Podgorica Ucuz Uçak Bileti

Book your flight

to

Merak Edenler İçin Podgorica

Nüfus:1.650.000
Para Birimi:Euro
Ortalama Uçuş Süresi:1 saat 45 dakika
Saat Farkı:GMT-1
Vize:Schengen Vizesi gerekli

Türkiye'den Podgorica'ya, Podgorica'dan Türkiye'ye en ucuz uçak biletleri Geziko'da! Şimdi satın alın!Şehir İçi Ulaşım

Podgorica, hem Karadağ’ın başkenti hem de çiçeği burnunda bir Avrupa Birliği ülkesi… Ulaşım konusunda da Karadağ son yıllarda epey yol kat etmiş. Podgorica bir Avrupa Birliği şehir standardına uygun hale gelmiş ulaşım konusunda. Şehrin her yerini konforlu belediye otobüsleriyle gezebilirsiniz. Taksiler de şehir içi ulaşımını rahatlatan lüks bir alternatif.


İklim

Podgorica’da Akdeniz iklimi hüküm sürer. Şehirde yazlar sıcak ve bol nemli, kışlar ılık ve yağışlı geçer. Podgorica yıl boyunca çok yağış alır. Podgorica’ya, yıl boyunca her mevsim gidilebilir.


Ekonomi

Karadağ’ın yaşadığı siyasi olaylar ve bağımsızlığını ilan etmesi sonucunda Podgorica ekonomisinin de yeniden şekillendiğini söylemek mümkün. Karadağ şu an bir Avrupa Birliği ülkesi ve Podgorica onun başkenti. Şehirde sanayi ve hizmet sektörüne yönelik ekonomi gelişmiştir. Podgorica’da imalat sanayisi, maden sektörü ve özellikle alüminyum üretimi önemli yer tutuyor.


Görülmesi Gereken Yerler

Podgorica’yı gezmeye, şehrin simgesi haline gelmiş olan Milenyum Köprüsü’nden başlayabilirsiniz. Moraca Nehri üzerine kurulmuş olan Milenyum Köprüsü genellikle gençlerin uğrak yeri haline gelmiş. Görmeniz gereken bir diğer önemli köprü de Moskova Köprüsü. Bu köprü, şehrin eski ve yeni yüzünü birbirine bağlama görevi görüyor. İsminden de anlaşıldığı gibi, Moskova Köprüsü, Rus yönetiminden kalma bir eser… Zeta ve Sitnica nehirleri ziyaretçilerine, görülmesi gereken enfes bir manzara sunuyor. Ya Skadar Gölü’ne ne demeli? Podgorica’da diğer şehirlerde göremeyeceğiniz kadar ilginç bir yer var: Kuş Gözlem Evleri… Fırsatını yakalarsanız buradan mahrum kalmayın deriz.


Alışveriş Yapılabilecek Yerler

Hercegovacka Caddesi ve Eski Kent’in alışveriş bölgesi, çarşı-Pazar ve alışveriş tutkunlarını cezbedecek noktalardır. Slobode Caddesi de şehrin ana merkezi konumunda olduğundan alışverişin kalbi burada atmakta. Ayrıca bu cadde şehrin önemli bir buluşma noktası. Tıpkı bizdeki Taksim Meydanı gibi… Njegoseva Caddesi de sahafları ve butikleriyle başınızı döndürecek güzellikte ve özellikte bir cadde. Hem yürümekten hem de tezgahlardaki ıvır zıvırı alt üst etmekten mutluluk duyacaksınız. Kentte hem dünya markalarını hem de pazara çıkmış yöresel ürünleri bulma imkanınız var.


