
Vize: Gerekmiyor
 
Türkiye'den Tahran’a, Tahran’dan Türkiye'ye en ucuz uçak biletleri Geziko'da! Şimdi satın alın!
 
 

ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

Tahran’da otobüs hatları oldukça geniş. Neredeyse şehrin her köşesine ulaşan otobüs hatlarında unutmamanız gereken tek şey  otobüs içerisinde kadınlar ve erkekler olarak iki ayrı bölüm olduğu. Kırmızı rengiyle diğer otobüslerden ayrılan hızlı otobüs hatları da mevcut. Bu kırmızı otobüsler Azadi Meydanı’ndan Khomeini Meydanı’na, buradan da Tajrish Meydanı’na gidiyor.
 
Trafikten kaçmak isteyenlerin ortak noktası metrolar Tahran’da 1,2,4,5 olarak numaralandırılmış. Şehri kuzeyden güneye kesen 1 numaralı hatla, doğudan batıya giden 2 numaralı hat en çok kullanılan hatlar. İş çıkış saatlerindeki kalabalığa hazır olmanızda fayda var.
 
Duraklarda İngilizce ve Farsça tabelalar mevcut. Her metro treninde 2 vagon kadınlara ayrılmış durumda fakat kadınlar isterlerse başka vagonları da tercih edebilirler.
 
Tahran bir dolmuş modeli bir özel taksiler bir de motosiklet taksiler bulunuyor. Dolmuş gibi olanlar sadece merkezi yerlere gidiyorlar. Siz gitmek istediğiniz yerin kapısına kadar gitmek istiyorsanız özel taksileri tercih etmelisiniz. Motosiklet taksiler ise sıkışık trafikten kurtulmanın en güzel yolu. Normal taksilerden de daha ucuzlar.
 

İKLİM

Tahran’da bozkır iklim tipi görülmektedir. Kışlar soğuk ve kar yağışlı, yazlar ise sıcak ve kurak geçer. En çok kış mevsiminde yağış alsa da ilkbahar ve sonbaharda da görülür. Kışın don çok şiddetli olabilir ve gece gündüz arasında önemli sıcaklık farkları yaşanır.
 

EKONOMİ

Tahran ekonomisi uzun zamandır süre gelen yönetimdeki istikrarsızlık ve uluslararası yaptırımların etkisiyle ekonomik açıdan pek de parlak bir dönem geçirmemektedir. Enflasyon oranlarının oldukça yüksek olduğu ülkede orta sınıf büyük zorluklar içerisine düşmüştür.
 

GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Bazar-ı Bozurg (Kapalı Çarşı), Tahran’ın ekonomisinin kalbinin attığı yer olarak tanımlanabilir. İstanbul’daki kapalı çarşının bir benzeri ama daha oryantal olanıdır. Bütün doğu pazarlarının en büyüklerinden biri olan pazar şehir içinde başka bir şehir kurulmuş gibidir. Çarşı içinde kuyumcular, halıcılar, lüks malların satıldığı dükkanlar ve saatçiler oldukça fazladır. Diğer seçenekleriniz ise bakırcılar, kağıtçılar, baharatçılar, tenekeciler ve şekerciler olacaktır. Yorulduğunuz zaman çarşının yan yollarından birine saparsanız mutlaka oturup dinlenebileceğiniz bir yere rastlarsınız.
 
Derbend, Tahran’ın en kuzeyinde dağın eteklerinde yer alan bir eğlence ve piknik yeridir. Yazın şehrin boğucu havasından uzaklaşmak isteyenler bu bölgeye giderler. Dağdan gelen bir derenin her iki tarafında kurulmuş olan restoranlar ve çayhanelerde güzel vakit geçirebilirsiniz. Hemen o bölgede hizmet veren teleferiğe binerek de Tahran’ın panoramik manzarasını seyredebilirsiniz.
 
İran halılarının ünü tüm dünya tarafından bilinmektedir. Tahran’a gelince de Ulusal Halı Müzesi mutlaka gezilmelidir. Bu müzede 16.yüzyıldan günümüze dek gelmiş bir sürü nadide halı görebilirsiniz. Halıların bozulmaması için müze içerisinde resim çekmek yasaklanmıştır.
 
