Saray Bosna Ucuz Uçak Bileti

Book your flight

to
Nüfus: 700.000
Para Birimi: Konvertibıl Mark ya da değiştirilebilir Mark
Ortalama Uçuş Süresi: 2 saat
Saat Farkı:  GMT +2
Vize: Gerekmiyor 
 
Türkiye'den Saraybosna'ya, Saraybosna'dan Türkiye'ye en ucuz uçak biletleri Geziko'da! Şimdi satın alın!
 
 
 
700 bin civarındaki nüfusuyla her ne kadar Bosna Hersek’in en büyük şehri olsa da aslında küçücük bir şehirdir Saraybosna. İnsana hiç yabancılık çektirmeyen sımsıcak bir yanı var bu şehrin. Tarihinden kaynaklı sahip olduğu kültürel çeşitlilik, şehrin mimarisine de yansımış tabii. Şehirde birbirinden farklı üç mimari bölge var. Saraybosna’nın yaşadığı acıları anlamanız için Angelina Joile’nin yazıp yönettiği Kan ve Bal Ülkesi filmini gitmeden izlemenizde fayda var. Bu şehri gezerken en çok “Gazi Hüsrev Bey” ismini duyacaksınız.
Saraybosna konumu gereği, Orta Avrupa ve Güney Akdeniz arasında uzanan, kıtasal bir iklime sahip. Bu güzel şehir, ülkemize hava yolları ile sadece 2 saat uzaklıkta. Üstelik Bosna Hersek’e yolculuk için vize gerekmiyor. Tabii hukuken suçlu sayılmayanlara… Para birimi: Konvertibıl Mark ya da değiştirilebilir Mark… Ama şehirdeki satıcılar Euro’yu da kabul ediyorlar. 
 

KONAKLAMA

“Geceleri otele çekilmek yerine eğlenir, gezerim” diyenlerdenseniz Saraybosna’da gece hayatının merkezi olan Zelenih Beretki Caddesi üzerindeki Hotel Europe tam size göre. Üstelik bu otel şehrin merkezi olan Başçarşı’ya da sadece 2-3 dakikalık yürüme mesafesinde. Hotel Bristol Sarajevo, Hotel Colors Inn Sarajevo, Radon Plaza gibi otelleri de nezih konaklama seçenekleri listesinde tutabilirsiniz. 
 

NOSTALJİK ULAŞIM

Saraybosna Balkanlardaki diğer ülkeler gibi ufak bir havaalanına sahip. Havaalanı şehre yaklaşık 6 km uzaklıkta. Şehir içi ulaşımında Avrupa’nın en eskilerinden biri olan 1882’den kalma bir tramvay sistemi kullanılıyor Saraybosna’da . Elektrikli otobüsler de 1980’lerden kalma… Saraybosna’da ulaşım, sizin için nostaljik bir deneyim olacaktır. 
 

GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Saraybosna merkezinde bulunan Başçarşı, tarihi bir kültür merkezi olma özelliğine sahip. Gazi Hüsrev Bey Cami ve Saat Kulesi, Başçarşı’da görülebilecek önemli yapılardan... Saraybosna’daki sembol haline gelmiş yapılardan biri de Sebil. 1891’de yapılmış olan Sebil ve diğer çeşmeler yapıldıkları dönemde yerli halk ve yolcuların su ihtiyacından doğmuş. Saraybosna’nın sayısız camilerinin en önemli olanı Gazi Hüsrev Bey Cami, 1530 yılında inşa edilmiş bir başyapıt. Şehrin bir de Saat Kulesi var ki, şehrin en güzel yapılarından biri demek mümkün. 17. yüzyılda inşa edilen saat kulesi, Saraybosna’da tam olarak gün batımını işaret ediyor. Görülmeye değer…
 
16. Yüzyıldan beri Saraybosna’da iyi korunmuş durumda olan Gazi Hüsrev Bey Bezistanı günümüzde hala ticaret amacıyla kullanılıyor. 109 metrelik bir sokak içinde 70 kadar çalışan dükkanı var bu tarihi bezistanın. Yöreye özgü bir turistik alışveriş için uğrayacağınız yerlerin başına olabilir.  
 
