Roma Ucuz Uçak Bileti

Book your flight

to
Nüfus: 3.675.800
Para Birimi: Euro
Ortalama Uçuş Süresi: 2 saat
Saat Farkı:  GMT+2
Vize: Shengen vizesi gerekli
 
Tüm Türkiye'den Roma'ya, Roma'dan tüm Türkiye'ye en ucuz uçak biletleri Geziko'da! Şimdi satın alın!
 
 

AŞIKLARIN ŞEHRİ: ROMA

Herkesin hayalidir Roma’ya gitmek. “Aşıklar şehri” diye bilinir. Oysa sadece aşıklar için değil, kültür ve tarih sevenler için de bir cennet. Gitmeden önce şehri tanırsanız ve hakkında fikir edinirseniz, Roma seyahatiniz daha da keyifli hale gelecek. Tavsiyemiz, kitabevlerinin travel bölümünden alabileceğiniz bir Roma rehberini atın çantanıza. Elbette fotoğraf makineleriniz tam teçhizat hazır bulunmalı. Sonuçta her gün Roma’ya gitmiyorsunuz.
Roma’ya indiğiniz andan itibaren yoğun bir kafa karışıklığı yaşayabilirsiniz. Açık müzeyi andıran tarihi yapıları görmek, modaya damga vuran markaların, butiklerin vitrinlerini gezmek, tabii gelmişken meşhur İtalyan lezzetlerini yerinde yemek isteyeceksiniz. Hepsini bir arada yapabilmek için gününüzü iyi yapılmış bir zaman yönetimiyle kurtarabilirsiniz. 
 

NASIL GİDİLİR?

Roma ülkemize, uçakla yalnızca 2 saat uzaklıkta. Roma'da, uçaklar, şehir merkezine yaklaşık 35 km mesafede olan Fiumicino (Leonardo da Vinci) Havalimanına inerler.  Ayrıca, “charter” uçuşlar için şehir merkezine uzaklığı yaklaşık 28 km olan Chiampino Havalimanı da kullanılır. Denizaşırı ülkelerden gemi ile gelen yolcular genellikle Civitavecchia limanından giriş yaparlar. Birçok şehri birbirine bağlayan ''İntercity''veya süper hızlı ''Eurostar'' vasıtası ile Avrupa şehirlerine giden veya oralardan gelen mükemmel bir tren ağı da ulaşım tercihleriniz arasında olabilir.
 

ROMA'YI TANIYALIM

Roma 1 saatlik zaman farkıyla İstanbul’u geriden takip eder. Kökleri MÖ. 7. Yüzyıla kadar uzanan 3 milyon 700 bin nüfuslu şehir, Roma İmparatorluğu'na yüzyıllar boyunca başkentlik yapmış. 2 bin 800 yıllık birikimiyle günümüzde, Avrupa Uygarlığının başlangıç noktası ve yapı taşı olarak kabul ediliyor. Roma’nın 5.352 kilometrekarelik yüzölçümünde, il arazileri içinde 1929 Laterano Antlaşması şartlarına göre, bağımsız bir devlet olarak kabul edilen Papalık merkezi Vatikan bulunuyor. Elbette ana geçim kaynağı Turizm! Avrupa Birliği’ne bağlı olduğundan para birimi Euro. Her zaman güneşli bir şehir olarak bilinmesine rağmen, Roma'da kış ayları genellikle yağmurlu, Nisan - Kasım ayları arası genellikle güneşli ve sıcaktır. Yılın en sıcak ayları: Temmuz ve Ağustos. 
 

ULAŞIM

Şehrin merkezindeki Termini İstasyonu'ndan kalkan “110 Open” olarak anılan, kırmızı ve yeşil renkte üstü açık tur otobüslerini 24 saat kullanabilirsiniz. Bu otobüslerin avantajı ise istediğiniz durakta inip, arkadan gelen diğer bir otobüse binebilmeniz. Ulaşım konusunda bir diğer alternatifiniz olabilecek Roma Belediyesi'nin bir hizmeti olan toplu taşıma araçlarında kullanılan Roma Pass'ların üç günlük geçerliliği var. 
 

GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Kolezyum’u gezmek, yaptığınız sıralamanın en başında olmalı. İmparator Vespasian’ın oğlu Titus tarafından MS. 80 yılında yapılmış, taş ve demirden inşa edilen Kolezyum, dünyadaki en büyük amfi tiyatrodur. Aynı zamanda Roma mimarisinin de en görkemli örneği kabul ediliyor. Dönemine göre ne büyük işçilik ama!
 
Trevi Çeşmesi’ni gördüğünüzde “bu kadar büyük bir çeşme olabilir mi” diye küçük dilinizi yutabilirsiniz. 25,9 metre yüksekliğinde ve 19,8 metre genişliğindeki bu devasa çeşme’nin yapımı 1762 yılında tamamlanmış. Büyüklüğünün yanı sıra en ünlü barok tarzı çeşme olma özelliğindeki yapı Trevi Meydanı’nda bulunuyor. Çeşme, mitolojiden ve gökyüzünden adını alan pek çok kahramanın heykeliyle süslenmiş. Dilek tutup bozuk para atmayı unutmayın! Çeşmeye bozuk para atmak efsaneleşmiş ve bu efsaneye göre dilek parası olarak bozuk para atan kişi Roma’ya tekrar geri geleceğine inanılır.
 
Panteon’a uğradığınızda bilin ki, Antik Roma Dönemi’nden kalan en iyi şekilde korunmuş tapınaktasınız. MS 118 – 125 yılları arasında inşa edilen tapınak, Pagan Roma tanrılarına adanmış. Tapınağın hem içi hem de dışı eşsiz bir mimarinin görkemini sunar. 
 
Hıristiyan dünyasının en büyük bazilikası olan St. Peter’a ev sahipliği yapan San Pietro Meydanı, dünyanın en küçük ülkesi Vatikan’ın sembollerinden biri. Sıra dışı mimarisi kuzey ve güney noktaları üstünde durulduğunda, art arda olan üçer sütun tek sütun gibi gözükecek şekilde planlanıp tasarlanmış. San Pietro Bazilikası ise MS 4. yüzyılda İmparator Constantine’in isteği üzerine Saint Peter’ın şehit düştüğü yerde inşa edilmiş ve bu devasa yapının mimarisinde Roma Rönesans ve Barok üslubu kullanılmıştır. Kubbesinin narin planı Michelangelo’ya aittir ancak tamamlamak kendisine kısmet olmamış. Bir diğer ünlü meydan da Piazza Navona. Roma hayatının en canlı yaşandığı yerlerden… Meydanları ve şehri gezdiğinizde Romalıların sırf sanat olsun diye şehri inşa ettiklerini düşünebilirsiniz. Haklısınız! 
 
Yüzyıllar boyunca farklı papalar tarafından toplanan değerli resim, heykel, harita gibi sanat eserlerinin çoğu Vatikan Müzesi’nde… Teolojiyle aranız iyiyse yolunuzun Vatikan Müzesi’ne düşmesinde fayda var. Bu yapı içerisinde ziyaret edebileceğiniz çok yer var ama en önemlileri, Sistine Şapeli, Raphael’in Odaları ve Etrüsk Müzesi. 
 
Sistine Şapeli’ne “sanat cenneti” demek mümkün. Yerden tavana kadar her nokta ayrı ve değerli bir sanat eseri ile kaplı. Bu her karışı sanatla ve ince ayrıntılarla nakşedilmiş şapelin tek bir sanatçısı ve ustası vardır: Michelangelo! 15. yüzyılda dizayn edilen Şapel’in tavanının tam ortasında “Yaradılış” isimli resimde Adem’in yaratılışı ve Tanrı tasvir edilmiş.
Görmeniz uğramanız gereken yerler de şöyle sıralanabilir: Via Del Corso, Castelsan’t Angelo, PiazzaVenezia, Circus Maximus, Santa Maria Maggiore, Campo Dei Fiori, Piazza Del Popolo, Arch of Constantine, ViaCondotti, Roma Forumu, ViaVeneto, Vittorio Emanuele II Abidesi, Palatino Tepesi, GalleriaBorghese, DomusAurea, CaffeGreco, Caracalla Hamamı, Dört Nehir Çeşmesi, Basilica of St John Lateran, Piazza del Campidoglio, PiazzaColonna,Palazzo del Quirinale, Trajan’s Market, Traianus Sütunu, Roma Ulusal Müzesi, Vatikan Bahçeleri… 
 

