Selanik Ucuz Uçak Bileti

Book your flight

to

Merak Edenler İçin Selanik

Nüfus: 363.987
Para Birimi: Eurp
Ortalama Uçuş Süresi: 2 Saat
Saat Farkı:GMT 0
Vize: Schengen

Türkiye'den Selanik'e, Selanik'ten Türkiye'ye en ucuz uçak biletleri Geziko'da! Şimdi satın alın!Şehir İçi Ulaşım

Selanik, Atina’ya yapılan kadar bir yatırım görmese de toplu taşımacılık konusunda gerçekten örnek alınması gereken bir şehir. Kent belediyesi çok önemli adımlar atmış toplu ulaşım için. Şehirde altı tren faaliyet göstermesine rağmen, bir tane de yeraltı treni için çalışmalara başlanmış. Kent içi ulaşımın büyük bir kısmı belediye otobüsleri aracılığıyla yapılıyor. üstelik toplu taşıma ücretleri dudak uçuklatacak cinsten ucuz. Yollar bisiklet kullanmaya çok elverişli. Seyahatinizde, şehir içi ulaşım için taksilerin dışında, bisikletleri de alternatif olarak değerlendirebilirsiniz.


İklim

Selanik’te genellikle Akdeniz iklimi hüküm sürer. Şehrin kuzeyi balkan iklimi etkisi altındadır ve kentin geneline göre daha soğuk geçer. Yunanistan’ın diğer şehirlerine göre daha ılık yaşanır burada mevsimler. Selanik, gezilmek görülmek için yumuşacık iklimiyle her zaman müsait.


Ekonomi

Atina’dan sonra Yunanistan’ın ikinci büyük ekonomik, ticari ve endütstriyel şehridir Selanik. Kültür ekonomisi de şehrin ana geçim kaynaklarından biri sayılabilir. Turizm sektörünün de şehir ekonomisindeki payının büyük olduğunu özellikle belirtmek gerek. Selanik uluslararası ticaret fuarı ve Selanik Uluslararası film festivali şehrin ekonomik yaşamını canlandıran etkinliklere örnek gösterilebilir.


Görülmesi Gereken Yerler

Ne de olsa güzel mi güzel bir Yunan şehrindesiniz. Selanik adı olduğu kadar şanı da olan bir şehir… Elbette bir şehri gezmeye meydanlardan başlamalı. Selanik’te en ünlü meydan neresi diye sorarsanız: Aristoteleus Meydanı karşınıza çıkacak. Burada elinizde meşhur yunan kahvesi frappeleriniz ve kitabınızla zamanın akışını izleyebilirsiniz. Ama Selanik’te meydan çok! Eleftherias Meydanı da iyi bir başlangıç noktası olacaktır. Agora Meydanı da tüm beklentilerinizi karşılamaya aday olabilecek bir meydandır. Agios Dimitrios Kilisesi gezmek görmek için biçilmiş bir kaftan. Kiliseler ve mistik mekanların dışında Yunan tarihinde milli bir önemi olan Galerius Zafer Takı, Selanik’te bulunduğunu hatırlatmakta fayda var. Bu mezar, her sene binlerce kişiye kapı açıyor ve Selanik için oldukça önemli bir yerdir. Şehrin görülmesi gereken yerlerinden biri de Paralia bölgesindeki Beyaz Kule. Gitmişken Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılan bu zarif yapıyı görmelisiniz. Ama bir yer var ki neredeyse Selanik’le özdeşleşmiş. Aya Dimitriya Mahallesi’nde yer alan Atatürk’n evi. Burası dünyanın en çok konuştuğu liderlerinden birinin doğup büyümesine tanıklık etmiş bir müze ev. Görülmeden dönülmemeli…


Alışveriş Yapılabilecek Yerler

Selanik’te yüzyıllardor olduğu gibi alışveriş esnaf, tüccar ve alıcı arasında dönüyor. Küçük küçük dükkanlar şehrin her noktasına serpilmiş durumda. Ama alışverişin kalbi Timiski Sokağında atıyor denebilir. Bu sokakta şık ve lüks butikler var. Egnatis Caddesi de şehrin en önemli alışveriş noktalarından birisi. Selanik’de hediyelik eşya ve yerel ürünleri bulmak konusunda asla sıkıntı yaşamazsınız.


Eğlence Merkezleri

Gezmek, eğlenmek, içmek ve güzelleşmek için şehrin en statik eğlence noktası Paralia bölgesi olsa gerek. Bu bölge İzmir’deki Kordon’u andırır. Bu benzerlik, iki ülke arasında boylu boyunca uzanmış Ege’den, ortak bir kültürden ve paylaşılan bir coğrafyadan kaynaklansa gerek. Şehrin kalbinin attığı ve önemli bir eğlence ve hareket noktası olan Paralia Meydanı, bağrında taşıdığı kafeler, restoranlar ve eğlence meydanlarıyla şehrin gözbebeği konumunda.


Çocuklarla Gidilebilecek Yerler

Selanik, tam anlamıyla bir müze cenneti. Görülmesi gerekenlerin başında Atatürk’ün evi, yani Atatürk Müzesi geliyor. Sonrasında Çağdaş Sanatlar Müzesi ziyaret edilmesi gereken bir diğer önemli nokta. Çocuklarınızın keyifli bir seyahatten büyük tanıklıklar ve kültür birikimiyle ayrılması bir sıralama yapabilirsiniz Selanik’te. Tabii adı geçen müzelerden sonra bu sırayı; Arkeoloji Müzesi, Yahudi Müzesi, Spor Müzesi, Selanik Sinema Müzesi takip edebilir. Tabii müzeler dışında çocuklarla gidebileceğiniz başka önemli mekanlar daha var. OTE Kulesi, Bizans Duvarları, Ladadika, Rotunda ailecek görmeniz gereken harika yerler.


Gece Kulüpleri ve Barlar

Şehirde müzik ve dans olmazsa olmazlar arasında. Yeni dur durak bilmeyen bir gece hayatı var bu şehirde. Tabii gitmişken bir rembetiko dinlemek ya da tavernaya gidip tabak kırmak da şart değil adeta farz. Yunan rakısını, mezesini denemelisiniz. üstelik Yunanlılar gece hayatını dünyada örneğini göremeyeceğiniz bir neşeyle severler. Art House, Loxias, Elvis, Flou, Sante, Lido, Pyle Axiou, Flip Side Selanik gece hayatını doyasıya yaşayabileceğiniz mekanlardır.


Yaşamış/Yaşayan Ünlüler

Makedon kralı Kassander, Mustafa Kemal Atatürk Selanik’te yaşamış en büyük ünlüler olsa gerek.


Alınması/Denenmesi Gerekenler​

Yunan ve Türk damak tadının harmanlanmış halini bulursunuz Selanik’te. Hal böyle olunca yemekler epey lezzetli ama şehir özellikle tatlılarıyla anılıyor. Tatlı delisiyseniz yaşadınız; Selanik Usulü Peynir Tatlısı, Hindistancevizli Selanik Tatlısı, Selanik Kurabiyesi ve Barbuşka, Selanik’te mutlaka denenmesi gerekenlerden…


Paylaş