New York Ucuz Uçak Bileti

Book your flight

to

Alicia Keys’e göre New York, rüyalardan yapılma bir beton orman ve Geziko sayesinde bu rüyalar gerçek olabilir. Simgesel şehir silueti, yüzlerce filme sahne olan Central Park’ı ve sonsuz alışveriş imkanlarıyla New York gerçekten de rüyaların şehri.

Neden New York’u Ziyaret Etmelisiniz?

 • New York’u ziyaret edip, Times Square’i görmemek olmaz! Burada karşınıza birçok heyecan verici görüntü çıkacak.
 • Dünyanın en büyük şehir parkı: Central Park. Kendi hayvan bahçesi bile var!
 • Muhteşem yemekler ve kültür! Broadway müzikallerinden, sosisli sandviçlere gerçek bir Amerika deneyimi için doğru adres New York.
Para Birimi:
Amerikan Doları, USD, $.
Kur:
~1 TRY: ~ 3.05 USD
Zaman Dilimi:
GMT -5 – Türkiye New York’tan yedi saat ileride.
Uluslararası Kodu:
00 + 1 + 718, 347, veya 929 + Numara
Trafik:
Araç trafiği sağdan akıyor.
Havaalanları:
John F. Kennedy Uluslararası Havalimanı, LaGuardia Havalimanı
Uçuş Süresi:
10saat 55dakika (Türkiye/İstanbul'dan)
Priz:
Standart ABD Prizi.
Vize:
ABD vizesi
 • Acil: 911
 • Polis: 911
 • Hastane: 911
 • Konsolosluk: +1 646-430-6560

New York'ta hava kışın soğuk ve kuru, yazın ise sıcak ve nemlidir. Aslında New York’ta her mevsim ayrı güzeldir. Sıcak günleri parklarda, soğuk kış günlerini ışıl ışıl sokaklarda alışveriş yaparak geçirebilirsiniz.

New York birçok farklı millete ve dile ev sahipliği yapar. En çok konuşulan dil Amerikan İngilizcesidir, takriben İspanyolca, Çince, Fransızca ve Rusça’nın da sıkça konuşulduğuna tanık olabilirsiniz.

 • New York şehrinin 14 mil uzanan plajları var.
 • Doğal Yaşamı Koruma Vakfı tarafından işletilen tam 5 hayvanat bahçesi var.
 • Scarlett Johansson ve Tom Cruise New York’ta doğan ünlülerden sadece ikisi.
 • Özgürlük Heykeli bir adada bulunuyor.
 • Dünyada en çok dilin konuşulduğu şehir.
 • Dünyada en çok fotoğrafı çekilen şehir ünvanı da New York’un.
 • Dünyanın kültürel başkenti kabul ediliyor.
 • Tam bir mimari cennet: bazıları 500 yıl öncesine uzanan muhteşem binalarla dolu…

Şehir kartı (New York Pass) aldığınız takdirde, Doğal Tarih Müzesi ve Botanik Bahçe dâhil olmak 80’den fazla New York simgesini ziyaret etme hakkını elde edeceksiniz. Kartınızı 6 farklı süre için satın alabilirsiniz, böylece kullanmadığınız günler için boşuna para vermis olmazsınız. New York’a gitmişken bir Broadway oyunu izlemek fena olmaz ama New York sokaklarında dolaşmak, insanları ve ikonik sarı taksileri izlemek, lezzetli sokak yemeklerinin tadına bakmak bile başlı başına bir deneyim.

New York muhteşem yemekler yiyebileceğiniz binlerce restoran ve kafeyle dolu.

Çoğu New York’lu Hristiyan da olsa şehirde ciddi bir Musevi, Müslüman ve Budist nüfusu da var.

Kuzey Amerika’yı ziyaret eden herkesin bir sağlık sigortası edinmesini öneririz. Sigortanız olmadan başınıza gelen küçük bir talihsizlikte büyük bir fatura ile karşılaşmanız söz konusu. Her büyük şehirde olduğu gibi bazı bölgeler, diğerlerinden daha güvenli. Son bir not olarak da kapkaça karşı dikkatli olmanızı hatırlatalım.

