St. Petersburg Ucuz Uçak Bileti

Book your flight

to

ST. PETERSBURG

Nüfus: 5 milyon
Para Birimi: Ruble 
Ortalama Uçuş Süresi: 2 saat 37 dakika
Saat Farkı: GMT +4.
Vize: Gerekmiyor
 
Türkiye'den St. Petersburg'a, St. Petersburg'tan Türkiye'ye en ucuz uçak biletleri Geziko'da! Şimdi satın alın!
 
 

ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

Şehri ziyaret edenler için metro kullanmak en iyi seçenek. Tek sefer için aşağı yukarı 1 USD dengi ücret ödüyorsunuz. Ancak bir haftadan fazla kalmayı düşünüyorsanız, uygun seyahat kartlarından birini almanızı öneririz. Şehrin hemen hemen her yerine kolayca ulaşabilmenizi sağlasa da, kalabalık içerisinde yolculuk yapmayı göze almanız gerekiyor. En azından metro duraklarının muhteşem mimarisine dalarak kalabalığı unutabilirsniz. Şehrin tamamını daha iyi kapsamak için her yıl yeni metro istasyonları açılıyor, o yüzden elinizde güncel bir harita olmasına dikkat edin. Dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da, gece 12:00'den sonra herhangi bir toplutaşıma olmaması. Geceyarısını geçtikten sonra sadece taksiye binebilirsiniz. Ayrıca, metro dışında tramvay ve troleybüs de şehir içi ulaşımda kullanılabiliyor.
 

İKLİM

Kısa süren yaz mevsimi oldukça nemli ve sıcak, uzun süren kış mevsimi ise oldukça soğuk ve yağışlı geçiyor. Kışın yerlerin buz tutması burada doğal bir olay. Şehirde mermer kaplı zemin çok olduğu için, buz tutan mermer de normalden daha tehlikeli bir durum olduğu için yürürken çok dikkat etmeniz gerekiyor.
 

EKONOMİ

Rusya'nın finans ve endüstri merkezlerindne olan St. Petersburg, özellikle petrol ve gaz alışverişinin yapıldığı, gemi ve uçak inşaat sektörünün konuşlandığı bir yer. Bunların yanısıra radyo ve elektronik, yazılım, ağır sanayi, metalurji ve kimya sektörleri de öne çıkıyor. 3 büyük limana sahip St. Petersburg aynı zamanda dünyadaki türbinlerin %10'unu üretiyor.
 

GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Görülecek yerler kadar önemli bir konu ise, St. Petersburg'un ne zaman görüleceği. Bu şehir "Beyaz Geceler"i ile meşhur. Yaklaşık olarak 11 Haziran - 2 Temmuz arasında güneşin sadece birkaç saatliğine gözden kaybolduğu ve neredeyse 24 saat boyunca aydınlık olan bu şehir, bu dönemde sürekli canlı. Haziran'ın son 10 günü Beyaz Geceler Festivali'nde konserler, festivaller ve daha birçok eğlenceli aktiviteye şahit olabilirsiniz. 
 

ALIŞVERİŞ YAPILABİLECEK YERLER

Nevsky caddesindeki çok sayıda mağazadan oranın yerlileri gibi alışveriş yapabilir, Vasilyevsky adasındaki Bolshoi caddesinde de el yapımı eşyaların satıldığı dükkanları gezebilirsiniz. Rusya'da olmanın avantajından yararlanıp, şehrin muhtelif yerlerinde bulunan sanat galerileri ve kitapçlardan, Rus edebiyatına ve resim sanatına ait nadide eserleri almayı düşünebilirsiniz.  
 

EĞLENCE MERKEZLERİ

Çok katlı alışveriş merkezi olarak Stockmann'ı gezebilir, ev dekorasyonu için Imperial Furnishings'i gezebilir, tadında ve eğlenceli şekilde pazarlık etmek istiyorsanız Maltevsky Market'te gezebilirsiniz. Ya da gerçekten "Ben alışveriş merkezlerinin en büyüğüne bir kez gidip bütün alışverişimi halletmek istiyorum" diyorsanız, adresiniz alışveriş merkezlerinin ağababası olan Bolshoy Gostiny Dvor. Saint Petersburg'a gelmişken sanata dair en güzel örnekleri görebileceğiniz, dinleyebileceğiniz ve izleyebileceğiniz muhteşem yerler olan Mariinsky Tiyatrosu'na ve Konser Salonu'na mutlaka gidin. Edebiyatı, şiiri ve klasik müziğiyle ünlü bu şehirde eğer çok daha dinamik bir eğlence anlayışına sahipseniz, bu yazıdaki bar ve kulüpler hakkındaki bölüme göz atabilirsiniz. 
 

