Priştine Ucuz Uçak Bileti

Book your flight

to

Merak Edenler İçin Priştine

Nüfus: 600.000
Para Birimi: Euro
Ortalama Uçuş Süresi:1 buçuk saat
Saat Farkı: GMT+1
Vize: Schengen Vizesi gerekli

Türkiye'den Priştine’ye, Priştine’den Türkiye'ye en ucuz uçak biletleri Geziko'da! Şimdi satın alın!Şehir İçi Ulaşım

Priştine’nin yaşadığı hızlı bir gelişim süreci şehrin ulaşım sistemine de yansımış ve şehirde ulaşım hatları yenilenmiş. Karayolları sistemi diğer Avrupa şehirlerine yakışır biçimde gelişmiş. Bunun yanı sıra şehirde düzenli otobüs hatları var. Ayrıca tren ve minibüsler de şehir ulaşımına katkı sağlayan elverişli alternatiflerdir. Arzu edenler şehir içinde taksiyle de ulaşım sağlayabilir.


İklim

Priştine’de karasal iklim hüküm sürer. Kışlar soğuk ve kar yağışlı, yazlar sıcak ve kurak geçer. Kentte en sıcak zaman dilimi temmuz aylarında görülür. Kışın ise sıcaklık sıfır derecenin altına düşer.


Ekonomi

Kosova’nın başkenti ve en büyük şehri olması Priştine’ye ekonomik avantajlar sağlamış. Bu sebeple şehirde altyapı çalışmalarına önem verilip yollar genişletilmiş. Son yıllarda gösterdiği ekonomik gelişmeler sebebiyle Priştine bir cazibe merkezi haline gelerek yerli yabancı yatırımcıları kendine çekiyor.


Görülmesi Gereken Yerler

Yaşadığı savaşlar nedeniyle kentin önde gelen tarihi yapıları tahrip olmuş. Ama bu hala Priştine’de gezilecek görülecek yer olmadığı anlamına gelmiyor. Balkanların fethinden sonra 1460 yılından inşa edilen ve eski kent merkezinde yer alan Fatih Sultan Mehmet Camisi, şehirde görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Şehirde hatır sahibi bir antik kent de mevcut. Ulpiana Antik Kenti, eski bir Roma şehri. Bölgenin geçmişi İ.Ö. 8. Yüzyıl'a dayanıyor. 1960’lı yıllardan sonra yapılan kazı ve incelemelerde seramik heykeller, kent duvarları, bazilika ve mozaiklere rastlanmıştır. Yani Ulpiana, başlı başına bir tarihi hazine… Tam da bu tarihi hazinenin bağrında bir define daha var: Gracanica Manastırı. Özellikle Avrupalı turistler tarafından Gracanica Manastırı yoğun ilgi görüyor. Graçanitza Ortodoks Manastırı da en az Gracanica Manastırı kadar güzel ve gezmeye görmeye değer bir yapı.

Priştine’de gezilecek bir başka ilginç yer de kent merkezine 20 kilometre uzaklıkta yer alan Gadime Mermer Mağarası. Bu mağarayı özel kılansa, mağarada yer alan mermerlerin üzerindeki karstik oluşumların Kosova Vadisi'nin oluştuğu zamana denk düşmesidir. 1470 yılından kalma olan ve 1999 yılındaki yangında hasar gören Lap Camisi de önemli bir ziyaret noktası. Tarihi camileri gezmeye sevenlerdenseniz yaşadınız. Çünkü şehrin diğer gözde camileri olan Sultan Murad Camisi, Sultan Murad Hüdavendigar Türbesi, Büyük Cami diye anılan Fatih Camisi, Yaşar Paşa Camisi ziyaretinizi bekler. Büyük Hamam, şehrin tarihinde önemli yer tutan bir otantik yapı. Zamanında Priştine’ye gelen büyük devlet adamları ve sultanlar bile Büyük Hamam’ın yolunu tutarlarmış.

Şehrin nadide yapılarından bazıları da konaklar. Emincikler Konağı, Koca Dişliler Konağı ve Hüniler Konağı bu nadide yapılara birer örnek teşkil ediyor ve Priştine’nin tarihi dokusuna güzellikleriyle uyum sağlıyor.

Şehrin güzellikle gezmekle bitmez. Ama siz, siz olun, Saat Kulesi’ne şöyle bir uğrayın…


Alışveriş Yapılabilecek Yerler

Priştine’de alışveriş merkezleri Avrupa’nın diğer şehirlerindeki gibi revaçta değil. Alışveriş kültürür hala geleneksel pazarlar ve dükkânlar ile devam ediyor. Fakat “Priştine’de en çok ne alınır” diye sorarsanız sigara, güneş gözlüğü, kültürel kitaplar gibi seçenekler sunulur. Özellikle gümüş ve gümüş işlemeleri el sanatları uygun fiyata ve çok çeşitlidir.


Eğlence Merkezleri

Bahar ve yaz aylarında neredeyse her açık alan eğlenmek ve dinlenmek için müsait. Priştine’de halk sokak kafelerini ve parklarını eğlence merkezi olarak benimsemiş. Siz de onlara katılabilirsiniz.


Çocuklarla Gidilebilecek Yerler

Ailecek şehrin tarihi atmosferini soluyarak gezebileceğiniz yerlerin başında Priştine Müzesi geliyor. Burada hem şehrin hem de Kosova’nın tarihine ve kültürüne ilişkin pek çok eser görülebilir. Sanatsal ve kültürel tanıklığa ilişkin bir başka adres de Piri Nazır Külliyesi…


Gece Kulüpleri ve Barlar

Kentin gece hayatı genç nüfusun enerjisiyle dolup taşıyor. Ama kentin gece hayatına hizmet eden önemli barlara, Ak-Bar ve Club Spray örnek verilebilir.


Yaşamış/Yaşayan Ünlüler

15. Yüzyılda yaşayan Klasik Dönem Türk Şairi Priştineli Mesihi, hem Priştineli olmasıyla hem de Şehrengiz’i yazmasıyla tanınmış. Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un da yolu babasının memleketi olan Arnavutluk ve Priştine’den geçmiş.


Alınması/Denenmesi Gerekenler​

Priştine coğrafi konumu sebebiyle, şehir mutfağında Geleneksel Balkan Mutfağı’nın borusu ötüyor. Bilirsiniz biz Türkler ve Osmanlı etkisinde yaşamış milletler Avrupalılar gibi sadece haşlayarak Macar Gulaş misali yemeyiz. Et soframıza gelmeden önce kırk kere terbiyelenir, marine edilir. İşte Priştine mutfağında da böyle… Et yemekleri ve hamur işleri şehir mutfağında başı çeker. Hele ki börekçiler. Meşhur Arnavut böreğinin namını duymuşsunuzdur. Arnavut böreğinin yanı sıra bir başka Arnavut lezzeti olan Samsa’yı da mutlaka denemelisiniz. Ama Priştine sofralarının olmazsa olmazı olan et ve hamuru birleştirmişler Elbasan tava ile. Arzu ederseniz Panevino, Pellumbi, Pishat gibi şehrin ünlü lezzetlerini de tadabilirsiniz. Kosova'nın kendine özgü Stone Castle şarabını akşam yemeğinizin yanında yudumlayabilir ve güzel balkan yemeklerinin, Arnavut böreklerinin tadını çıkarabilirsiniz. Fiyat karşılaştırması ile Türkiye'den Priştine’ye, Priştine’den Türkiye'ye en ucuz uçak biletini hemen alın! Farklı ödeme seçeneklerinden, iptal ve iade fırsatlarından siz de yararlanın!


Paylaş