Napoli Ucuz Uçak Bileti

Book your flight

to

Merak Edenler İçin Napoli

Nüfus:963.357
Para Birimi:Euro
Ortalama Uçuş Süresi:2 saat 25 dakika
Saat Farkı:GMT-1
Vize:Schengen Vizesi Gereklidir

Türkiye'den Napoli'ye, Napoli’den Türkiye'ye en ucuz uçak biletleri Geziko'da! Şimdi satın alın!Şehir İçi Ulaşım

Napoli'de şehir içi ve yakın çevresinde ulaşım sistemi diğer Avrupa şehirlerine göre daha karışık. şehir içi ulaşım otobüs, tramvay ve metro ile sağlanıyor. Yakın mesafedeki adalara gitmek için de feribot seferleri mevcut. Tüm otobüsler tren istasyonunun çıkışında yer alan Garibaldi Meydanında duruyor. Dilerseniz sahil kısmını bisikletle de gezebilirsiniz.


İklim

Elbette bu şirin mi şirin Akdeniz ülkesinin sahil kentinde “Akdeniz İklimi” hüküm sürer. Yazlar sıcak ve kuraktır kışlar da ılık ve yağışlı geçer. En soğuk geçen zaman dilimi ocak ayıdır. En sıcak zamanlar da Temmuz ve Ağustos...


Ekonomi

Napoli, İtalya’daki ekonomik gelişim sırasına göre Roma, Milano ve Torino'dan sonra en güçlü şehir olarak görülüyor. İtalya’nın hatrı sayılır şirketlerinin merkezliğini yapan Napoli, aslında tam bir Turizm cenneti… Vezüv Yanardağı çevresindeki Pompei ve Herculanum gibi arkeolojik öneme sahip antik kentler de, Napoli’nin şehir turizmine her daim can veriyor.


Görülmesi Gereken Yerler

Napoli masmavi gölgesiyle ve neşeli insanlara has olan cıvıltısıyla ziyaretçilerini hemen içine alıverir. Napoli’yi doyasıya gezmeden önce esaslıca tanımakta fayda var. M.Ö. 6. ve 7. yüzyılda bir Yunan kolonisinin kurduğu kenttir burası. Sadece Napolililerin, gezginlerin değil, Mitolojik kahramanların da aşık olduğu bir Akdeniz incisi burası.

1836 tarihinde yapılan Kraliyet Sarayı, gezilecek yerlerin başında geliyor. Kraliyet Sarayı şehrin baş tacı Plebiscito Meydanı’ndadır. 1738 tarihinde yapılmış olan Capodimonte Sarayı ise İtalya’nın en iyi resim müzelerinden birini bağrında taşır. Goya’dan Bruegel’e, Botticelli’den Raffaello’ya kadar tarihe adını altın harflerle kazımış ressamların nadide eserlerini bu müzede görebilirsiniz.

Napoli’nin en eski kalesi olan Castel dell’Ovo var. Hemen yamacındaki denizci kasabası Marinari’yi korumak için inşa edilmiş bu eski kaleye “yumurta kalesi” de denir. Kalenin ilginç olan ikinci ismi, kaleyi koruduğuna inanılan gizleniş bir yumurtanın varlığıymış. Efsaneye göre kale içine gizlenmiş yumurta kırılırsa kale de yıkılacak ve art arda felaketler yaşanacakmış.

Sahil tarafında bir kale daha var. Fransız hakimiyetinden kalma Castel Nuovo, Namı diğer: Maschio Angioino… Bünyesindeki Şehir Müzesi ve Yöresel Tarih Derneği de Napoli’nin gözde yerleri arasındadır.

Bunların dışında: San Carlo Operası, Castel Sant Elmo, Piazza Bellini, Capua olarak da bilinen Amphitheatre, Via Kerbaker, Centro Storico, Capri Adası, Amalfi Sahili, Pompei Antik Kenti, Napoli Tarihsel Müzesi, Palazzo dello Spagnolo; Napoli’de görülmeden dönülmemesi gereken yerlerdir.


