Poznan Ucuz Uçak Bileti

Book your flight

to

Merak Edenler İçin Poznan

Nüfus: 551.627
Para Birimi:Zloty
Ortalama Uçuş Süresi: 3 saat
Saat Farkı: GMT-1
Vize: Polonya Vizesi gerekiyor

Türkiye'den Poznan’a, Poznan’dan Türkiye'ye en ucuz uçak biletleri Geziko'da! Şimdi satın alın!Şehir İçi Ulaşım

Poznan, Polonya’nın en büyük metropolü ve en büyük beşinci şehridir. Şehirde Polonya’nın pek çok bölgesinde olduğu gibi 24 saat süreyle hizmet veren otobüs hatları var. Gece gündüz hizmet veren bu otobüs hatları şehrin bir ucundan öbür ucuna gitmeniz için büyük bir kolaylık sağlıyor. Kentte gelişmiş bir raylı sistem ağı da var. Trenle ulaşım sağlayabileceğiniz gibi minibüslerden de faydalanabilirsiniz. Taksiler de önemli bir alternatif olarak değerlendirilebilir. Ama unutulmamalı ki Avrupa’nın genelinde olduğu gibi, Polonya’da da bisiklet kullanmak bir ayrıcalıktır. Hele ki Poznan gibi önemli bir şehirde, bisiklet itibardır.


İklim

Tipik bir Kuzey Avrupa Karasal İklimi hüküm sürer Poznan’da. Şehirde kışlar sert ve soğuk geçer. Sıcaklık sıfır derecenin altına düşer. Yaz aylarında da sıcaklık, 15-20 derece arasında seyreder. İklim şehrin kuzeyinde deniz etkisiyle daha yumuşak seyreder. Yazın bile gitseniz, yanınıza hırka, şal, kapşon gibi şeylerden almayı ihmal etmeyin. Kışın ise en kalın parkaları, eldivenleri ve yün şapkaları hazırlayın. Polonya’nın soğuğu başka bir yere benzemez.


Ekonomi

Poznan, Polonya’nın hem metropolü hem de önemli ve büyük şehirlerinden biri… Aslında bu şehir Ortaçağ’dan beri mühim bir ticaret merkezi olma konumunda. 19. yüzyılın başından beri ağır sanayi hamlesiyle büyümeye başladı ve önemli fabrikalar burada kuruldu. Bu fabrikalar arasında çelik fabrikası ve Hipolit Cegielskiın demiryolu fabrikası gibi önemli kuruluşlar da yer alıyor. Poznan stratejik konumundan dolayı şu zamanlarda Almanya ile ticarette önemli şehirlerden biri olma ayrıcalığını taşıyor. Birçok Batı Avrupa firmaları Polonya küresel pazarına girerken Poznan ile giriş yaparlar.


Görülmesi Gereken Yerler

Polonya’nın en eski şehirlerinden biri olması tarihi ve kültürel açıdan Poznan’ı zenginleştiriyor. Hatta bu tarihi birikime Poznan Katedralinde şahit olabilirsiniz. Bu sebeple şehri gezmeye Poznan Katedrali’nden başlayabilirsiniz. Ülkenin ilk yöneticileri bu katedralde gömülüymüş. Bir de devasa kale Imperial Castle var ki gerçekten göz kamaştırıcı. Tepesine çıkıp şehre romantik ve gotik bir bakış atabilirsiniz. Poznan City Hall gece çok güzel aydınlatılan görkemli bir yapı. Gündüz de ziyaret edebilirsiniz ama gece ışıklandırılmış manzarası bambaşka. Adam Mickiewicz Üniversitesi de görkem konusunda Poznan City Hall’ü aratmıyor. Burası da gotik yapılara aşık olanlar için mutlaka görülmesi gereken bir yer.


Alışveriş Yapılabilecek Yerler

Son zamanlarda Poznan, Concordia Tasarım, Form Poznan Okulu ve Sanat ve Moda Festivali gibi faaliyetler Poznan’ı adeta bir moda şehri yapmaya aday. Yöresel gotik giyisilerin yanı sıra çok şık kıyafetler ve aksesuarlar Poznan butiklerinde sizi bekliyor olacak. Bunun dışında pek çok teknolojik park da teknolojiyle haşır neşir ziyaretçiler için avantaj teşkil ediyor.


