Riga Ucuz Uçak Bileti

Book your flight

to

RİGA

Nüfus: 703.260
Para Birimi: LAT
Ortalama Uçuş Süresi: 2 saat 55 dakika
Saat Farkı: (+3) GMT
Vize: Schengen Vizesi
 
 
 
Türkiye'den Riga’ya, Riga’dan Türkiye'ye en ucuz uçak biletleri Geziko'da! Şimdi satın alın!
 

ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

Riga’da tren, tramvay, troleybüs gibi toplu ulaşım araçlarını rahatlıkla kullanabileceğiniz gibi bisiklet ve taksiyi de tercih edebilirsiniz. 
 

İKLİM

Ilıman deniz ikliminin hüküm sürdüğü Riga’da yazlar sıcak ve nemli geçerken, kışlar soğuk ve zaman zaman kar yağışlıdır. Gezmek için en uygun dönemler bahar ya da yaz ayları olacaktır.
 

EKONOMİ

Letonya’nın başkenti olan Riga aynı zamanda ülke ekonomisinin kalbi niteliğindedir. Ekonomik gelir kaynakları ve ekonomiyi canlı tutan sektörler gıda, kereste ve ağaç ürünleri, basın – yayın, tekstil, mobilya, telekomünikasyon ve turizm olarak sıralanabilir.
 

GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Şehirde ilk gitmeniz gereken yer Vecriga (Eski Şehir) olmalıdır. Eski Şehrin merkezi Ratslaukums’dur. 13. Yüzyılda yapılan bu meydan şehrin hem market yeri, hem kutlama yeri, hem yeni yıl ağacının kurulduğu yer hem de konser yeri olarak çok amaçlı kullanılır. Meydanda çok heybetli iki bina olarak gözünüze çarpacak olan Blackheads binaları kentte her yerde görebileceğiniz Art Nouveau tarz binaların en güzel örnekleridir. Günümüzde biri Turizm Danışma Bürosu diğeri de müze olarak kullanılan binaların tepesine yakın yerde bir de astronomik saat bulunmaktadır. Bu saat haftanın gününü ve o günün ay ve burçlarla olan ilişkisini göstermektedir.
 
Meydanın ikinci önemli binası aynı zamanda meydana da adını veren Ratsnams (Town Hall) yani Belediye Sarayıdır. 2003’ten beri şehir yönetimi burada toplanmaktadır. Bina mimarisine sonradan eklenen teras üzerindeki çanlar ilginizi çekebilir. Bu çanlar her saat farklı bir melodi çalarak şehre saati haber verirler. 
Bağımsızlığın sembolü olarak meydanın ortasına eklenen Roland Anıtı meydanda güzel bir görsellik oluşturur. Bu mimari açıdan birbirinden güzel binaların toplandığı meydanda görüntüyü bozan tek bina ise “Museum of Occupation” (Meslek Müzesi)dir.
 
Eski Riga’da yer alan St. Peter Katedrali, 1660’larda tahtadan inşa edilmiş ve Gotik mimariyi tam anlamıyla yansıtan bir kilisedir. Çelikten yeniden inşa edilen kiliseye gitmenizi gerektiren en önemli sebep ise Riga’nın en muhteşem manzarasını kilisenin ünlü kulesinden seyredebilecek olmanızdır. 124 metre yükseklikteki bu kuleye ancak asansörle çıkabilirsiniz.
 
Riga Kalesi, Daugava Nehri kıyısında yer alır ve ülkenin başbakanı burada ikamet etmektedir. Bu kalenin tarihi 1330 tarihlerine dayanır. Kalede her ne kadar ülkenin başbakanı ikamet etse de bazı bölümlerinde müze ve kültür kurumları bulunmaktadır. Bu bölümleri ziyaret edebilirsiniz.
 
Alberta Caddesi, kentte her yerde görebileceğiniz Art Nouveau mimariye sahip binaların en yoğun olduğu bölgedir. Buradaki her binanın kendine özgü özellikleri bulunduğundan onlardan gözlerinizi alamayacaksınız.
Dome Square’deki “Dome Katedrali” nin ilk yapımı 1211 yılına dek uzanır ancak şehirdeki neredeyse her yapı gibi bu katedralde maalesef defalarca yeniden yapılmıştır. Eski süslemelerinin birçoğu bugün görülemese de Altar’ı, vitrayları ve Organ’ı yenilenmiştir ve bu haliyle de bu katedrali çok beğeneceksiniz.
 
