Reykjavik Ucuz Uçak Bileti

Book your flight

to

Merak Edenler İçin Reykjavik

Nüfus:120.165
Para Birimi: İzlanda Kronası
Ortalama Uçuş Süresi: 24 saat
Saat Farkı: GMT-2
Vize:Vize gerekli

Türkiye'den Reykjavik'e, Reykjavik'ten Türkiye'ye en ucuz uçak biletleri Geziko'da! Şimdi satın alın!Şehir İçi Ulaşım

Bu şirin mi şirin balıkçı kentinde coğrafi gerekçeler sebebiyle metro, tren, tramvay tarzında bir toplu taşıma sistemi yok. Bir yerden bir yere giderken ya otobüs vasıtasıyla ulaşım sağlayacaksınız ya da araç kiralayacaksınız. Yakın yerleri kar, soğuk, buz demeden yürüyebilirsiniz.


İklim

Kuzey Atlantik Bölgesi’nin en ucunda bulunan şehrin aynı zamanda kuzey kutbuna en yakın başkent olması kulağa korkunç bir soğuk ibaresi olarak gelebilir. Fakat Reykjavik umduğunuz kadar soğuk bir şehir değil. Tabii soğuğun kırılmasının coğrafi bir sebebi var: Gulf Stream sıcak su akıntısı… İzlanda’nın kıyı şehirlerinde olduğu gibi Reykjavik’te de iklim ılımandır. Yılın yüzde 75 gününde şehir yağmurludur.


Ekonomi

Şehirlilerin geçim kaynağı çoğunlukla balıkçılıktır. Reykjavik’e boşuna “Balıkçı Şehri” demiyorlar. İzlanda nüfusunun yarısı bu şehirde yaşar. Reykjavik, İzlanda’nın başkenti olduğu için ülke ekonomisinde söz sahibi bir şehirdir.


Görülmesi Gereken Yerler

Bu güzel balıkçı kentini gezerken, şehrin kendine özgü yapılarından başlamanız en iyisi olsa gerek. İşte size Hallgrimskirkja Kilisesi… Adı çok tuhaf gelebilir ama şehirde görülmesi gereken yerlerin başında geliyor bu kilise… Alpingishus Parlamento Binası da oldukça ilginizi çekebilir. Arnarholl Anıtı, Buz Bar, Laugardalur Parkı şehirde görmeden dönülmemesi gereken yerlerdir. Ama Hus Ahşap Evleri ve Falkahus Tarihi Evleri, sizi kendine aşık etmeye yeter de artar bile…


Alışveriş Yapılabilecek Yerler

Laugavegur Caddesi alışveriş tutkunları için cennet misali bir yoldur. Bu caddede sayısız mağaza, dükkan ve butik bulabilirsiniz. Alacağınız en güzel şeyler ise yün örme bere, atkı ve eldivenler… Ne de olsa soğuk memleket. Tabii balıkçı şehrindesiniz, aynı Gelibolu’daki Alaeddin misali konserve balık ve deniz ürünü satan büyüklü küçüklü dükkanlar bulabilirsiniz. Şehrin milli içkisi Brennivin sevdikleriniz için en iyi hediye olacaktır. Bu malzemelerden küçük bir alışveriş stoku yapabilirsiniz. Gurme bir arkadaşınız varsa hem içkiye hem de konserve deniz mahsullerine bayılacak.


Eğlence Merkezleri

Reykjavik’te eğlenmek adına en iyi fikir altın üçgen turuna katılmak olacaktır. Bu sayede Gulfoss Şelalelerini gezebilirsiniz. Hele ki Mavi Legün Jeotermal Kaplıcasında karların ortasındaki sıcak suyun içinde mutlaka yer almalısınız çünk bu eşsiz bir deneyim. The Perlan restoranlarından dünyanın en eşsiz manzaralarını seyredebilirsiniz.


Çocuklarla Gidilebilecek Yerler

Reykjavik’te çocuklarla gezmek için onlarca mekan var. Hatta öyle ki, günleriniz yetmeyebilir bile… Klaporti Bitpazarı bunlardan biri. Şirin mi şirin bir bitpazarı burası… Müzelere gelince, buranın küçük bir müze şehri olduğunu söylemek abartı olmaz. Tjörn Parkı müzeleri, gitmeniz gereken yerlerin başında geliyor. Bu müze listesini Ulusal Müze, Şehir Müzesi, Saga Müzesi, Sanat Müzesi, Heykel Müzesi, Tarihsel Müze, Belediye Müzesi, Laxness Müzesi, Einar Jonsson Müzesi takip ediyor. Gördüğünüz üzere İzlandalılar her şeye müze yapmışlar. Kültürlü insanın da hali bir başka oluyor tabii… Çocuklarınıza son darbeyi vurun ve onları Empresyonist Sanatçıların Evi’ne götürün ki kültürlenmekten ölsünler….


Gece Kulüpleri ve Barlar

Kuzey Kutbun soğuk bir şehri burası, tabii içmeden ısınamaz insanlar. Oldukça renkli bir gece hayatı var ama insanlar gece hayatını teke gibi dans ederek geçirmiyor. Ellerinde içki dolu kupalarıyla sohbet ediyor, müzik dinliyor, yemek yiyorlar. Sakin bir tatil isteyen bir garip insanın hayali olan şey aslında bu eğlence türü…


Yaşamış/Yaşayan Ünlüler

Elbette ömrünün yarısına gelmiş olmasına rağmen hala bir çocuk kadar genç görünen ve sesiyle herkesi büyüleyen Björk… Kendisi bu şehre ait olan, Reykjavik’in bağrında doğup büyümüş dünyaca ünlü bir sanatıdır.


Alınması/Denenmesi Gerekenler​

“Denizden babam çıksa yerim” diyenlerdenseniz oh ne iyi! Çünkü Reykjavik’te denizden çıkmayan bir şey yok. Hangi restorana gitseniz bir balıklı bulamaç ve envai çeşit deniz canlısını tabağınızda bulabilirsiniz. Mesela köpekbalığı yüzgeci çorbası kentlilerin milli yemeğidir. Lezzetle yiyebileceğiniz av etleri de bulabilirsiniz ama ne yediğinize dikkat edin. Masum ve savunmasız canlılardan uzak durun yemek yerken. Şehrin milli içkisi Brennivin ve yerel biralar yemeğinize harika eşlik edecektir. Afiyetler ola…


Paylaş