Bir diğer adı “Kurşunlu Medrese” olan Gazi Hüsrev Bey Medresesi de 16. yüzyılda inşa edilmiş yapılardan… Bu medresede en çok dikkat çeken şey, iç kısmında yer alan ince işlemelerdir. Gidilip görülmeli… 
 
Güzelliklere tanık olmak kadar acılara da tanık olmak vardır ya gezgin ve seyyahların ruhunda. İşte Umut Tüneli… Burası Saraybosna’da 20. Yüzyıla yaşanan dramın, çekilen acıların görülebileceği bir tünel. 1000 kişinin yıllarca yaşadığı yaşam mücadelesinde kaçıp sığındığı Umut Tüneli,  hayatta kalmanın sembolü haline gelmiş.
 
Tarih kitaplarıyla arası iyi olanlar bilir:  I. Dünya Savaşı’nın çıkmasına sebep olarak gösterilen Avusturya-Macaristan Arşidükü Franz Ferdinand’ın, Govrila Princip tarafından suikaste uğradığı yer olan Latin Köprüsü de Saraybosna’dadır. Miljacka Nehri üzerinde bulunan tarihi bir köprünün varlığından 16. Yüzyıldan beri bahsediliyor. Bir de yine aynı yüzyılda yapılmış olan Paljanska ve Mokranjska Miljacka arasında bulunan Keçi Köprü var. Bu köprünün de en önemli özelliği: yapıldığı dönemde vezir ve sultanların buluşma noktası olarak da kullanılması. 
Saraybosna’da yıkımlardan ve yağmalardan ayakta kalan tek bir han var, o da Morica Han. 16. Yüzyıl’da inşa edilmiş olabilir. Bu han, ilginç adını, 18. yüzyılda otoriteye karşı mücadele eden asi ruhlu Moric kardeşlerden almış. Bugün, hanın giriş katında ziyaretçilerin uğrak noktası haline gelmiş bir restoran bulunuyor. Ömer Hayyam seviyorsanız, ünlü şairin rubailerinden yapılmış işlemeleri, burada görebilirsiniz. Bir de 16. Yüzyılda Rüstem Paşa’nın yaptırdığı Bursa Bezisteni var ama burası Bursa’dan gelen ipeklerin ticareti için kullanılmış. 
 
Meraklası için Osmanlı mimarisininin tipik bir örneği olan Ferhadiye Cami’deki işleme ve resimler ilgi çekici olabilir. Camide köşe ve mihrap ve işlemelerinde “Rumi süslemesi” diye bilinen yöntemler de kullanılmış. 
1888 yılında kurulan, Saraybosna’daki en eski müze olan Bosna Ulusal Müzesi’ne gitmemek olmaz.mBirçok entelektüelin girişimi ve çalışmaları sonucunda kurulan Müze içerisinde Arkeoloji, Etnoloji, Doğal Bilimler ve Kütüphane kısımları bulunuyor. Müze demişken 1945 yılında kurulan Tarih Müzesi’nden de bahsetmemek olmaz. Saraybosna tarihine ait 300.000 kadar parçayı bu müzede bulabilirsiniz. Tarih Müzesi, Saraybosna’ya ait yüzyılları anlatan, özetleyen birçok eseri barındırıyor. 
 
1881’de kurulmuş Saraybosna Katedrali, neo-gotik mimarisi, içerisindeki cam işlemeleri ve heykeller ile mutlaka görülmeli. 19. Yüzyılda Bizans üslubuyla inşa edilen üç bazilikalı ve beş kubbeli Sırp Ortodoks Katedrali de, gezmek görmek için iyi bir seçenek. 
 
Saraybosna’daki en orijinal yapılardan biri Svrzo Evi. Burası 17. Yüzyılda klasik bir Müslüman ailenin yaşayışının tasvir edildiği bir anı evi. Bu bir çeşit tasvir evinde, döneme ait eşyalar yerleştirilmiş, ve zamanın atmosferi güzel bir şekilde yansıtılımış. Evdeki haremlik – selamlık kısmı çok dikkat çekiyor.
 
Bir patlama sonucu oluşan yarığın içi kırmızı reçine ile dolmuş, Saraybosnalılar da buna “Saraybosna Gülü”demişler. Patlamalar ve saldırılar yaşamış bir şehir için çok anlamlı bir oluşum.
 
