Phoenix Ucuz Uçak Bileti

Book your flight

to

Merak Edenler İçin Phoneix

Nüfus: : 1.513 Milyon
Para Birimi: Amerikan Doları (USD)
Ortalama Uçuş Süresi:16 saat 50 dakika
Saat Farkı: GMT -7
Vize:Amerikan vizesi

Türkiye' den Phoenix’e, Phoenix’ten Türkiye’ ye en ucuz uçak biletleri Geziko'da! Şimdi satın alın!Şehir İçi Ulaşım

Phoenix, Arizona eyaletinin en büyük şehirlerinden biri. Burada şehir içi ulaşım ağırlıklı olarak metro ile sağlanmakta. Şehrin her yerine hatta çok yakın eyaletlerine bile metro ve sonrasında tren aktarmalı olarak gidebilmek mümkün. Günlük 4 USD ‘ye biniş kartı alarak tüm gün kullanabilirsiniz. Toplu taşıma genelde hafta sonu daha yoğun. Hafta içi son tren 23.00 civarı iken hafta sonu saat 02.00 civarıdır. Amerika’ da hafta sonu periyodu Cuma Cumartesi’ dir. Hafta içi tren her 15 dakikada bir gelirken iken hafta sonu her 12 dakika bir seferler yapar.

Yakın eyaletlere metro ve aktarmalı olarak trenle gitmek çok kolay. Phoeix konumu olarak iki önemli bölge arasında. Bu da en çok ulaşımını kolaylaştırmasında işe yaramış denilebilir. Bir başka ulaşım şekli ise taksiler. Eğer ki gideceğiniz mesafe için meşhur bir yerden taksiye bindiyseniz 100 USD’yi gözden çıkarın. Bu yolculuğu yerel taksi ile yaparsanız ödeyeceğiniz miktar yaklaşık 20 USD.

Phoenix’e gezmek için geldiyseniz mutlaka araba kiralayın. Zaten şehirde en çok bu önerilmekte. Her yerde bir araç kiralama ofisi dikkatinizi çekecek. Şunu da unutmayın burada araç kiralamak çok pahalı. Ekstra birçok talepleri oluyor. Phoenix’te kiralayacağınız bir arabayla başka şehirlerde Limuzin kiralayabilirsiniz.


İklim

Phoenix, Amerika’nın en sıcak metropol şehridir. Çok sıcak, kuru ve uzun yazlar ile ılıman kısa kışlar yaşanır. Kuzey kısmında havalar biraz daha serin hissedilebilir. Kışın sıcaklıklar ortalama 30 derece iken yazın 46 dereceyi bulur. Bu havalar bazen çok bunaltıcı olabiliyor. Temmuz ve Eylül ayları arası Muson yağmurları etkisini gösterir. Yıldırımla birlikte bazen şiddetlenir. Bahar ayarında özellikle Nisan ayında ise ikindi ve akşam yağmurları yağar. En çok sizi rahatsız eden ise şehrin üzerinde ki ağır duman ve nem tabakasıdır.


Ekonomi

Ekonominin temelini turizm ve imalat oluşturmakta. Phoenix’e özellikle Kuzey Amerika’dan ve Kanada’dan çok ziyaretçi almakta. Yaz sezonunun uzun ve bol güneşli olması turizm de bu şehri cazip hale getirmiş. Her yıl birçok ülkeden buraya insanlar tatil yapmak amacı ile geliyor.

Değişen ve gelişen bu şehir büyüdükçe yeni ihtiyaçlar doğmuş ve yeni ekonomik faaliyetler başlamış. Phoenix te birçok ürün imal edilmekte. Bunlara giyim, elektronik ekipman, uçak ve uçak parçaları, çelik döküm ve imalatlar, süthane ürünleri, klima makineleri, bira, likör, eyer ve deri ürünleri kurular, alüminyum ürünleri, radyolar, tarım kimyasalları ve mobil evleri örnek olarak göstermek mümkün.