Eğlence Merkezleri

Festival zamanlarında şehir kocaman bir eğlence merkezine dönüşür. Poznan’da yıl içinde sayısız festival tertip ediliyor fakat bunların içinde en önemlileri Poznan Uluslararası Film Festivali, Klasik Müzik Festivali, Malta Ulusal Tiyatro Festivali ve Maski Festivali olarak biliniyor..


Çocuklarla Gidilebilecek Yerler

Eminiz ki çocuklarınız eski şehir bölgesini çok sevecektir. Eski şehir bölgesinde meydanda oturabilir, çayınızı kahvenizi yudumlayabilirsiniz. Biraz kalabalıktır ama renkli yaşamayı bilen insanların uğrak yeridir bu meydan. Poznan City Hall, yani eski şehir binası gece gündüz ziyaretinizi bekliyor olacak. Çocuklarınızla ailecek vakit geçirmekten keyif alacağınız, hatta keyif almanın yanı sıra huzur bulacağınız bir yer biliyoruz: Adam Mickiewicz Park, rengarenk çiçekleri ve bugüne dek gördüklerinizden farklı olan peyzajıyla göz dolduruyor. Şehirde onlarca tiyatronun olduğunu bilmelisiniz. Poznan’da kültür ve sanat hiç aksamaz, müzik hiç susmaz. Bu da ailecek daha çok gidecek yeriniz olduğunu söylüyor. Poznan’da gidebileceğiniz en ilginç müze Silah Müzesi olsa gerek. Ama bunların dışında Arkeloji Müzesi, Otomobil Müzesi, Müzik Aletleri Müzesi’ni de sakın ola es geçmeyin. .


Gece Kulüpleri ve Barlar

Üniversitelerin varlığı, genç nüfusun yoğunluğu birbirine paralel olarak bir şeyi fazlasıyla tetikler: Gece hayatı… Poznan’da şehir kültürüne yaraşır bir şekilde capcanlı gece hayatı mevcut. İçki su gibi akar gider. Nerede eğlenirim diye soruyorsanız, liste Setka Pub, Bar Metka, Cuba Libre, Blue Note Jazz Club, The Vikings olarak sıralanabilir. Poznan’ın biralarını mutlaka denemelisiniz. Hatta kuytuda köşede kalmış barlarda ya da bira evlerinde ev yapımı bira da bulabilirsiniz. Buz gibi ve enfes…


Yaşamış/Yaşayan Ünlüler

Polonyalı aktrist Agnieszka Wisniewska ve Poznan’ın resmi futbol takımı en ünlüler arasında gösterilebilir. Sonuçta 2012 UEFA’da ev sahipliği yaptı Poznan. Bundan sonrasında Poznan demek futbol demektir.


Alınması/Denenmesi Gerekenler​

Ülkenin genelinde olduğu gibi Poznan’da lahana, patates, tavuk, ördek, dana ve domuz eti çok tüketilir. Tabii bunda Almanya, Yahudi, Macar ve Ukrayna kültürünün de etkisi büyüktür. Her yemeğin yanında haşlanmış ya da püre halde patates gelir. Bu tipik bir Polonya yemek sunumu… Ros ol çorbası, Zurek Çorbası ve pancardan yapılan Barszcz, ülkeye özgü bir işkembe çorbası olan Flaki, patates mücveri, Bigos, domuz pirzolası, nalesnik; şehirde denenmesi tadılması gereken yöresel lezzetlerdendir. Çünkü şehir mutfağı farklı kültürlerle harmanlandığından ortaya oldukça güzel menüler çıkıyor. Yanlarında ister bira, isterseniz de şarap tüketebilirsiniz. Ama sakın ola etli, peynirli, lahanalı ya da patatesli çeşitlerini bulabileceğiniz Polonya mantısı Pıerogı’yi denemeden dönmeyin, hayatınızın pişmanlığı olur.

Fiyat karşılaştırması ile Türkiye'den Poznan’a, Poznan’dan Türkiye'ye en ucuz uçak biletini hemen alın! Farklı ödeme seçeneklerinden, iptal ve iade fırsatlarından siz de yararlanın!


Paylaş