ÇOCUKLARLA GİDİLEBİLECEK YERLER

Çocuklara tarihi sevdirmek için St Petersburg muhteşem bir fırsat. Rusya tarihine dair şehir müzelerini gezebilirsiniz. Ayrıca her tarafı su kanallarıyla çevrili bu şehirde hatırı sayılır sayıda köprü var. Onların açılıp kapanmasını seyretmek ve üzerinden geçerek köprüleri saymak da çocuklarla beraber yapılacak eğlenceli aktivitelerden. Çocuklarla beraber şehrin keyfini parklarda da çıkarabilirsiniz. 
 

GECE KULÜPLERİ VE BARLAR

Gece hayatı zengin herhangi bir şehirde olacağı gibi, St. Petersburg'da bar ve kulüp çeşidi neredeyse sınırsız. Bir içki içip kaçabileceğiniz yerler de, sabaha kadar dans edebileceğiniz yerler de bulmak mümkün. Bu şehir de uyumuyor ve sürekli açık olan mekanlar mevcut. Mekânların çoğunda giriş ücretli, ücretli olmayanlarda da bir şekilde kapıda "kontrollü giriş" sağlanıyor. Doğru tahmin ettiniz, girişte kılık kıyafet ve tipe bakılıyor. Çok tavsiye etmiyoruz ama bazı yerlerde rüşvet vererek kulüplere girmeniz mümkün. Eğer girmezseniz sonsuza kadar içinizde kalacak bir yer değilse, denemenizi önermeyiz. 
 
Saint Petersburg'lular parti nasıl yapılır iyi biliyorlar. Bu şehirde hemen hemen her tür müzik çalan kulübe rastlamak mümkün. Rock, pop, caz, hip hop, RnB ve daha birçok müzik türü için ayrı mekanlar bulunuyor. Şehirde en çok house ve tekno müzik dinleniyor.
 
Aralarından seçebileceğiniz bazı gece kulüplerini derledik.
Chroniki, Güzel ve kaliteli içkiler eşliğinde iyi bir sohbet edebileceğiniz mükemmel bir ortam. Aslında "ryumochnaya” yani geleneksel Sovyet dönemi barının modern bir yorumu. Zevkli bir iç mimarisi ve dekoru var. Gruplar için mekanın ortasında kocaman tahta ve antik bir masa, bireyler için de yine tahtadan, üzerine yaslanması bile ayrı bir zevk olan bir bar var. 
 
Dumskaya ulitsa Ucuz bira, çılgın danslar, nasıl olduğunu ancak yerinde görebileceğiniz Balkan Ska'sı, punk, disko... Burası yer altı mekânı.
Griboedov "Mantar yiyen" anlamında glelen bu mekân aynı zamanda meşhur bir Rus şairin soyadı. Hafta içleri burada bir şiir dinletisine de rastlayabilirsiniz, ama canlı reggae veya DJ müziği de karşınıza çıkabilir. Bu kulüp, yer altında bir bomba sığınağında yer alıyor. Salı hariç her hün açık.
 
Underground (ex-Tunnel) Söylenenlere göre buraso Rusya'nın ilk ve en efsane kulübü. Eski adıyla Tunnel olan bu mekân yeniden açıldı. Yine bir bomba sığınağından bozma mekanla karşı karşıyayız, bu yüzden içerisinin dekorasyonu pek içinizi açmayacak. Gece tam 12'de kapılarını açmasıyla ünlü bu mekâna girebilmek için de kapı görevlilerinin göz testinden geçmeniz gerekiyor. Bütün bu zorluklara rağmen içerideki topluluk ve DJ'ler için değer. Giriş 250-350 ruble arası değişiyor.
 

SAINT PETERSBURG'DA YAŞAMIŞ ÜNLÜLER

Vladimir Nabokov, Vladimir Putin, Ayn Rand, Nikolai Rimsky-Korsakov, Igor Stravinsky, Alexander Pushkin,  Andrey Markov, Vladimir Lenin.
 

ALINMASI/DENENMESİ GEREKENLER

Botla şehir turu yapın: 42 ada üzerine kurulmuş bu şehir kanal ve nehirlerle çevrili. St. Petersburg'un fazla yüksek olmayan binaları ve yapıları sayesinde, aslında güzel bir şehir turu yapmanın en güzel yollarından biri de botla şehir turu yapmak.
 
St Petersburg operasına gidin. Çok fazla değil, 150-200 kişi alan bu operada hem önemli eserler sergileniyor, hem de diğer operaralara kıyasla biletler daha ucuz. 
 
Yerlilerle şehir turu yapın. St. Petersburg'u turist olarak kendiniz gezmeyi de seçebilirsiniz ama asla oranın yerlisi gibi gezemezsiniz. Sırf yerlisi gibi dolaşmanızı sağlayacak turlar mevcut. Deneyin.
Fiyat karşılaştırması ile Türkiye'den St. Petersburg'a, St. Petersburg'tan Türkiye'ye en ucuz uçak biletini hemen alın! Farklı ödeme seçeneklerinden, iptal ve iade fırsatlarından siz de yararlanın!
 

Paylaş