Eğlence Merkezleri

Slobode Caddesi, Podgorica’da eğlencenin de kalbinin attığı yer. Hercegovacka da hem oturup dinlenebileceğiniz hem de eğlenebileceğiniz bir çok mekan sunar. Şehirde geniş çapta yer alan festivaller sırasında Podgorica adeta bir eğlence merkezi alanına dönüşür. Film Festivali, Tiyatro Festivali, Müzik Festivali, Kültürel Yaz Festivali ve uzun süren Maratonlar gösteriyor ki burası hem kültür hem eğlence hem de spor şehri…


Çocuklarla Gidilebilecek Yerler

Bu şehrin her yerini çocuklarınızla gezebilir ve ailecek keyif alarak dolaşabilirsiniz. Milenyum Köprüsü çocuklarınızın ilgisini çekebilir. Skadar Gölü de doğal ve huzurlu ortamıyla içinizi açmaya yeter de artar bile. Ama Kuş Gözlem Evleri, çocuklarınızın gördükten sonra unutamayacağı yerler arasına girecek.


Gece Kulüpleri ve Barlar

Podgorica’da gece hayatı rengarenk yaşanır. Alkollü içecekler ucuz olduğundan içki su gibi akabilir. Sayısız gece kulübü, bar ve pub hizmet verir şehrin gece hayatına. Mesela Contraception diye bir kahve kulübü var ve oldukça popüler bir mekan. Hem eğlenmek hem de keyif yapmak için görülesi bir yer. Ayrıca Bocari, Irish Pub, City Hall, Fuka Djusla, Meksican Pub; Podgorica gece hayatının canına can katan mekanlardır.


Yaşamış/Yaşayan Ünlüler

Şarkıcı ve söz yazarı Danijel Alibabic, yazar Živko Andrijašević, Aktör Branko Babovic, şair Tanja Bakic şehrin iftiharı sayılan ünlülerdir.


Alınması/Denenmesi Gerekenler​

Şehri panaromik olarak izlemek mi istiyorsunuz? O halde Podgorica’da balonla gezebilirsiniz. Bu hem sizin hem de aileniz için harika bir deneyim olacaktır. Tabii ileri derecede yükseklik korkunuz yoksa. Ege ve Akdeniz yörelerine özgü yemeklerden hoşlanıyorsanız Podgorica’da yemek yemek konusunda sıkıntı yaşamazsınız. Çünkü Akdeniz ve Ege yemek kültürü Podgorica mutfağını oluşturuyor. Şehrin en popüler yemeği Popeci a la Podgorica. Şehir mutfağında çok yaygın olarak kullanılan domuz etinden yapılır.

Şehirde baklava, kebap, sarma gibi Türk yemeklerini de bulmanız mevcut. Ama yöresel yemekleri tercih etmekten de keyif alacaksınız. Ekmek çeşitlerinden Ječmeni, Ražani, Pšenični, Rumetinov, Breakfa denenmeli… Bu ekmeklerle kahvaltılarınız harika geçecektir. Tabii yanında Cicvara ve Gibanica olursa o kahvaltı kral kahvaltısına dönüşür.

Çorbalardan da hammaddesi tavuk olan Kokošija Supa ve kırmızı etten yapılan Teleća Supa çok sevilir. Ege ve akdeniz kültürünün yoğunluğu sebebiyle deniz mahsülleri çok kullanılır şehir mutfağında. Ahtapot salatasını bir de Podgorica’da denemelisiniz. Deniz mahsüllü salatalar da enfes. Meze olarak tüketilecek en güzel seçenek Ajvar. Bizim kahvaltılık olarak kullanmayı tercih ettiğimiz Ajvar, Podgoricalılar için harika bir meze… Üzümcülüğün olduğu yerde şarapçılık da vardır. Bu sebeple şehir mutfağının vazgeçilmez bir parçası da şaraptır. Güzel bir akşam yemeğinin yanında bir şişe açabilir ya da bu enfes şaraplardan şişe şişe alabilirsiniz sevdiklerinize hediye etmek için. İçki ucuz ve çok makbule geçen bir hediye Podgorica ziyaretçileri için.

Fiyat karşılaştırması ile Türkiye'den Podgorica'ya, Podgorica'dan Türkiye'ye en ucuz uçak biletini hemen alın! Farklı ödeme seçeneklerinden, iptal ve iade fırsatlarından siz de yararlanın!


Paylaş