Saraybosna’da gezilmesi görülmesi gereken yerler listesine; Beyaz Kale, Sarı Kale, Eski Tapınak, Büyük Safarad Tapınağı, Yeni Tapınak, Yahudi Müzesi, Yahudi Mezarlığı ve Saraybosna Sinagogu‘nu da dahil etmenizi öneririz.
 

ALIŞVERİŞ

15. yüzyılda yapılan Bakırcılar Çarşısı, Saraybosna’da bulunan en eski sokaklardan biri. Bir zamanlar bakır, alüminyum ürünleriyle ile tanınan bu sokak şimdilerde, metal işlemeciliği için kullanılıyor. Bu tarihi sokak, kılına zarar gelmeden günümüze dek korunmuş. Tarihi öneminin yanında bu sokağı gezerken hem işleme yapan ustaları izleyebilir hem de ürünleri satın alabilirsiniz. Ayrıca Saraybosna’nın Eski Kent bölümü, şehre özgü hediyelik eşyalar bulabileceğiniz en iyi yerlerden biri. Ayrıca Brass Alley’de, metal eşyaların ve yerel ürünlerin satıldığı dükkanlar bulunur. Bascarsjia’da bulunan sokakların her biri farklı el sanatlarının satıldığı mekânlarla doludur. Burası genelde metal eşyalar, mücevher ve çömlek işlerinin satıldığı pazarıyla ünlü. 
 
Saraybosna’da bulunan bir alışveriş merkezi olan BBI Center, 43.000 metre karelik alanıyla ülkedeki en büyük alışveriş merkezlerinden biri olma özelliğine sahip. BBI Center’da dekorasyon, giyim, ev eşyası gibi ürünleri satın alabileceğiniz gibi ailecek yemek yiyebilir ve doyasıya eğlenebilirsiniz. 
 

ŞEHRİN ÜNLÜ LEZZETLERİ

Kentin kozmopolit sosyal ve kültürel yapısı, Saraybosna’nın mutfak kültürüne de yansımış. Farklı dinsel ve etnik toplulukların varlığı bu çeşitliliğin başlıca sebebi. Bu şehirde klasik Saraybosna yemeklerinin yanı sıra dünya mutfağından lezzetleri de tatmanız mümkün.
 
Kıyılmış et, soğan, sarımsak, baharat ve çeşitli sebzelerle yapılan Ćevapi, Bosna’nın ulusal bir lezzeti. Yoğurt ve ekşitilmiş süt ürünleriyle servis ediliyor. Sıra dışı bir lezzet denemek isteyenlere duyurulur.
 
Saraybosna fırınlarından çıkan her şey nefistir. Hamur işi ve fırınlarla aranız iyiyse burası kısa zamanda şehirdeki en sevdiğiniz yer haline gelir. Boşnak memleketine gelip de meşhur Boşnak böreğini yemedim demeyin. Rejim bir kenarda bekleyedursun, peynirli, kıymalı, patatesli, sebzeli çeşit çeşit çıtır çıtır olan bu börekleri doya doya yemelisiniz. Boşnaklar’ın “begovačorba” yani “bey çorbası” ve domates, biber, kabak ve soğan dolmalarından oluşan “Sarajevskisahan”dan oluşan bir öğle ya da akşam yemeği de yenmeli… Yanında Şopska salatası ve Saraybosna’da üretilen Sarajevsko birası iyi gider. Güzel bir akşam yemeği için önerebileceğimiz Pıvnıca Meyhanesi aslında meyhaneden ziyade şık bir restoran. Burada Boşnak lezzetlerinin yanı sıra İtalyan yemeklerini de tadabilirsiniz. Başçarşı’daki “Dverı” de yemek yemek için güzel bir alternatif olabilir.
 

GECE HAYATI

Saraybosna’da popüler mekânların hemen hepsi Zelenıh Beretkı Caddesi civarında. Tüm mekânlarda, içkinizi alıp sokakta da içebiliyorsunuz. Geceyi tamamlamak için en iyi seçenekler: Şehrin en iyi kulüpleri olarak bilinen Sloga ve Hacıenda. 
 
Fiyat karşılaştırması ile Türkiye'den Saraybosna'ya, Saraybosna’dan Türkiye'ye en ucuz uçak biletini hemen alın! Farklı ödeme seçeneklerinden, iptal ve iade fırsatlarından siz de yararlanın!
 

Paylaş