Sadabad Sarayı Müzesi; Tahran’ın kuzeyinde şehrin oldukça uzağında konumlanmış. Şah’ın yazlık sarayının bulunduğu bu bölgede toplam 18 tane değişik müze bulunuyor fakat müzelerin hepsi aynı anda açık tutulmuyor. Bütün müzeleri gezerken ihtişam ve gösterişli objelerle karşılaşacaksınız. Bu müzelerin olduğu bölgede bulunan Askeri Müze de gezilmeye değer bir müzedir.
 
Tahran’ın panoramik görüntüsü izleyebileceğiniz bir diğer seçeneğiniz Tochal Teleferik’tir. Velenjak Caddesi üzerinden binebileceğiniz teleferik 3957 metrelik Tochal Dağı’nın bir yerine kadar tırmanmaktadır. İstasyonların bulunduğu bölgelerde oturup zaman geçirebileceğiniz çayhane ve restoranlar bulunmaktadır. Bu teleferik aynı zamanda Tahran’ın kayak merkezine çıkmaktadır.
 
Meydan-ı Azadi meydanında bulunan Özgürlük Anıtı(Azadi Anıtı)görmeniz gereken başka bir nokta. 1971 yılında Pers İmparatorluğunun kuruluşunun 2500. Yılını kutlamak adına yapılan bu anıt, 2500 adet yüzyüze bakan taş ile süslenmiştir.
 
Mücevher uzmanlarına göre dünyadaki en değerli mücevher koleksiyonun bulunduğu Ulusal Mücevher Müzesi görülmeden dönülmemesi gereken bir müzedir. Müzedeki her bir değerli parça için birçok savaşın yaşandığı müzedeki yazıtlarda da geçmektedir. Müzenin en değerli parçaları; Nadir Şahın Tahtı, Elmaslı Taç, Mücevher Küre, Tavus Kuşlu Taht (Güneş Tahtı), Derya-i Nur (Işığın Denizi) Elması’dır.
 
Ulusal Müze içerisinde her müzede rastlayabileceğiniz tarihi eserlerin yanı sıra birçok eşsiz esere de rastlayacaksınız. Hammurabi’nin kanunlarını gösteren kil tabletin bir kopyası, Tuz Adam ve altın tabletler bunlardan sadece birkaçıdır.
 
İran’ın en önemli müzelerinden biri olan, 7000 metrekarelik bir bahçe içerisinde konumlanmış Cam ve Seramik müzesi de ziyaret listenize eklemeniz gereken noktalardandır.
 

ALIŞVERİŞ YAPILABİLECEK YERLER

İstediğiniz her şeyi bulabileceğiniz Tahran Büyük Çarşı’sında gezebileceğiniz gibi diğer çarşı pazarları da gezebilirsiniz. 
 

ÇOCUKLARLA GİDİLEBİLECEK YERLER

Kavir Ulusal Parkı, Chitgar Parkı, Laleh Parkı, Jamshidieh Parkı ve Niavaran Parkı başta olmak üzere şehirde birçok park bulunmaktadır. Çocuklarınızla bu parklarda verimli zamanlar geçirebilirsiniz.
 

GECE KULÜPLERİ VE BARLAR

İran’da gece hayatı yoktur ancak kültürel bir restorana gidip canlı müzik eşliğinde yemeğinizi yiyip eğlenebilirsiniz.
 

ALINMASI/DENENMESİ GEREKENLER

Fars kilim ve halıları buradan götürebileceğiniz belki de en anlamlı hatıra olacaktır. Halıların yanı sıra genellikle mavi renkte rastlayacağınız cam ve seramik ürünleri de iyi bir hatıralık. 
 
İran ve Fars mutfağını da yerinde denemek güzel bir anı olacaktır.
Bunlar dışında ipekler, el işlemeleri, minyatürler, gümüş ve altın aksesuarlar diğer seçenekleriniz olabilir.
 
Fiyat karşılaştırması ile Türkiye'den Tahran’a, Tanrahdan Türkiye'ye en ucuz uçak biletini hemen alın! Farklı ödeme seçeneklerinden, iptal ve iade fırsatlarından siz de yararlanın!
 
 

Paylaş