ALIŞVERİŞ

Roma’da alışverişin kalbinin attığı yerler: İspanyol merdivenlerini geçtikten sonraki meydan ile başlayan cadde ViaCondotti ve onu dik olarak kesen ana cadde Via del Corso’dur. Buralarda Gucci, Prada, Armani, Dolce&Gabbana, Ferre, Fendi, Dior, Hermes, Bulgari, Cartier gibi ünlü ve pahalı markaların mağazalarını bulabilirsiniz. Via del Babuino ve Via Sistina caddelerinde ev tasarım ürünleri bulmak mümkün. Piazza Navona çevresinde, Via del Governo, Via Giulia ve Campo dei Fiori üzerinde, Piazza del Poppolo civarındaki sokaklarda da bir dolu büyük mağaza veya şık butik var. Via Frattina üzerinde Versace, Tiffany ve Byblos gibi mağazaları bulabilirsiniz.
 

EĞLENCE MERKEZLERİ

Doyasıya eğleneceğiniz ve Roma gecelerini capcanlı yaşayabileceğiniz kulüpler Testaccio bölgesinde. San Lorenzo Bölgesi’nde de eğlence ve gece kulüplerine dair A’dan Z’ye her çeşitliliği bulabilirsiniz. Bar dellaPace, Connemara, Jonathan'sAngels, Salotto’yu bu kulüplere örnek gösterebiliriz. 
 

ROMA'NIN LEZZETLERİ

Alfredo
Fetuccine Alfredo’yu kim duymamış. İşte Alfredo’nun çıkış noktası restoranın, kocaman salonunun apaydınlık duvarlarında, geçmişten günümüze Türkiye ve dünyadan birçok ünlünün Alfredo ile çekilen fotoğrafları sergileniyor hala. 
Santa Maria Maggiore Kilisesinin hemen yakınında bulunan küçük bir aile lokantası Trattoria Morgana’da Tipik italyan ev yemeklerinin hemen her çeşidini bulabilirsiniz. 
Alla Scrofa
Piazza Navona'na yakın bir konumdaki Cavatelli Alla Scrofa (Scrofa usulü ev makarnası), özel bir spesiyal olan yumurta,  pancetta, ve kabak soslu makarna Carbonara lokanta sahibinin babaannesi tarafında yapılıyor. Meşhur Floransa Bifteği de volkanik taşlar üzerinde pişirilerek servis ediliyor. Burada ızgara etler müşterilere bölgesel peynirlerle birlikte sunulur. Gurmelere tavsiyemizdir.
 

ÜNLÜ ROMALILAR

Roma’da yaşadığı düşünülen tarihin efsane karakterleri ve gerçek kişilerinin mitolojide yığınla ismi geçer. Örnek olarak, Marcus Tullius Cicero, Marcus Attilius, Artemisi Agentileschi, Caesar, Romus ile Romulus’u verebiliriz. Ama modern zamanda Roma’da yaşadığını bildiğimiz cinsellik romanlarıyla ünlü Melissa Panarello var. 
 

DENENMESİ GEREKENLER

İnce hamurlu bir roma pizzası, meşhur İtalyan risottoları ve roma dondurması mutlaka denenmesi gerekenlerden. Dünyanın en kaliteli şaraplarını denemeniz içmeniz için iyi bir fırsat. Yanınıza birkaç şişe alıp valizinize atmayı da unutmayın. Küçük şarap şişeleri sevdikleriniz için iyi hediyeler olacaktır. 
 
Fiyat karşılaştırması ile Türkiye'den Roma'ya, Roma’dan Türkiye'ye en ucuz uçak biletini hemen alın! Farklı ödeme seçeneklerinden, iptal ve iade fırsatlarından siz de yararlanın!
 

Paylaş