Sofya Ucuz Uçak Bileti

Book your flight

to

Merak Edenler İçin Sofya

Nüfus: 1.3 Milyon
Para Birimi: Leva
Ortalama Uçuş Süresi: 1 Saat 15 Dakika
Saat Farkı:GMT 0
Vize: Schengen

Türkiye'den Sofya’ya, Sofya’dan Türkiye'ye en ucuz uçak biletleri Geziko'da! Şimdi satın alın!Şehir İçi Ulaşım

Sofya’da dudak ısırtacak derecede gelişmiş bir şehir içi ulaşım sistemi mevcut. Otobüs, metro, tramvay ve taksi gibi pek çok ulaşım alternatifi var. Tabii toplu ulaşım araçlarının yanı sıra bireysel hareket etmek de isterseniz bisiklet harika bir tercih olacaktır. Şehrin iki yanı ağaçlar ve tarihi binalarla çevrili caddelerinde bisiklet kullanmak çok keyifli olsa gerek.


İklim

Sofya’da ılıman karasal iklim hüküm sürer. Şehirde en yüksek sıcaklıklar Temmuz ve Ağustos aylarında yaşanır. Kışlar da oldukça soğuk geçer. Sofya yağmuru, en fazla bahar aylarında düşer. Mayıs ve Haziran aylarında bol yağış görülür.


Ekonomi

Bulgaristan’ın Doğu Bloku’nun çökmesiyle yaşadığı ekonomik sancıdan payını alan şehirlerden biri de elbette Sofya oldu. Fakat çöken eski sistemin yerine, yeni sistemin yerleşmesinin uzun süre sancılarını yaşayan Bulgaristan, Polonya ve Rusya’nın aksine daha muhafazakâr sayılan ekonomik reform paketleri uyguladı. Bulgaristan ekonomisi 90'lı yılların sonundan itibaren toparlanma sürecindedir. Hatta Avrupa ülkeleri içinde en hızlı büyüyen ekonomiler arasında yer alır.


Görülmesi Gereken Yerler

Bir şehri gezmeye başlamak için en iyi yer meydanlar olsa gerek. Sofya Meclis Meydanı, gezginler için en uygun başlangıç noktası olabilir. Tabii meydanı bulmuşken meclis binasını da yakından inceleyin. Sofya’da görülmesi gereken yerler arasında İvan Vazov Halk Tiyatrosu, ve hem anıt hem de mabed sayılan Sv. Aleksander Nevski Kilisesi var. Aynı zamanda Aziza Sofia Kilisesi, Aziz George Rotunda Kilisesi, Aleksander Nevsky Katedrali, Boyana Kilisesi ve Kodi Seyfullah Efendi Camisi mistik havasıyla gezenleri büyülüyor.


Alışveriş Yapılabilecek Yerler

Sofya’da alışveriş kültürü çok renkli bir yelpaze sunuyor. Hediyelik eşyalar, takılar, aksesuarlar, antikalar süs eşyaları… Ne ararsanız bulabilirsiniz. Şehirde alışverişin kalbi Vitosha Bulvarı’nda atıyor. Burada lüks markaların bir araya geldiği mağazalar, dükkanlar bulabilirsiniz. Graf Ignatiev ve Rakovski sokaklar, lüks arayışları olanlar için… Eğer yöresel ürünlere meraklıysanız yolunuz Chiprovtski bölgesine düşmeli. Neler yok ki burada, yerel el işleri, el dokuması yün kilimler… Evinize güzel bir Sofya anısı götürmek için bundan iyisi olamaz.


Eğlence Merkezleri

Eğlenmez bazen dinlenmektir sloganıyla çıktığınız bu Sofya yolculuğunu neden Merkez Kaplıcası ile taçlandırmıyorsunuz. İşte kendinizi şımartmanız ve yorgunluğunuzu atmanız için harika bir seçenek. Eğer coğrafi oluşumlarla azıcık bile olsa ilgiliyseniz Vitosha Dağı sizin için harika bir eğlence merkezi olacaktır. Şaşırtıcı kayaçlar, magmatik oluşumlar ve buzul taşları… Bir alışveriş merkezinin sinema salonundan daha etkileyici olsa gerek.


Çocuklarla Gidilebilecek Yerler

Sofya’yı gezerken çocuklarınızla gidebileceğiniz öyle çok yer var ki. Bilimler Akademisi, Sv. Kliment Ohridski Üniversitesi, Milli Kütüphane bunlardan sadece bir kaçı… Ulusal Arkeoloji Müzesi, Ulusal Tarih Müzesi, Ulusal Sanat Galerisi çocuklarınızın kültürüne kültür katacak yerlerdir. Tabii onları bu kültür şoklaması sonrasında Sofya Hayvanat Bahçesi’nden de mahrum etmeyesiniz.


Gece Kulüpleri ve Barlar

Sofya’da dur durak bilmeyen bir gece hayatı var. Bu şehirde gece eğlenceleri bitmez, müzik sabahın ilk ışıklarına kadar susmaz. Disko, bar, pub, kulüp… Eğlenceye dair ne varsa bulabilirsiniz. Chervilo, Exit, Avenue, Buddha Bar, Dublin, Clubhouse ü9th Hole; Sofya gece hayatına hizmet eden mekanlardır. Bu mekanlar ile Sofya gecelerinizi renklendirebilirsiniz.


Yaşamış/Yaşayan Ünlüler

Artist Nina Dobrev, aktör Stanislav Lanevski, Velizar Binev; Yönetmen Javor Gardev Sofya doğumlu ünlülerdir.


Alınması/Denenmesi Gerekenler​

Kentte Bulgar mutfağının en seçkin lezzetlerini tadabilirsiniz. Bizdekiyle arasında dağlar kadar fark olan ve adeta bir çöreğe benzeyen Bulgar ekmeğinden başlayabilirsiniz. Aslında Sofya, tarihi geçmişi nedeniyle Slav’ların olduğu kadar Osmanlı mutfağının da etkisinde kalmış. Bulgar yemeklerinde sütün çok çeşitli biçimde kullanıldığı bilgisini paylaşmak gerek. Meşhur Bulgar peynirleri, sabah kahvesi ve ekmeğiyle mütevazı bir kahvaltı yapabilirsiniz. Bu harika üçlüyü çok basit malzemelerle bile zengin bir şölene dönüştürebilirsiniz. Ama ülkeye özgü Kaşkaval peynirini, Sofya’da denemeden dönmeyin. Şehirde güveç kültürü çok yaygın, etli ve sebzeli güveçler alıştığınızın dışındadır. Tabii bir de tadı damağınızda kalan ve içinizi ısıtacak olan çorbalar var. Tavuk çorbası Pileşka, kuru fasulye çorbası olan manastirska ve Trakya usulü işkembe çorbası yenmeyip yanında yatılacak lezzetler arasında… Isırgan otu çorbası Kopriven, ıspanak çorbası Spanaçena, kuzu ciğeri çorbası, balık çorbası, paça çorbası… Yorgunluğunuzu alacak lezzetlerdir hepsi. Sofya’dan ayrılırken sevdiklerinize hediye etmek için Mastika denen Bulgar rakılarından alıp şirin şirin paketleyebilirsiniz.


Paylaş