Muş Ucuz Uçak Bileti

Book your flight

to

Merak Edenler İçin Muş

Nüfus:453.654
Para Birimi:Türk Lirası
Ortalama Uçuş Süresi:2 saat
Saat Farkı:GMT +2
Vize:Vize gerekmiyor

Türkiye'den Muş’a, Muş’tan Türkiye'ye en ucuz uçak biletleri Geziko'da! Şimdi satın alın!Şehir İçi Ulaşım

Muş’ta harika bir ulaşım altyapısı olduğundan bahsedemeyiz. Şehir ulaşımı genelde halk otobüsleri ya da minibüs ve dolmuşlar tarafından sağlanıyor. Muş havaalanı il merkezine 16 kilometre uzaklıkta. Bir de şehir merkezine 2 kilometre uzaklıkta olan tren istasyonu var.


İklim

Muş’ta tipik bir karasal iklim hüküm sürer. Yazları sıcak ve kurak, kışları çok soğuk ve bol kar yağışlı geçer. Gittiğiniz mevsimi dikkate alarak hazırlık yapmanız çok akıllıca olur.


Ekonomi

Muş hem iklimsel hem de coğrafi özellikler sebebiyle ekonomik gelişme yaşamamış pek. Şehir ekonomisinde sanayi ve ticaret tüm sektörün yüzde 10'unu, hizmet sektörü de yüzde 70'ini oluşturuyor. Bu sebeple Muş’un ekonomik anlamda bir sıçrama yaptığından söz edilemiyor. Ekonomik geçim kaynağı tarım ve hayvancılık üzerine kurulmuş. Umarız ki şehre yeni kurulmuş olan Muş Alparslan Üniversitesi kente bir nebze olsun canlılık katar.


Görülmesi Gereken Yerler

Şehrin sembolü haline gelmiş olan Muş lalesi şehirde görmek için en özel şey olsa gerek. Nisan sonları ve mayıs başlarında açan Muş lalesini görmelisiniz. Öyle ki bu lale için Mayıs aylarında festival düzenlenirmiş.

Yukarı Çarşı’da yer alan Yıldızlı Han şehirdeki en gözde tarihi yapılar arasında. 1307’de yapılan bu Selçuklu eseri, bir bölümü yıkılmış halde ziyaretçilerini bekler. Başka bir Selçuklu eseri de Aslanlı Han. Tipik bir eski Anadolu mimarisi özelliği taşıyor bu yapılar. Bu tarihi yapının hemen yanında en az kendi gibi kıymetli bir eser olan Alaeddin Bey Çeşmesi ve yanı sıra Alaeddin Bey Camisi durur. Şehirde başka eski camiler de var: Ulu Cami ve Hacı Şeref Camisi de şehrin gözbebeği olan diğer camilerdir. Görmeniz gereken bir de Alaeddin Bey Hamamı var ki ta Selçuklu dönemi hamam kültürüne şahit olmak için birebir… Dere Hamamı da bu kültüre bir alternatif olacaktır.

Muş şehir merkezini gezerken türbelere doyacaksınız. İbrahim Samidi, Kesik Baş Türbesi, Şeyh Muhammed-i Mağribi, Şeyh Halil, Alaeddin Bey Türbesi şehirdeki türbelerin en önemlileri… Bu isimlere ve türbelerine asla saygıda kusur edilmez kentte…

Muş’taki kilise, manastır ve kalelerle örülmüş tarihi doku ziyaretçilerine parmak ısırtıyor. Dere Kilisesi, Surp Karabet Manastırı, Muşet Kalesi, Hasbet Kalesi, Mercimek Kalesi… Ne güzel, ne kadar nadide yapılardır onlar. Hepsi de yüzyıllara inatla meydan okur gibi… Hele ki Muş’un incisi Murat Irmağı Köprüsü, Muş-Varto yolu üzerindedir. 12 gözlü olan bu güzel köprü 143 metredir.


Alışveriş Yapılabilecek Yerler

Şehirde koca koca ve lüks alışveriş merkezleri bulamadığınız için hayal kırıklığına uğramış olabilirsiniz ama bu duygularınız Yukarı Çarşı’daki el emeği göz nuru otantik halı, kilim ve dokuma ürünlerini görünce değişecek. Birbirinden güzel ve özel oyalı ve dantel işlemeli şallar çok yakışacaktır. Doğu illerine özgü rengarenk poşuları aksesuar yerine kullanabilirsiniz. Sevdiklerinize bunların dışında götürebileceğiniz kıl heybe ve çullar emin olun onları çok sevindirecek.


Eğlence Merkezleri

Şehirde eğlence merkezinin varlığından söz edemeyiz ama bu şehirde eğlenceye dair hiçbir şey olmadığı anlamına gelmiyor. Yaz akşamlarının sıcağında tarladan dönen kadınlar kapı önlerine kilimlerini yayıp çekirdek çitlerler. Taze demlenmiş kaçak çayın burukluğu eşliğinde sohbet ederler. Şehirde Malazgirt’i Anma törenleri, Muş Lalesi festivali ama en önemlisi Nevruz coşkuyla kutlanır.


Çocuklarla Gidilebilecek Yerler

Nereye adım atsanız, yüzyıllara direnen, gücün iktidarın zaferlerin simgesi olan Selçukluların izine rastlarsınız şehirde. Gördüğünüz hanlara, kalelere ve hamamlara çocuklarınız da tanıklık etmeli. Ne de olsa onlara tanıklık etmek Anadolu tarihine tanıklık etmektir. Yıldızlı Han, Alaeddin Cami, Dere Hamamı bunlardan bazıları… Muş Kale Parkı, Çengilli Kilisesi, Arak Manastırı’nı mutlaka görmeliler.


Gece Kulüpleri ve Barlar

Şehrin bir gece hayatı yok. Hatrı sayılır bir meyhane hiç yok. Gece kulübü, bar ve pub kültürü, Muş’tan yıldızlar kadar uzak. Bütün gün tarlasını süren, hizmet sektöründe yaralan, hayvancılıkla uğraşan halk, akşamları evinde sıcak-serin bir döşekte dinlenmeyi tercih ediyor.


Yaşamış/Yaşayan Ünlüler

Muş’un bilinen en ünlüleri arasında Nihat Doğan var.


Alınması/Denenmesi Gerekenler​

Muş’un doğu mutfağına özgü bir lezzet kültürü var. Et, baharat, bakliyat bir araya geliyor ve ortaya adeta bir zenginlik çıkıyor. Keşkek bu zenginliğin tipik bir örneği… Şehrin gözdesi Muş köftesini yemeden dönülmemeli… Çorti aşı ve bol soğanlı lahana dolması da tadılmadan geçilmemeli. Bu lezzetlerin yanında maşrapalarla gelen buz gibi köpüklü ayranı bir yudumda içmek isteyeceksiniz. Hele yemeklerin yanına yaprak yaprak serilmiş sıcacık lavaşları da yemeyip yanında yatacak değilsiniz…

Fiyat karşılaştırması ile Türkiye'den Muş’a, Muş’tan Türkiye'ye en ucuz uçak biletini hemen alın! Farklı ödeme seçeneklerinden, iptal ve iade fırsatlarından siz de yararlanın!


Paylaş