Sidney Ucuz Uçak Bileti

Book your flight

to

SİDNEY

Nüfus: 4,576 milyon
Para Birimi: Avustralya Doları
Ortalama Uçuş Süresi: 19 saat 30 dakika 
Saat Farkı: (+10) GMT
Vize: Avustralya vizesi
 
Sidney Opera Binası
 
 
Türkiye'den Sidney’e, Sidney’den Türkiye'ye en ucuz uçak biletleri Geziko'da! Şimdi satın alın!
 

ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

Şehir içi ulaşımında yaygın şekilde otobüs, tren, feribot, metro ve taksi bulmak mümkün olmasına rağmen şehir halkı gerek araba fiyatlarının ucuzluğu gerekse benzin – motorin fiyatlarının uygun olmasıyla çoğu zaman özel araçlarıyla seyahat etmektedirler. Sizler de dilerseniz araç kiralama yoluna başvurabilirsiniz ancak toplu taşıma araçları sizleri şehrin her noktasına götürebilecek şekilde konumlanmıştır. Araç kiraladığınızda unutmamanız gereken ise burada da trafiğin İngiltere’deki gibi soldan aktığıdır. 
 

İKLİM

Şehirde ılıman iklim hakimdir. Kış mevsimi ılık, yaz mevsimi ise sıcak geçer. Yağışlar tüm yıl boyunca görülmektedir ancak en sık göründüğü aylar Mart ve Haziran aylarıdır. Kışın sıcaklık nadiren 5 derecenin altına düşer. Sidney’e giderken unutmamanız gereken şey orada yaz aylarının Aralık – Ocak – Şubat, kış aylarının ise Haziran – Temmuz – Ağustos olduğudur.
 

EKONOMİ

Sidney, Avustralya’nın başkenti olmamasına rağmen oldukça yüksek yaşam standartlarına sahip bir kenttir. Ekonomisi emlak, imalat, sağlık, finans, turizm ve sinema sektörlerinin büyük katkılarıyla hep iyi durumdadır. 
 

GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Tam bir şehir kenti olan Sidney’de, Sydney Limanı ilk gitmeniz gereken yerlerden biri olabilir. Bu liman ve çevresi romantik tepeleri, göz kamaştırıcı koyları ve plajlarıyla dünyanın en güzel yerlerinden biridir. Limanı keşfetmenin en iyi yollarından biri yelkenliyle denize açılmak olsa da bunu tercih etmezseniz Sydney Limanı Ulusal Parkı içerisinde keyifli yürüyüşler yapabilirsiniz. Limandan Manly Feribotuna binerek güzel bir tur gerçekleştirebilirsiniz. Sidney’in en işlek limanlarından biri olan Porth Jackson adlı liman denizin 20 kilometre içerisinde Parramatta Nehri ağzına kurulu ilginç bir limandır. Limandaki farklı noktalardan kalkan tekne turları da denenebilir. Bunların bir kısmı yemekli bir kısmı da danslı turlardır. Zevkinize göre birini seçebilir ve güzel bir liman turu gerçekleştirebilirsiniz.
Harbour Bridge, Sydney’in karakterini oluşturan ikonlaşmış tasarımlar arasında yer alıyor. The Rocks ile Sydney’in kuzeyini birleştiren köprü, şehrin en iyi manzaralarının seyredilebileceği yerlerden biri.
 
134 metre yüksekliğiyle dünyanın en geniş çelik köprüsü olan Harbour Bridge, kemerleri üzerinden 3 saat süren tırmanış sonrasında görülecek kuşbakışı Sydney şehir manzarasıyla size eşsiz bir deneyim yaşatacak.
Rocks, Sidney’in en eski yerlerinden biridir. 1970’lerde yeniden keşfedilen bu bölge şu anda çakıl taşlı sokakları, binaları ve doldurulmuş Koala bebekleriyle tarih kokan bir yer. Bölgedeki Haftasonu Marketi, Jeoloji ve Madencilik Müzesi ve sanat galerilerini ziyaret edebilirsiniz. Lord Nelson Brewery Oteli, The Hero of Waterloo ve Sidney’in en eski iki barı yine bu bölgede bulunmaktadır.
 
Sidney Kulesi, şehir ve liman manzaralarının en güzel seyredilebileceği yerlerin başında gelmektedir. Avustralya’nın ve Güney Yarım Kürenin en yüksek 2. Yapısıdır. Yerden 305 metre yüksekliğe dek çıkan bu kulede 360 derece dönen bir restoran ve içerisinde 150 mağaza bulunan bir alışveriş merkezi bulunuyor.
Darling Harbour, bahçeleri, müzeleri, parkları, yürüyüş yolları, casinoları ve alışveriş mağazalarıyla her yaştan insana hitap edebilen kocaman bir bölgedir. Darling Harbour’da mutlaka görülmesi gereken yerler ise Sydney Akvaryumu, Avustralya Ulusal Denizcilik Müzesi, Çin Bahçesi, Dünyanın en büyük ekranına sahip IMAX Sineması, Sega World (bilgisayar oyunlarını sevenler için) ve Powerhouse Müzesi’dir.
 
Circular Quay, Sydney Körfezi'nin etrafında inşa edilmiştir ve çoğu kimse tarafından şehrin odak noktası olarak görülmektedir. Yıllar boyunca Sydney'in denizcilik merkezi olan bölge günümüzde feribot rıhtımları, tren istasyonu, yürüyüş yolları, restoranları, parkları, sokak çalgıcıları, Çağdaş Sanat Müzesi ve tabii ki Sydney Opera Binası ile gezmekten zevk alacağınız bir yer.
 