Alışveriş Yapılabilecek Yerler

Moda takipçileri ve alışveriş tutkunları İtalya’nın modayla özdeşleştiğini bilir. Dünyanın en ünlü markalarının mağazalarını Napoli’de bulabilirsiniz. En kaliteli kumaşlar, ayakkabılar, elbiseler ve çantalar, Napoli’de denizde kum gibi… Alışveriş yapmak istiyorsanız geç saatlere kalmayın çünkü şehirde AVM’ler ve butikler erken kapanır. Sayısız sanat atölyesinin yan yana bulunduğu Pignasecca çok renkli bir Pazar yeri… Alışveriş seviyorsanız yolunuz buraya mutlaka düşmeli…


Eğlence Merkezleri

Napoli’nin hemen yamacındaki ünlü ve zengin adası Capri’ye uğramadan dönmeyin. Deniz otobüsüyle 50 dakika, feribotla 1 saatte ulaşacaksınız adaya. Capri ilkbaharda “çiçek adasına” dönüşüyor.


Çocuklarla Gidilebilecek Yerler

Napoli’de çocuklarınızla gezebileceğiniz pek çok müze ve antik kent var. Bunların haricinde çocuklarınızla gezerken doyasıya eğlenebileceğiniz hayvanat bahçeleri ve botanik bahçelerini de gezi programınıza dahil edebilirsiniz. Bir de şehir doğasını yakından tanıyabileceğiniz Fen akademileri de güzel bir alternatif. Eğer ailecek arkeoloji ve antik tarihle ilgileniyorsanız, çocuklarınızı ve kendinizi Vezüv bölgesindeki UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’ndeki Pompei ve Herculanum antik kentlerinden mahrum bırakmayın.

Burası, yakınındaki Herkulaneum Antik Kenti ile birlikte, M. S. 79 tarihinde Vezüv Yanardağı'nın iki gün süren faaliyeti sonucu volkanik külün altında kalarak yok olmuş. Bu korkunç patlama sonucunda yaklaşık 1700 yıl boyunca kayıp durumda olan antik kent, binlerce yıl sonra 1748 yılında tesadüfen keşfedilmiş. Bölgede yapılan arkeolojik araştırmalar sayesinde Roma İmparatorluğu'nun kentlerindeki yaşama ait sayısız bilgiye ulaşılmış. Binyıllarca kaplandığı küller içinde kalan bedenler, eşyalar ve koskoca bir şehir… Kimin ilgisini çekmez ki?


Gece Kulüpleri ve Barlar

Napoli’nin neşesine ve cıvıltısına yakışır bir gece hayatı var. Gece hayatının en renkli olduğu bölge ise kentin sahil kısmı… Her keseye ve her zevke uygun bar ve gece kulübüyle turistler için pek çok alternatif mevcut. Gece kulübü, bar ve pubların bulunduğu en işlek cadde Via Caracciola’ya yolunuzu düşürebilirsiniz.


Yaşamış/Yaşayan Ünlüler

İspanyol Yazar Cervantes’in yolu Napoli’den geçmiş. Hatta Napoli’nin Avrupa’nın en güzel şehri olduğunu düşünürmüş. Bir Napoli aşığı da Alman Şair Goethe: “Doya doya yazıp resim yapabilir insan burada… Plajıyla, koyuyla, Vezüv Yanardağı ile kaleleri ve villalarıyla tarif edebileceğimizin çok ötesinde, çok özel bir yer burası” demiş görüp de vurulduğu Napoli’ye…

Ama bir de yerlileri var Napoli’nin. “Şarkıcıların şarkıcısı” unvanıyla anılan Roberto Murolo buralıdır. Sergio Bruni bir diğer Napolili ünlü şarkıcı. Usta komedyen Toto ve nam salmış oyuncu Eduardo de Filippo öz be öz Napolili… Ya efsane güzel Sophia Loren nereli dersiniz?


Alınması/Denenmesi Gerekenler​

Napoli’nin güzelliğinden başınız dönerken sokaklardan yükselen binbir çeşitli yemek kokularıyla karnınız aniden zil çalar. Pizza, Napoli’de ortaya çıkmamıştır ama taze fesleğen, domates ve mozzarella ile yapılan Pizza Margherita şehrin milli yemeğidir. Bu pizzanın ilginç yanı İtalya bayrağının kırmızı, yeşil ve beyaz renklerini temsil etmesi. Bu pizzayı İtalya’nın kuzeyindeki şehirlerdeki çatal bıçak ile değil; dörde katlayarak yiyebilirsiniz. Napoli’de pizza dörde katlanarak yenilir.

Fiyat karşılaştırması ile Türkiye'den Napoli'ye, Napoli'den Türkiye'ye en ucuz uçak biletini hemen alın! Farklı ödeme seçeneklerinden, iptal ve iade fırsatlarından siz de yararlanın!


Paylaş