Seul Ucuz Uçak Bileti

Book your flight

to
Nüfus: 2,211 milyon
Para Birimi: Euro
Ortalama Uçuş Süresi: 3 saat 35 dakika
Saat Farkı: (+1) GMT
Vize: Schengen
 
Türkiye’den Paris’e, Paris’ten Türkiye’ye en ucuz uçak biletleri Geziko’da! Şimdi satın alın!
 
 

ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

Paris’te şehir içi ulaşım denilince akla ilk gelen tabii ki metro oluyor. Bunun yanında otobüs ve taksiyle de ulaşım olabilir tabii ama kentin hemen hemen her noktasına metroyla ulaşmak büyük bir kolaylık olacaktır. Öyle büyük bir metro ağı kurulmuş ki sanki şehrin altında bir şehir daha var. Toplam 16 hat ve 300 istasyon olduğundan mutlaka bir metro haritası edinmeli ve hangi hattın hangi duraktan geçtiğini bulmalısınız. Bulunduğunuz durağı ve gideceğiniz durağı bulduktan sonra nerelerde aktarma yapmanız gerektiğini çözdüğünüzde Paris metrosunda rahatlıkla seyahat edebilirsiniz. Bazı durakların da birkaç katlı olduğunu aklınızda bulundurmanız gerekiyor. Aktarma yapacağınız tren indiğiniz durağın alt ya da üst katından geçiyor olabilir, bunlara çok dikkat etmelisiniz. Bineceğiniz trenlerin hat renklerine ya da nereye gideceğini yazan isimlerine mutlaka bakın ki kendinizi bambaşka bir yerde bulmayın. Metro çalışma saatleri 05:30 ile 00:30 arası.
 
Otobüsler de kent merkezinde 20:30 a dek çalışıyor. Metronun hizmet vermediği saatlerde ise otobüsler sadece ana hatlardan geçiyor. Otobüs hat güzergahları için de bir harita edinmeniz sizler için kolaylık olacaktır. 
Paris’te diğer Avrupa şehirlerine göre ücretlerin daha uygun olduğunu söyleyebiliriz. Bazı taksiciler sizi gitmek istediğiniz yere götürmeyi reddedebilir, eğer kalabalık değilseniz öne oturmanıza izin vermeyebilir, kalabalıksanız ve öne oturmanız gerekiyorsa da ekstra ücret isteyebilir. Bagajlarınız için de ayrıca bir ücret talebinde bulunabilir. Bunlara hazırlıklı olmalısınız.
 

İKLİM

Okyanus ikliminin hakim olduğu Paris’te havalar yaz kış ılıman geçer. Kışın ortalama 5 derece olan hava sıcaklığı yazın 20 derece civarlarında seyreder. Ocak Paris’in en soğuk ayı olurken Temmuz ise en sıcak ayıdır.
 

EKONOMİ

Şehrin sanayi bölgesinde tabakhaneler, tütün, bira ve çimento fabrikaları bulunmaktadır. Sanayide oldukça ilerlemiş olan Paris’in sanayi ürünleri arasında; uçak, lokomotif, elektrikli araçlar, kimyasal maddeler ve ilaçlar bulunmaktadır. Sanayi haricinde Paris film endüstrisiyle de ekonomisine büyük katkılar yapmaktadır. Film sektörüyle Amerika ile yarışacak düzeyde kaliteli ve iyi filmler ortaya koymaktadırlar.
 
Moda sektöründeki başarılarını ise anlatmaya gerek yok. Belki de dünyanın moda sektörünün kalbinin attığı Paris’in ekonomisinin de kalbi moda sektörü diyebiliriz.
 

GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Paris’te görülmesi gereken en önemli yer tabii ki Eyfel Kulesi. Üstüne çıkmak tercihinize kalmış ama etrafında keyifli vakit geçirebilirsiniz. Yapımı 200 yıl süren Notre Dame Katedrali’nin içi de dışı da oldukça görkemli. Vaktiniz varsa etrafında dönerek dışarıdan da binayı izleyebilirsiniz.
 
Sanata çok düşkün olanlar için Louvre Müzesi içinden çıkmak istemeyecekleri bir mabet gibi olacaktır. Tamamını gezmek günlerinizi alabilir ama en ünlü eserler Mona Lisa tablosu, Venüs Heykeli ve Kanatlı Zafer Heykeli’dir. Müzeye bir gününüzü ayırmaya karar verirseniz girişte aldığınız biletle o gün için gir-çık yapabileceğinizi unutmamalısınız. Cam Piramit’in olduğu alana verdiğiniz aralarda çıkabilir ve Paris’e özgü tatlardan deneyebilirsiniz. Müze severler için gezilebilecek diğer müzeler Orsay, Rodin ve Centre Pompidu müzeleridir.
 
Arc de Triomphe (Zafer Takı)eski ve yeni Paris’i adeta birbirine bağlar. 1800’lü yıllarda yapılan bu tak Napoleon’un zaferini simgelemek amacıyla yapılmıştır.
 
