Soçi Ucuz Uçak Bileti

Book your flight

to

Merak Edenler İçin Soçi

Nüfus: 397,103
Para Birimi: Rus Rublesi
Ortalama Uçuş Süresi: 2 saat 15 dakika
Saat Farkı: GMT+1
Vize:Rusya Vizesi GerekiyorŞehir İçi Ulaşım

Soçi’de şehir içi ulaşım ağırlıklı olarak otobüsler ve minibüsler ile sağlanır. Soçi gezginlerinin bir başka ulaşım alternatifi de taksiler. Fakat arzu ederseniz araç kiralama şirketlerinden keyfinize göre otomobil de kiralayabilirsiniz.


İklim

Karadeniz’in karşı kıyısında yer alan Soçi’de tipik bir Karadeniz iklimi hüküm sürmüyor. Çünkü şehir Kafkas Dağları ve Karadeniz arasına sıkışmış. Şehrin kıyı bölgeleri ılıkken, dağlık bölgelere çıkıldıkça sıcaklık düşer ve keskin soğuklar yaşanır. Soçi’ye gitmek için hava şartları açısından en uygun olan zaman temmuz ve ağustos dönemi olarak biliniyor. Fakat ülkedeki kış turizminin yaygın olması misafirleri şehre kışın çekmeyi başarmış.


Ekonomi

Soçi aslında karadeniz yolu üzerindeki ticaretin kilit noktalarından biri. Ama aslında kenti geliştirmek ve turizm merkezi haline getirmek için yapılan yatırımlardan büyük ölçüde faydalanmış ve bir olimpiyat şehri haline gelmiş. Bugüne bugün kış olimpiyatları Soçi’den sorulur. Paralimpik Kış oyunları için de ev sahipliği yapmaya aday bir şehir. Formula 1 yarışlarına, FIFA Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacak olan Soçi için deyim yerindeyse “Rusya’nın 3. Büyük turizm şehri” demek mümkün. Haliyle şehrin ekonomik kaynaklarını turizm ve ticaret olarak belirtebiliriz.


Görülmesi Gereken Yerler

Soçi’de baltık mimarisiyle bezenmiş bir şehir planlaması göreceğinizi umuyorsanız yanılırsınız. Çünkü şehir kayak, spor, kaplıca ve iklim tedavisiyle anılıyor. Burası bir kış olimpiyatları şehri… Bundan ötürü de bolca manzara ve spor merkezi göreceğiniz yerler arasında.

Sochi tatil merkezinin kalbi olan Masesta da, kükürtlü hidrojen kaynaklarının bulunduğu su tedavi merkezi yer alıyor. Dışarıdaki donmuş havaya inat, içinizi ısıtmak için mükemmel bir ortam. Buranın şifası o kadar bilinir ve eski ki, Haçlı Seferlerindeki askerler bile burada tedavi olmuşlar. Ayrıca Masesta çevresinde ilginizi çekecek çok şey var. Masesta nehri ovasında, Yılancık ve Agunski şelaleleri ile birinin tepesinde Prometeus’un heykeli bulunan Kartal Kayaları bulunuyor.

Soçi’ye gitmişken Dagomıs, Adler, Matsesta, Hosta, ve Lazarebskoye adlı tatil köylerine hem biraz huzur bulmak hem de ruhunuzu dinlendirmek için uğrayabilirsiniz. Tertemiz hava, çeşit çeşit ağaçlar ve çiçekler size çok iyi gelecektir.


Alışveriş Yapılabilecek Yerler

Soçi bir kış turizmi kenti olduğundan turistlere yönelik hediyelik eşya, spor eşyaları satan çok fazla mağaza ve dükkanla alışverişçilere hizmet veriyor. Herhangi bir kış sporuyla ilgileniyorsanız yaşadınız. Buz patenlerinizi, kayak takımı ve elbiselerinizi, hiçbir şey olmasa bile kayak gözlüğünüzü Soçi’den alabilirsiniz. Ayrıca tipik bir rus ticaret örneğini devam ettiren şehirde, kürklü ve deriden yapılma çantalar, ayakkabılar, kabanlar alabilirsiniz. Fiyatlar sandığınız kadar ucuz değildir, bunu da bilesiniz.


Eğlence Merkezleri

Soçi’de eğlenmek için çok yer var. Dünya standartlarında bir kayak köyü olan Krasnaya Polyana’ya gidip de kayak yapmamak olmaz. Kayak sporunun cennetindesiniz. Bir de bu kasabanın yukarısındaki dağlarda onlarca kaplıca tatil köyleri ve oteller bulunuyor. Her biri sizin için birer eğlence merkezi niteliğinde. Bölgede sayısız yeni siteler, olimpiyat köyü, bir buz pateni pisti, bir stadyum ve curling merkezi geliştirilmiş. Tabii hepsi de olimpiyatların yüzü suyu hürmetine…


Çocuklarla Gidilebilecek Yerler

Soçi kış turizmi ve kış sporlarıyla tanındığı kadar, adı Çerkeslerle ve Ubıhlarla da anılıyor. Kentte bu kültürleri anlatan yansıtan çok fazla Çerkes ve Ubıh Kültür evi var. Oralara giderek nefis çerkes böreklerini ve mantılarını yemek çocuklarınızın asla unutamayacağı bir deneyim olacaktır. Bir yandan şehrin devasa dağ manzaraları, bir yandan uçsuz bucaksızmış gibi uzanan Karadeniz ve iç içe geçmiş Rus, Çerkes, Ubıh kültürleri. Çocuklarınız şehirde gördüklerinden çok, yaptıklarını anımsayacaktır.


Gece Kulüpleri ve Barlar

Soçi’de Rus kültürüne yaraşır şekilde capcanlı bir gece hayatı var. Özellikle milli içecekleri votka su gibi tüketiliyor. Soçi’nin gece hayatına hizmet veren mekanları sıralamak gerekirse Volna, Voysmoye Nebo, Batman, The Eighth Heaven, Strip-club Art-Klub, Plazma birer örnek teşkil edebilir.


Yaşamış/Yaşayan Ünlüler

Aktör Konstantin Selivanov, Yönetmen Yuri Yegorov ve Yeghishe Harout Soçi’de yaşayan ünlülerdendir.


Alınması/Denenmesi Gerekenler​

Soçi Rus olduğu kadar aynı zamanda bir Çerkes şehridir. Bu sebeple Çerkes ve Ubıh lezzetleri Soçi mutfağının bir parçasıdır. Patatesli çerkes mantısı, haluj, kurza, hinkal gibi en popüler çerkes yemeklerini yemezseniz Soçi’ye hiç gitmemiş sayın kendinizi. Hele ki o nefis gözlemeler ve Çerkes börekleri. Yanlarında taptaze Çerkes peyniri enfes olur.

Soçi’den sevdiklerinize sembolik olarak küçük bir akordeon alabilirsiniz. Kafkas kültürünün vazgeçilmez bir parçası olan akordeon, seyahatiniz bitip de parmaklarınızı tuşlarında gezdirdiğinizde bile size Soçi’yi anımsatacak.

Fiyat karşılaştırması ile Türkiye'den Soçi'ye, Soçi'den Türkiye'ye en ucuz uçak biletini hemen alın! Farklı ödeme seçeneklerinden, iptal ve iade fırsatlarından siz de yararlanın!


Paylaş