Görülmesi Gereken Yerler

Amerika Kıtası’nın tarihi geçmişi var sayılırsa, burada müzeden daha çok park, bahçe olması size anlamsız gelmiyor. Tarihlerini sergileyebilecekleri köklü bir tarihleri yok. En eskileri Kızılderililer. Bu yüzden gezmeye Heard Müzesi’nden başlayabilirsiniz. Burada Kızılderili figürlerini, Kızılderili sanatlarını ve Arizona ve Meksiko bölgesinin etnik yapısına dair örnekler göreceksiniz. Hopi Kachina koleksiyonunu da gitmişken görmelisiniz. Pueblo Grande Müzesi ve Arkeoloji Parkı, Amerika Birleşik Devletleri’nin en önemli arkeoloji müzesi de denilebilir. Bu müze de Hohokam medeniyetini ve Kolomb öncesi zamanı görmek mümkün. Phoenix için çok önemli bir yer. Gelelim Phoenix Sanat Müzesi’ne. Bu müzede arkeoloji müzesinin tam tersine Latin Amerika ve Asya dönemine ait daha modern materyaller sergiler. Üstelik her ayın ilk Cuma günü girişler ücretsiz. Ro Ho Japon Dostluk Bahçesi, geçmek için farklı bir yer. Burada bir park var ve tamamen Japon kültürü ile donatılmış. Gölet kıyısındaki çay bahçeleri bile Japon işi. Yazın sıcaklık sebebiyle kapalı. Son olarak Çöl Botanik Bahçelerini ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Burada çölde bitki nasıl yetişir diye göstermeye çalışmışlar. Çöl ortamındaki birçok bitkiyi ve bunlarla birlikte çöl hayvanını burada görmeyi mümkün kılar.


Alışveriş Yapılabilecek Yerler

Phoenix’ te tarihi çarşı pazar yok. İnsanlar gıda ihtiyaçlarını süpermarketlerden karşılamakta. Özellikle organik ürün satan birçok süpermarket var. Bunların dışında diğer alışveriş ihtiyaçlarını alışveriş merkezlerinden karşılıyorlar. Burada 24 saat açık alışveriş merkezleri de mevcut. Winco ve Fry bu tarz alışveriş merkezine örnektir. En indirimli alışveriş merkezinin adı Walmart. Safeway, Albertsons ve Bashas diğer alışveriş örnek verebileceğimiz alışveriş merkezlerindendir.


Eğlence Merkezleri

Bu şehir tam bir spor tutkunu. Golf, Hokey, Amerikan futbolu, su kayağı, yüzme, bisiklet gibi birçok alanda maçlar mevcut. İnsanlar bunları sürekli takip ediyor ve katılımcı oluyor. Bunlardan biri de büyük oyuncuların liderliğinde yapılan golf turnuvaları. Diğer etkinlik ise Phoenix açık hava etkinlikleridir. Halk gölette giderek burada su kayağı, wakeboard ve su oyuncakları yapabilir. Bunların dışında diğer bir eğlence biçimi ise tiyatro. İnsanlar boş zamanda tiyatroya gitmeyi alışkanlık haline getirmiş. Phoenix Theatre her yıl Temmuz ayında ziyaretçileriyle buluşmakta.


Çocuklarla Gidilebilecek Yerler

Phoenix’te çocuklarınız ile birlikte güvenle gidebileceğiniz yerler mevcut. Bir sürü büyük parkları vardır. Bu parklar tam bir doğa harikası. İçlerinde hayvanlar ve göletler vardır. Birlikte göletlerde kano keyfi yapabilirsiniz. Hareketlilik istenirse bisiklet turu da yapılabilir. Sea Life Aquarium, yine çocuklarınızla birlikte gidebileceğiniz yerler arasında. Burada birçok balık özellikle köpek balığı cinsini görebilirsiniz. Zaten çocuklarında en çok köpek balıkları ilgisini çekiyor. Bunların dışında denizyıldızları gibi diğer deniz canlılarınızda burada görmek mümkün. Giriş fiyatı kişi başı 17.50 USD.


Gece Kulüpleri ve Barlar

Phoenix, Amerika Birleşik Devletleri’nin diğer birçok eyaletine göre suç oranı düşük eyaletlerinden biri. Bu yüzden gece hayatı diğerlerine göre biraz daha hareketli. Barlar ve gece kulüpleri metro hatlarına yakın yerlerde. Scottsdale bölgesinde birçok mekâna rastlamak mümkün. Bunların dışında üniversite yakında da birçok mekân var. Rosie McCaffreys Irish Pub, Candice Nagel, Amsterdam en önemli bar ve gece kulüpleridir.


Yaşamış/Yaşayan Ünlüler

Bu şehirde doğmuş yaşamış birçok ünlü olmasına rağmen en çok bilinenler; sanatçı Stevie Nicks, Jordin Sparks ve Amerika Birleşik Devletleri senatörü Jon McCain’dir.


Alınması/Denenmesi Gerekenler​

Phoenix’ i ziyaret etmişken bu şehre yakın olan Büyük Kanyon’a mutlaka gitmelisiniz. Sizi büyüleyecek. Dünya’nın yedi harikası olabilecek durumda. Phoenix’ teki restoranlarda meşhur Meksika yemeklerini deneyebilirsiniz. Bu yemekler çok acı olsa da yedikçe yiyesiniz gelecek. Ayrıca vadilere çıkarak güneşin batışını da izlemeyi unutmayın.


Paylaş