Porto Ucuz Uçak Bileti

Book your flight

to

Merak Edenler İçin Porto

Nüfus:238.954
Para Birimi:Euro
Ortalama Uçuş Süresi:8 saat
Saat Farkı:GMT-2
Vize:Schengen Vizesi gerekli

Türkiye'den Porto’ya, Porto’dan Türkiye'ye en ucuz uçak biletleri Geziko'da! Şimdi satın alın!Şehir İçi Ulaşım

Porto’da şehir içi ulaşım 5 hatta uzanan metro, tramvay ve otobüslerle sağlanır. Taksiler de Poto’daki şehir içi ulaşım için elverişli bir alternatiftir.


İklim

Şehirde karakteristik bir iklim görülür. Yarı Akdeniz iklimi hüküm sürer. Porto’da yazlar sıcak ve kurak, kışlar serin ve yağışlı geçer. Aşırı sıcak ve dondurucu bir soğuğa maruz kalmadan şehri doya doya gezmek isterseniz en doğru zaman dilimi Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarıdır.


Ekonomi

Şehir ekonomisinde başı “şişe mantarı” sektörü çekiyor, hem de Porto bu konuda dünyada 1 numara… Şehirdeki başlıca diğer endüstriler de Petrol rafinerileri, otomotiv, çimento, tekstil, kâğıt, ayakkabı ve mobilya üzerine kurulmuş. Bu kadar sanayileşmiş olması Porto’nun bir turizm ekonomisine de sahip olmasını değiştirmiyor ayrıca. Dünyaca ünlü Porto Şarabı da şehir için bir ekonomik geçim kaynağı niteliğinde.


Görülmesi Gereken Yerler

Avrupa’nın en güzel şehirlerinden birindesiniz, bu sebeple gezerken güzeller güzeli Porto’nun hakkını vermek gerek. Porto’yu gezmeye şehir meydanından yani Praça da Batalha’dan başlamaya ne dersiniz? Casa da Musica Opera’sı görülmesi gereken yerler listesinin ön sıralarında geliyor. Meşhur bir şarapevi var kentte, adı: Solar Vinho do Porto. Tarihi köprülerden hoşlanır mısınız? Öyleyse Ponte D. Luis I, tam size göre… Ayrıca Taylor's Port da gezilmesi görülmesi gerekn bir şarapevi. Kentte önemli gezi noktalarından biri de Igreja de S Francisco Tarihi Kilisesi’dir. Bir de Se Katedrali var. Sabah erken saatlerde çıkıp Douro Nehri kıyısında taptaze bir hava alıp kahvaltınızı burada yapabilirsiniz. Torre dos Clerigos Gözlem kulesi eski ve özel bir mekan, gidip görmenizde fayda var. Porto’yu gezerken Palácio da Bolsa Sarayı’nı sakın ola es geçmeyin.


Alışveriş Yapılabilecek Yerler

Mercado do Bolhao’da, Porto’daki tüm el yapımı ürünleri satan dükkanları bulabilirsiniz. En yoğun alışveriş bölgeleri de Santa Catarina Caddesi, Cadofeita Caddesi ve Boavista olarak gösterilebilir. Özellikle Boavista’da dinlemeye doyamayacağınız Fado sanatçılarının albümlerini bulmanız çok kolay. Porto Wine’de de ayakkabı ve kıyafete dair eski yeni pek çok seçenek seriliverir önünüze.


Eğlence Merkezleri

Riberia bölgesi eğlenmek isteyenlere uygun ortamlar sunabilecek bir adres. Ama Porto’nun gözbebeği olan ve görülmesi gerekenler listesinde yer alan Avenida dos Aliados Cadde’sinde şöyle bir dolaşmakla eğlenebileceğiniz hoş ve nezih mekanlar bulabilirsiniz. Palacio de Cristal ve Parque de Serralves Park’ı keyifli vakit geçireceğiniz yerler arasında gösterilebilir.


Çocuklarla Gidilebilecek Yerler

Porto’nun her yaştan insana göre hitap edecek yanları var. Ama sokaklarından yükselen İspanyol gitarı ezgilerinin gönlünü çelemeyeceği genç, şehir müzikallerinde yükselen Fado’nun kalbine dokunamayacağı bir insan yoktur. Şehirde ailecek gezebileceğiniz çok güzel müzeler var. Mesela modern sanat müzesi. Eğer sanatı seven kültürlü bir aile yapınız varsa-ki var olduğunu umuyoruz- bu müze tam size göre… Bir diğer alternatif de Sanat Müzesi, yani Museu Nacional de Soares dos Reis. Her iki müzeyi de gezmeye doyamayacaksınız. Bir de Casa do Infante denen tarihi ev ve müze var. Çok sıcak bir yer, ziyaretçisini hemen içine alıyor ve kendine bağlıyor burası.