Dome Square’de ilginizi çekebilecek diğer binalardan biri pembe boyası ve heykelleriyle Merkez Bankası’dır. Hemen yanında hem Orta Çağ hem de Art Nouveau izleri taşıyan ilgi çekici bir bina bulunmaktadır. Bunun hemen yanındaysa yine mimarisiyle ilginizi çekebilecek Letonya Radyosu yerini alır.  
 

ALIŞVERİŞ YAPILABİLECEK YERLER

Riga’da alışveriş yapabileceğiniz yerlerin birçoğu şehir gibi tarihi yerler olduğundan çok keyif alacaksınız. Letonyalı sanatçıların tasarım kostümlerini görmek isteyenler için gitmeleri gereken yer Audeju Caddesi’dir. Hediyelik eşyalar için ise en çok çeşidi “Old Town” bölgesinde bulabilirsiniz.
 
Riga Merkez Çarşısı Avrupa’nın en önemli pazarlarından biri olma özelliğini taşır ve dolayısıyla burada alışveriş zevkiniz bir başka olacaktır. Tarihi alışveriş merkezi Glarija Centrs, tren istasyonunun arkasında bulunan Avrupa’nın en büyük pazarlarından biri olan The Central Market ve Stockmann mağazaları şehirde alışveriş yapabileceğiniz en güzel noktalardır. Tüm bu noktalarda hem yerel ürünlere hem de ünlü markalara ulaşabilirsiniz. 
 

EĞLENCE MERKEZLERİ

Şehirde onlarca restoran, kafe, han ve lokanta bulunmaktadır ve neredeyse hepsi farklı tarihi atmosferlere sahiptir. Bu mekanların her birine gidip, canlı müzik dinleyebilir, yöresel yemeklerinden ve içeceklerinden tadabilirsiniz. Aileniz ya da arkadaşlarınızla eğlenceli zamanlar geçirebilirsiniz.
 

ÇOCUKLARLA GİDİLEBİLECEK YERLER

Riga’da özellikle çocuklarınızı götürebileceğiniz yerler maalesef bulunmamaktadır. Şehrin tarihi atmosferi içerisinde çocuklarınız da kendilerini masalsı bir diyarda hissedeceklerinden ayrıca gidilecek bir yere ihtiyaç duymayacaksınız. Gideceğiniz her yere gönül rahatlığıyla onları da götürebilirsiniz.
 

GECE KULÜPLERİ VE BARLAR

Riga şehir merkezinde bulunan yüzyıllara tanıklık etmiş olan mimarisiyle Benjamine Restoran keyifli bir gece geçirebileceğiniz ve yöresel yemekleri deneyebileceğiniz bir mekan. Ortaçağ atmosferini yerinde solumak isteyenler için Rozengrals Restoran, sanatçıların tercih ettiği Osiris Cafe ve ünlülerin sıklıkla uğradığı Vincents Restoran diğer güzel mekanlardır.
 
Riga’da gece eğlencesi denildiğinde sayısız seçeneğiniz olduğunu bilmelisiniz. Caz, blues, techno, klasik müzik, pop ya da sevdiğiniz her çeşit müziğin çalındığı gece kulüpleri, barlar, salonlar, dans kulüpleri ya da meyhaneler sizleri bekliyor. 
 

ALINMASI/DENENMESİ GEREKENLER

Riga’dan dönerken yanınızda götürebileceğiniz çok seçeneğiniz var. Keten elbiseler ve örtüler, Baltık Mücevheri, Amber (Baltık Altını), eldiven, yün süveter, yün çorap, votka, Riga Balsam ve ahşap oyuncaklardan beğendiklerinizi mutlaka almalısınız.
 
Siyah ekmek (Laci), anasonlu peynir ve bira kent insanının vazgeçilmezlerindendir ve sizler de gitmişken mutlaka denemelisiniz. Yöresel içkileri Siyah Balzam’ı da çay ya da kahve eşliğinde deneyebilirsiniz. Her birini tattıktan sonra bir miktarda satın alacaksınızdır.
 
Fiyat karşılaştırması ile Türkiye'den Riga’ya, Riga’dan Türkiye'ye en ucuz uçak biletini hemen alın! Farklı ödeme seçeneklerinden, iptal ve iade fırsatlarından siz de yararlanın!
 

Paylaş