Affiliate Reklam Araçları

 

YAYINCI ARAÇLARI 

 

1- Text linkleri (metin linki)

Bir kelimeye, bir metine, bir resime veya aklınıza gelebilecek her türlü içeriğe ekleyebileceğiniz metin linkleri ile kullanıcılar belirlediğiniz şeye tıklayınca Geziko sitesine yönlenecektir. Clickinc paneli üzerinden size özel yayıncı id si eklenmiş ana sayfa linkini temin edebileceğiniz gibi; özel bir destinasyon veya tarih için de derin linkleme özelliğini kullanıp, reklamlarınızı özelleştirebilirsiniz

 

   2- Bannerlar

   Yayıncının sitesinde/bloğunda kullanmak için çeşitli boyutlarda, marka      içeren  veya markasız görsellerdir. Her bir bannerın performansı, size ait özel affiliate  ID’niz aracılığıyla clickinc paneli üzerinde takip edilebilirdir ve aracı olunan  tüm satışlar bu sayede tam olarak Geziko tarafında  kaydedilmektedir.

 

  3- Derin Linkleme Bannerları

 Yayıncılar için minimum efor gerektirir ve hedef kitleye uyumluluğu test  edebilir ve yeni ürünlerle ilgilidir. Özellikle belirlenen tarihte, belirlenen      rotadaki uçuş sonuçlarına direk ulaşılmasını sağlayan bir sistemdir. Ayrıca  metin linki olarak da kullanılabilir.

 

4- Özel Derin Linkleme Arama Paneli

Arama paneli özel olarak tasarlanmıştır ve Geziko ana sayfasına linklidir. Yayıncının markası ile bir arada görünür ve iş ortağı havası taşır. Müşteri arama parametrelerini girdiğinde bir derin linkleme oluşturur ve bu derin linkleme Geziko ana sayfasına gider. İşaretli arama paneli bütün site e-ticaret akışını yönlendirdiği için genellikle iframe’lerden gelen problemlere engel olur. Affiliate için olumsuz olan yönü, linkin Geziko markası ile işaretlenmiş olmasıdır.

 

  5- White Label ( iframe)

   Iframe kodu, yayıncının sitesine yerleştireceği bir affiliate aracıdır. Faydası, yayıncı websitesinde bütün bilet alım işlem akışını yönetebilir. Sadece ödeme kısmında kullanıcı Geziko sayfasına yönlendirilir. Olumsuz yönü, iframe in boyutunu siteye oturtma konusunda ya da tarayıcı (browser) tipine göre adaptasyonda görsel sorunların ortaya çıkma ihtimalinin var olması veya sistemsel olarak nadiren de olsa eğer görsel kodlarında değişiklik yapıldıysa    ana sistem güncellemelerini otomatik olarak alamamasından oluşabilir.

 Arama paneli özel olarak tasarlanmıştır, yayıncının markası ile uyumlu  görünür ve hissettirmeyi amaç edindiği için Geziko logosunu barındırmaz. Müşteri arama parametrelerini ekleyince, iframe Geziko’ya giden bir derin  linkleme yapmış olur. Düz deeplink veya bannerlara göre daha iyi oranlı dönüşüm sağlar. Yayıncılar için olumsuz sayılabilecek tarafı, link doğrudan Geziko ile işaretlenmiştir. Sistemsel ve ürünsel olarak üzerinde oynama yapma imkanı yoktur.

Iframe taleplerinizi sitenizin altyapı ( wordpress ya da html) bilgisini bizimle paylaşmanız gerekmektedir. Bunun için aşağıdaki Başvur seçeneğini tıklayarak, bazı bilgileri bize vermeniz gerekmektedir. Bunlar;

- İframe i hangi sitenizde/sitelerinizde kullanacaksanız onların linki
- Sitenizin yapısı html mi wordpress temalı mı bilgisi
- Affiliate - satış ortaklığı formunu doldurduktan sonra size gelmiş kullanıcı adı

Sitenize kolayca kopyala/yapıştır yapabileceğiniz yapıdaki kodu mail adresinize yolluyor olacağız. 


 

6- Arama Motoru API Entegrasyonu

Yayıncının kendi tarafında, Geziko’nun arama taleplerini entegre edebilmesidir. Yayıncı, arama sonuçları için kendi arama panelini ve kendi ekran görüntüsünü yaratabilir. Yayıncı kullanıcısına sunduğu uçuş önerilerini genişletmek için diğer uçuş tedarikçilerini de bu Api ye entegre edebilir. Yayıncı aramaları optimize etmek için gelişmiş Google izlemelerine ve müşterinin yaptığı arama elemelerinin üstünde daha fazla kontrole sahiptir. Genel olarak metalar ve siteleri fiyatlandırmak için kullanılır. Müşteri bir uçuş seçtiğinde derin linklemeye dönüşen bir karşılık oluşturur ve bu Gezikoya bağlıdır. Derin linkleme, Geziko sayfası üzerinde başka bir arama oluşturur.

Derin Linkleme için bir diğer seçenek, uçuş göz atma sayfasına gidip e-ticaret akışına (ödeme kısmı) ulaşmaktır. Geziko farklı ürünler ve ödeme metotlarının yanı sıra yayıncı için özel fiyat değişimlerini de kontrol edebilir. Olumlu yönü, arama konusunda kontrol imkanının çok olması ama işlemi tamamlamak için Gezikoya bağlı kalınmasıdır. Olumsuz yönü ise sürdürülebilirliğinin geliştiricilere ihtiyaç duymasıdır.

 

7- API’nin Tam Entegrasyonu

Arama, fiyat ve bilet alımı kontrolü imkanı verir. Yayıncı kendine ait Geziko’sunu yaratabilir ve kendi görünüşüyle kendi ürünlerini satabilir; ayrıca ödeme metodunu da kendisi belirleyebilir. Bununla beraber, yayıncı müşterilerin istek ve ilgileri doğrultusunda ek hizmet sunabilir, Geziko adına biletlerin ödeme tahsilatını yapabilir.  Avantajı, tüm seçeneklerin istenilen gibi olması ve planlanan tüm değişikliklerin yapılabilmesidir. Dezavantajı, özel geliştirme takımı ve bir çok karar almak gerektirmektedir. Bundan dolayı hızlı ve kolay bir iş değildir.

Yayıncının birebir uçak bileti arama sorgu paneline entegre olması gerektiğinden; fiyatlarda oluşabilecek değişikliklere istinaden özel sözleşme ve entegrasyon yapılması gerekmektedir. Süreç ortalama en az 6 ay sürmekte ve teknik ekip Güney Afrika’da olduğundan ötürü yabancı dil bilen gelişmiş seviyede teknik ekibe ihtiyaç duyulmaktadır.

Api entegrasyonu sürecinin başlaması için gerekli koşullar:

-      Fatura kesmeniz gerektiği için Şirket vasfı taşıyor olmalısınız

-      İngilizce bilen, gerektiği zaman sorunlara anında müdahele edebilecek, entegrasyon sürecini takip edebilecek teknik bir ekibiniz olmalı

-      Api ile birebir uçak fiyatlarının değişimine etkiniz olduğu için; Kullanım hakkı sizde olan Türsab üyeliğini olmalı,

-      Sitenizin mevcutta belirli bir trafiği olmalı ve kısa dönemli de olsa gelecekle ilgili rakamsal anlamda öngörüde bulunabiliyor olmalısınız.

- Özel sözleşme ve hukuki sürece dahil olacağını bilmeniz gerekmektedir. 

 


Share the news