 • Ucuz Bir Restoranda Yemek: 18.00 $
 • Bira (Yarım Litre): 1.71 $
 • Cappuccino: 4.27 $
 • Taxi 1km (Normal Tarife): 1.55 $

New York dünyanın en büyük metropollerinden biri. Bu yüzden kalabalık bir nüfusa sahip olan kentte ulaşım için her imkan bulunmakta. Günün 24 saati açık olan, New York metrosu, şehir içi ulaşımın en hızlı yöntemi. Şehrin metrosu uzun zamandır tehlikeli ve kirli bir yer imajına sahip olsa da, uzun zamandır bu düşüncenin gerçekle pek uyuştuğu söylenemez. Dikkatli davrandığınız sürece New York metrosu, herhangi bir metropolün herhangi bir noktasının olabileceği kadar güvenli. Metroyu kullanmak için MetroCard adı verilen kartlara ihtiyacınız var. Bu kartların bir çok çeşidi mevcut. Metro istasyonlarındaki bilgi alabileceğiniz yerlerden ücret bilgisi alabilirsiniz.

Ayrıca otobüsle ve trenle de istediğiniz yere ulaşabilirsiniz. Çünkü New York’un neredeyse her yerine otobüsle ulaşmak mümkün. Metro kadar hızlı olmasa da metro istasyonlarının olmadığı yerlere gitmek istiyorsanız neredeyse her noktaya giden bir otobüs bulmanız mümkün. Tabii bir yandan şehri görme imkânı da sağlıyor otobüs yolculukları. Ve MetroCard’lar otobüslerde de geçiyor. Tren sistemine PATH ismi veriliyor. Bu sistem Hudson Nehri’nin karşısına geçmek için kullanılıyor ama şehir içinde birkaç noktaya da giden tren rotaları bulunuyor. Ayrıca farklı bir tren sistemi olan LIRR sistemiyle Long Island’a, Metro-North Railroad ile şehrin kuzeyindeki bölgelere ulaşabilirsiniz.

Ve tabii ki Manhattan’ın çevresi sularla çevirili olması yüzünden Manhattan çevresindeki bölgelere ulaşım için vapurları kullanmanız gerekiyor. Manhattan’ın güney ucundaki Battery Park ile Staten Adası arasında ulaşım ücretsiz vapurlarla sağlanıyor. Bu vapurları şehrin manzarasını izlemek, fotoğraflamak ve aynı zamanda biraz dinlenmek için de kullanabilirsiniz.

Ekonomi

New York ekonomisi Amerika Birleşik Devletleri’nde çok büyük önem taşır. Finans dünyasının kalbinin attığı “Wall Street” ve “New York Borsası” burada yer almaktadır. Halkın ekonomik seviyesinin de çok yüksek olduğu şehir “Ekonominin Kalbi” olarak adlandırılır.

Gece Kulüpleri Ve Barlar

New York gece hayatı çoğu otoriteye göre Dünya Sıralamasında en başlarda yer alır. Herkese hitap eden barlara sahip olması da bu düşünceyi destekler nitelikte. Bu barlardan ve gece kulüplerinden ilginizi çekebilecek olanlarından bahsetmek gerekirse, “Webster Hall” 40.000 dönüm gibi çok büyük bir arazi üzerine kurulmuş kocaman bir eğlence kompleksidir. New York’un en elit mekanlarındandır. Profesyonel barmenler, 6 ayrı salon, New York’un en iyi sahnesi ve Kuzey Amerika’nın en gelişmiş aydınlatma sistemine sahiptir. Her salonda her zevke uygun müzik türü bulabilirsiniz. Sıkıldıkça farklı müzik türleri ile eğlenebilmenize açık bir mekan.

“49 Grove” Kendine has bir müşteri kitlesi yaratmış, sofistike bir bardır. Geleneksel yiyecek, içecekleri burada deneyebilir. Dans ederek, eğlenerek harika zaman geçirebilirsiniz.

“Marquee” dünyanın en iyi kulüplerinden biri olarak gösterilmektedir. Duvarlarına kadar LED’dir bu mekanın. DJ yeri orta sahnenin hafif üstünde konumlanmış ve sırf gelenleri memnun edecek müzikleri çalmaktadırlar.

“Santos Party House” Burası şehir merkezinde 8000 metrekarelik bir alan üzerine kuruludur. Genellikle performans sanatları, konser salonu, dans kulübü ve salon olarak faaliyet göstermektedir.

“SOBS Sounds of Brazil” Biraz Güney Amerika esintileri duymak, latin dansı ile eğlenmek istiyorsanız seçmeniz gereken mekandır burası. Latin kültürünün kokteyllerini deneyebilir, kendinizi bir sahil partisinde hissedebilirsiniz.

new york at night

Paylaş