Novosibirsk Ucuz Uçak Bilet

Book your flight

to

Merak Edenler İçin Novosibrisk

Nüfus: 1.425.508
Para Birimi: Rus Rublesi
Ortalama Uçuş Süresi:9 saat 20 dakika
Saat Farkı:GMT+7
Vize:Rusya Vizesi Gereklidir.

Türkiye'den Novosibirsk’e, Novosibirsk'ten Türkiye'ye en ucuz uçak biletleri Geziko'da! Şimdi satın alın!Şehir İçi Ulaşım

Novosibirsk’te ulaşımın vazgeçilmezi tren, tramvay ve metrolardır. Şehri baştan aşağı saran bir raylı sistem vardır. Novosibirsk metrosu en konforlu ve en ucuz ulaşım seçeneği, tabii halk otobüslerini ve taksileri de tercih edebilirsiniz. Şehir ulaşımının farklı bir özelliği de güzergaha bakılmaksızın tek fiyat uygulanması. Eğer ulaşımda başka bir alternatif arayışındaysanız, araba kiralama şirketleri emrinize amade


İklim

Umarız ki Sibirya ve soğuk kelimelerinin eş anlamlı olduğunun farkındasınızdır. Her ne kadar Novosibirsk, Sibirya’nın güneyinde bile olsa kışları sert ve soğuk iklimin hüküm sürdüğünü değiştirmiyor. Bu şehirde hüküm süren iklim türü karasal nemli bir iklim tipidir. Kışın -22 dereceyi bile görebilirsiniz. Bu sebeple kış yolculuğu yaparken bir daha düşünün. Elbette “gitmekten vazgeçin” demiyoruz. Sadece tedarikli olmanızda seyahatinizi kurtaracak kadar fayda var. Çünkü bu şehirde 9 ay kıştır, geri kalan 3 ayda da gelmeyen bir yaz beklenir durur.


Ekonomi

Novosibirsk ekonomik anlamda gelişmekte olan bir şehir. Sibirya Federal Bölgesi’nin başkenti olmasının da bu gelişmedeki payı yadsınamaz. Ama belki de en büyük etken nüfusu. Bir buçuk milyonu aşkın nüfusuyla Moskova, St. Petersburg sonrasında 3. Sırada geliyor. Bu nüfusun özelliği de genç nüfus olması. Zira kentte 48 üniversite var. Hayır yanlış duymadınız, 48 üniversite… Şimdilerde Novosibirsk, madencilik ve otomotiv endüstrisi açısından hatrı sayılır bir merkez konumunda


Görülmesi Gereken Yerler

Şehrin Rusça kelime anlamı “yeni Sibirya” demekmiş. Aslında Novosibirisk’i gezmeye çok anlamlı bir yerden başlamak gerek. O da yıllardır efsaneleşmiş olan Sibirya Ekspresi’nin tren garı… Novosibirsk’te Lokomotif şeklinde hoş bir tren garları var ve buradan günde 450 tren hareket ediyor.

Dünyanın en büyük ikinci opera binası Novosibirsk’te. Bu devasa büyük olan özel mekanda her akşam farklı bir eser sergilenir. Görebileceğiniz bir başka güzellik de Aziz Nikola Kilisesi… Buraya Noel Baba Kilisesi de deniyormuş. Kente gelip de St. Nicholas Şapeli’ni görmemek olmaz.


Alışveriş Yapılabilecek Yerler

Dondurucu soğuk, vitrin, çarşı-azar kültürü diye bir şey bırakmamış ortada. Novosibirsk caddelerinde volta atıp, o butik senin bu dükkan benim diyerek gezemiyorsunuz. Alimallah caddelerde donarsınız. İyi si mi mağazalar var, donmadan gezebileceğiniz. Novosibirsk’te olan kalan vitrinlerin pencereleri baltık etkisiyle küçücük ve daracık. Ama “sevdiklerime ne alırım” diye sorarsanız, tahta oymacılığının güzel örnekleri şık ve özel bir hediye olabilir. Kürk almayı aklınızın ucundan geçirmeyin, katliama ortak olmak istemezsiniz.


Eğlence Merkezleri

Novosibirskte geleneksel olarak tiyatronun ayrı bir yeri vardır. En önemli tiyatrosu Novosibirsk Devlet Akademi Opera ve Bale Tiyatrosu olup Krasney Prospect 36 adlı yerde yer almaktadır. Ayrıca Novosibirsk Devlet Drama Tiyatrosu ve Novosibirsk Akademik Gençlik Tiyatrosu olan ‘Globus’ ve birkaç tiyatro daha bulunmaktadır.


Çocuklarla Gidilebilecek Yerler

Novosibirsk’e kadar geldiyseniz kültürün, sanatın ve soğuğun göbeğine düştünüz demektir. Sibiryalılar karasal iklimin ve buz devrinin dondurucu soğuğunda yememiş içmemiş, sinemalara, galerilere ve müzelere gitmiş. Müze müze gezmek istiyorsanız alın size onlarcası… Sanat Müzesi, Yöresel Kültür ve Tarih Müzesi ve Rus Akademi Bilimlerinin bir parçası olan Arkeoloji ve Etnografya müzesini bunlardan bir kaçı… Çocuklarınızı kültür şoklamasından kusturmak için No Soap ve Chernoff galerilerini ailecek ziyaret edebilirsiniz. Sıkı sıkı giyinirseniz Pervomaisky Parkını gezmek harika bir keyif olacaktır. Hele küçük bir göl ve nehir etrafında, Botanik Bahçesinde güzel bir piknik yapmak… İnsana “hayat bana güzel” dedirtebilir bir seçenek bu. Movosibirsk Hayvanat Bahçesini ziyaret etmek de belgesellerde gördüğünüz türleri yakından tanımanız için harika bir deneyim olacaktır.


Gece Kulüpleri ve Barlar

Şehirde 48 üniversite var demiştik. Haliyle şehirde öğrenci ve gençler kum gibi kaynıyor. Gece evinden çıkan gençlerin sanki 9 ay süren sert kışların acısını çıkarır gibi kanları kaynıyor. Rock City Rock Clup ve Shuttle Clup’ta eğlenmekten ve dans etmekten çıldırmış birtakım insanlar görebilirsiniz. Tabii ki şehrin hatrı sayılır içkisi votka.


Yaşamış/Yaşayan Ünlüler

Efsane model Natalia Belova…


Alınması/Denenmesi Gerekenler​

Kuzey Sibirya’nın fok eti, kurutulmuş balina derisi, mors ciğeri yediğini falan düşünürseniz Novosibirsk yemekleri size kral sofrası gibi gelir. En azından basit av hayvanları eti, balık yumurtası, pancardan yapılan borsch çorbası gibi lezzetlerle idare edersiniz. Çok soğuk bir iklim olduğu için sebze ve tahıl sıkıntısı yaşayabilirsiniz. Bu anlamda deyim yerindeyse kıtlık vardır. Ama gelişen ticari ve tarım ilişkileri imkansızı mümkün kıldı. Artık Novosibirskliler pişirdikleri et yemeklerinin yanına garnitür olarak sebze koyabiliyor.

Fiyat karşılaştırması ile Türkiye'den Novosibirsk’e, Novosibirsk'ten Türkiye'ye en ucuz uçak biletini hemen alın! Farklı ödeme seçeneklerinden, iptal ve iade fırsatlarından siz de yararlanın!


Paylaş