Champs Elysées’yi baştan sona mutlaka gezmeli ve ilginizi çeken bütün mağazalara girip çıkmalısınız.
Montmartre Meydanı’nda (Ressamlar Tepesi) kafelere oturup dinlenirken bir yandan da etrafınızdaki onlarca ressamın çizimlerini izleyerek hatta belki kendi resminizi de yaptırarak keyifli zaman geçirebilirsiniz. Resminizi yaptırırken pazarlık yapmanızda fayda olabilir. Bu meydanda bulunan Sacre Coure Kilisesi’ni mutlaka görmeli, merdivenlerinde poz vermeli ve acıklı hikayesini kiliseye bakarken hatırlamalısınız.
 
Versailles Sarayı, 1661’de yapılmış ve yıllar geçtikçe genişletilmiştir. Günümüzde müze olarak gezebileceğiniz saray oldukça büyük olmasıyla tipik bir Fransız şatosudur. Sarayın içi kadar dışarıdaki devasa bahçesi de ilginizi çekecektir. Muhteşem bir peyzaj uygulaması olan bahçe hayranlık uyandıracak kadar güzeldir.
 

ALIŞVERİŞ YAPILABİLECEK YERLER

Champs Elysées’de dünyaca ünlü markaların özel mağazalarını gezebilirsiniz. Tekstil, parfüm ve otomotiv sektörünün mağazalarını görebileceğiniz bu cadde dünyadaki alışveriş caddelerinin belki de en önemlisidir.
Lafayette ise Paris’e giden herkesin mutlaka gezip görmesi gereken bir alışveriş merkezi. İçerisindeki muhteşem ürünler yanı sıra binanın mimarisini de mutlaka gezip görmelisiniz. Printemps ve 4temps de gezilebilecek diğer alışveriş merkezleri. Bunlar haricinde Paris sokaklarında her an ilginizi çekebilecek bir mağazayla karşı karşıya kalabilirsiniz.
 

EĞLENCE MERKEZLERİ

Paris’te her zevke hitap edecek eğlence merkezleri mevcuttur. Opera, tiyatro ya da kabare severler için birçok seçenek vardır ve bunların en çok öne çıkanları Bal du Moulin Rouge, Le Lido, Crazy Horse Saloon, Olympia, Opera Garnier, Opera de la Bastille, Theatre du Chatelet, Comedie Française,  Theatre de la Ville’dir. 
 

ÇOCUKLARLA GİDİLEBİLECEK YERLER

Çocuklarınızla gidebileceğiniz en önemli ve unutulmaması gereken yer Disneyland’dir. Çocuğunuz olsun olmasın Disneyland’e mutlaka gitmelisiniz. Şehrin biraz dışında bulunan bu eğlence parkı içerisinde alışveriş yapabileceğiniz mağazalar ve yemek yiyebileceğiniz cafeler de bulunmaktadır. İsterseniz hemen yanında konaklayabileceğiniz bir de otel bulunmaktadır.
 
Cite de Sciences bilim müzesi çocuklarınızın ilgisini çekebileceği gibi The Cite de Enfants gibi parklar da eğlenebilecekleri yerler olabilirler.
 

GECE KULÜPLERİ VE BARLAR

Champs Elysées çevresi, Bastille ve Pigalle bölgesinde çok sayıda bar ve kulüp bulunmaktadır. İsim olarak vermek gerekirse dünya çapınca şubeleri olan Buddha Bar, Carmen, Bus Palladium ve Silencio seçenekleriniz arasında yer alabilir.
 

PARİS’TE YAŞAMIŞ ÜNLÜLER

David ve Victoria Beckham çifti birkaç yıl Paris’te yaşamış ve hatta çocuklarından birinin ismini bu şehrin adını vermişlerdir. Hollywood filmlerinden tanıdığımız Johnny Depp de Fransa da yaşayan ünlü isimlerdendir.
Dünyaca ünlü ressam Claude Monet ve Paul Gauguin, ses santçısı Edith Piaf, modacı Coco Chanel, yazar Ernest Hemingway ve Frederic Chopen Paris’te yaşamış ve dünyaya damga vurmuş insanlardır. Ülkemiz aktörlerinden Yılmaz Güney de birkaç yıl Paris’te yaşamıştır ve mezarı da oradadır.
 

ALINMASI / DENENMESİ GEREKENLER

Seine Nehri üzerinde tekne turuna katılarak şehri bir de o taraftan seyretmelisiniz. Paris sokaklarında en azından bir kere kaybolmalı ve normalde hiç göremeyeceğiniz sokakları keşfetmelisiniz. Dönüşte mutlaka Fransız şarabı almalısınız fakat o atmosferde de şaraplarının tadına bakmadan dönmemelisiniz. 
 
Çok çeşitli peynirleri, muhteşem makaronları, pastane ürünleri, Fransız baharatları, hardal, reçel, tuzlu tereyağı gibi Paris üretimi birçok özel ürünü tatmalısınız.
 
Modanın başkentlerinden biri olan Paris’te yapılması gereken bir başka şey de dünyaca ünlü markaların mağazalarını gezmek ve bütçeniz uygunsa bir şeyler almak olacaktır.
 
Fiyat karşılaştırması ile Türkiye'den Seul'a, Seul'dan Türkiye'ye en ucuz uçak biletini hemen alın! Farklı ödeme seçeneklerinden, iptal ve iade fırsatlarından siz de yararlanın!
 

Paylaş