Circular Quay'in doğusunda yer alan Sidney Opera Binası, yelkene benzeyen çatısıyla belki de dünyaca ünlü bir hale gelmiştir. Sydney Opera Binası kafesinde oturup şarap içmek ve liman manzarasını seyretmekten büyük keyif alabilirsiniz. Zaman zaman Opera binası içerisinde çeşitli gösteriler de sergilenmektedir.
Macquarie Street, Sidney’in eski halk binalarının yoğun olarak bulunduğu bir yerdir. Bu cadde üzerinde özellikle ilginizi çekebilecek yerler Parlamento Binası, Sydney Hastanesi, Mint Binası, Hyde Park, St. James Kilisesi ve Eyalet Kütüphanesidir.
 
Macquarie Street’in doğusunda yer alan Domain, yeşillikler içerisinde, kafanızı dinleyip, dinlenebileceğiniz bir yerdir. Burada pazar günleri stand-up gösterileri izleyebilir, ocak ayında Sydney Festivali için uğrayabilirsiniz. 
Kraliyet Botanik Bahçeleri, Farm Koyu tarafından çevrelenmiş bir bölgededir. Güney Pasifik bitkilerinin muhteşem bir koleksiyonunu barındıran bahçede ayrıca bir de gül bahçesi bulunmaktadır.
 
Bondi Plajı belki de Avustralya’nın her an çok kalabalık olan plajıdır. Plaj çevresinde kafeler, dondurma yenebilecek yerler, kosher dükkanları ve sörf malzemelerinin satıldığı dükkanlarla kesinlikle görmeniz gereken bir yer. 
Avustralya’nın 200. Yıl kutlamaları sırasında açılan Çin Bahçesi’nin tasarımı 5. Yüzyıldaki örneklerine bakılarak yapılmış. Bahçede sizleri şaleler, ağaçlar ve tropik bitkiler farklı tasarımlarıyla bekliyor.
 
Avustralya’nın en büyük kanyonu Blue Mountains, okaliptüs ağaçları, yeşil ve mavinin birbirine karıştığı görüntüler ve nesli tükenen hayvan türlerinin bulunduğu bin kilometre karelik bir alana yayılır. Rüzgar erozyonu ile oluşmuş kayalıkların isimleri Meehni (922 m), Wimlah (918 m) ve Gunnedoo (906 m) şeklindedir. Blue Mountains bölgesi uçsuz bucaksız ormanlarla kaplı ve uzak bölgeleri ultraviyole ışınlarının, partiküllere çarpıp dağılması sonucu mavi renkte görünür ve size unutulmayacak bir seyirlik sunar.
 

ALIŞVERİŞ YAPILABİLECEK YERLER

Şehirde alışveriş yapmak istediğinizde oldukça yüksek fiyatlarla karşılaşacaksınız fakat yine de yapmak istiyorsanız en lüks markalar ve mağazalardan, pazar ürünlerine dek her şeyi bulmanız mümkün.
 

EĞLENCE MERKEZLERİ

150 kilometre kare yer kaplayan Ku-Ring-Gai-Chase Ulusal Parkı içinde birçok orman bulunmaktadır. Bu ormanlar içerisinde vahşi yaşamı çıplak gözlerinizle görme şansına sahipsiniz. Doğa yürüyüşlerini sevenler ve yerli hayatı tanımak isteyenler için muhteşem bir fırsat olabilir.
 
Dünyanın en eski ulusal parkı olan Kraliyet Ulusal Parkı da gidilebilecek ve zaman geçirilecek güzel yerlerdendir. Nehir kıyısında piknik yapabilir, botla nehir turuna katılabilirsiniz. Garie Plajı’nda sörf yapanları seyredebilir ya da sizler de bu sporu burada keyifle yapabilirsiniz. Parkın güneyinde ise Bulli’nin muhteşem manzarası sizleri bekliyor.
 

ÇOCUKLARLA GİDİLEBİLECEK YERLER

Sidney akvaryumu dünyanın en zengin akvaryumları arasında yer almaktadır. Akvaryum içerisinde, çocuklarınızla birlikte, 5 binden fazla Avustralya balığını 145 metre derinliğe inen şeffaf tünellerden geçerek, doğal ortamlarında seyredebileceksiniz. Yani bir nevi okyanusun içinde yürümüş olacaksınız. Akvaryumun ziyaret saatleri her gün 09:30 – 21:00 saatleri arasında. 
 
Deniz kıyısında konumlandırılmış Taronga Hayvanat Bahçesi’nde pek çok yerli hayvanı ve çeşitli bitkileri görebilirsiniz. Circular Quay’den 12 dakikada bir kalkan feribotlarla gidebileceğiniz bahçeye, kendi teknesiyle de gidebilirsiniz. Hayvanat bahçesi her gün 09:00 – 17:00 arasında ziyarete açıktır.
 

GECE KULÜPLERİ VE BARLAR

Sidney’de gece hayatı çok canlıdır. Tercihinize göre çeşit çeşit bar, pub yada clubdan herhangi birinde eğlenceli zamanlar geçirebilirsiniz. Buralarda çok hareketli zamanlar geçirebileceğiniz gibi sakinlik arayanlar için de Sidney’in güzel ışıkları altında yapılan yat turları en iyi alternatif olacaktır.

 

ALINMASI/DENENMESİ GEREKENLER

Tüylü deriden yapılan UGG botlar şehirden alınabilecek en popüler üründür. Bunun dışında Koala peluşları, bumeranglar, şehir magnetleri hatıra olacak ve size şehri anımsatacak diğer ürünlerdir. 
 
Fiyat karşılaştırması ile Türkiye'den Sidney’e, Sidney’den Türkiye'ye en ucuz uçak biletini hemen alın! Farklı ödeme seçeneklerinden, iptal ve iade fırsatlarından siz de yararlanın!

Paylaş