Gece Kulüpleri ve Barlar

Porto gündüzleri etrafına neşe dolu bir romantizm saçar. Bazen de Fado’larda duyduğunuz o ince hüznü. Galiba bu Porto’ya nasıl baktığınıza göre değişiyor. Kimine göre neşe, kimine göre hüzün. Yalnız bu durum Porto’nun gecelerini değiştirmiyor. Yedi gün 24 saat capcanlı bir gece hayatı yaşanır. İçecek seçerken dünyaca ünlü Porto Şarabı’nın şehrinde olduğunuzu ve buranın şarap cenneti olduğu aklınızın bir köşesinde olsun. Creme, Vogue, Bela Cruz, Mao Mao, Via Rapida, Triplex tercih edebileceğiz gece kulüpleri arasında olabilir. Bara gitmek isterseniz de Ryan’s Irish Pub, Prioridade gibi mekanlar seçenekleriniz arasında olmaya aday.


Yaşamış/Yaşayan Ünlüler

Bence Fado’nun Kraliçesi Amalia Rodrigues Lizbon doğumlu olsa da yolu Porto’dan geçen bir efsane... Buğulu sesi ve acıklı Fado nağmeleriyle kimi büyüleyemez ki… Portolu futbolcu Joseu Filipe Soares Pesqueira Türkiye’de de çok bilinir. Sérgio Godinho, Pluto, Rui Veloso, ve Ornatos Violeta Porto’nun medai iftiharı olarak bilinir. Júlio Dinis Portolu şair, roman ve oyun yazarıdır.


Alınması/Denenmesi Gerekenler​

Şimdi kulağınızı iyi açıp beni dinleyin. Kendinize bir iyilik yaptınız ve Porto’ya gittiniz. Porto demek, şarap demektir. Bu yüzden yarı dolu bir valizle gitmenizde müthiş fayda var. O şaraplardan hem kendinize hem ailenize en az 20 şişe almaya çalışın.

Ayrıca Portekiz demek Fado demektir. Sakın ola hiçbir Portoluya, “Fado nedir, Amalia Rodriguez kimdir” diye sormayın. Fado acıya kedere hüzne adanmış bir müzik türü, bizdeki Türkü gibi yani… Porto’da nehir kıyısında ya da Foz bölgesinde denize yakın bir yerde, bir şişe Porto şarabı ve “La Salvadora” ile keyif yapmadan dönerseniz insan değilsiniz. Güzel bir Porto manzarası, Porto şarabı ve acıklı bir Fado nağmesi… Bu üçünü bir arada görmeye o kadar hasret kalmış insan var ki, anlayamazsınız! Bir Amalia Rodrigues ve onun tahtına aday olan Carminho esaslı bir Fado albümleri almak için çok iyi seçeneklerdir.

Porto’da yapılabilecek en güzel şeyleri yaptıysanız, sevdiklerinize de o şaraplardan aldıysanız en kolay iş yemek yemeye geldi. Portekiz’in kendine özgü fast-food tarzında olan yemeği Francesinha Porto’ya özgü bir lezzettir. Denemeden dönmeyin. Ayrıca Portolular bizdeki kuru fasulye ve pilavı farklı biçimlerde yorumlamış. Mesela, et ve sosis parçaları ile kuru fasulyeden yapılan Feijoada pilavla servis edilir. Yine et, pirinç, patates ve diğer sebzelerin haşlanmasıyla yapılan Cozido à Portuguesa ve Espetadas şehir mutfağının en sevilen yemekleri… Yanlarında da en iyi Porto şarabı gidiyor tabii ki. En ünlü Porto şarapları da Vinho Alvarinho, Vinho do Douro, Vinho Verde, Vinho do Dão, Vinho do Alentejo, Vinho da Bairrada ve tatlı Porto Şarabı Madeira, Moscatel şarabı ile Favaios olarak biliniyor.

Fiyat karşılaştırması ile Türkiye'den Porto’ya, Porto’dan Türkiye'ye en ucuz uçak biletini hemen alın! Farklı ödeme seçeneklerinden, iptal ve iade fırsatlarından siz de yararlanın!


Paylaş