Münih Uçak Bileti

Book your flight

to

MÜNİH

Nüfus: 1.380.000
Para Birimi: Euro
Ortalama Uçuş Süresi: 2 saat
Saat Farkı:  GMT + 1
Vize:  Schengen
 
Tüm Türkiye'den Münih'e, Münih'ten tüm Türkiye'ye en ucuz uçak biletleri Geziko'da! Şimdi satın alın!
 

ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

Münih, şehir içi ulaşım konusunda Almanya’nın en sorunsuz kentlerinden biri. Münih’te bulunan birbirine bağlı metro, tramvay ve otobüs hatları sayesinde hemen her yere kolayca ulaşabilirsiniz. Toplu taşıma araçlarından faydalanmak için 24 saatlik ya da haftalık şeklinde satılan “city pass” kartlarından edinebilirsiniz. Böylece şehir içi ulaşım konusunu oldukça pratik ve hesaplı şekilde halletmiş olacaksınız. Ayrıca Münih’te, bisiklet ve motosikletli ulaşım da oldukça yaygın. Dilerseniz bisiklet / motosiklet kiralayarak uzun Münih caddelerini arşınlayabilir, turistler için bulması zor sokakları keşfedebilirsiniz.
 

İKLİM

Bavyera Eyaleti sınırları içinde bulunan Münih, konum itibariyle Alman Alpleri’ne oldukça yakın. Kışları soğuk ve karlı gün sayısı oldukça fazla olan Münih’te ilkbahar ve sonbahar ayları ise genelde yağmurlu geçiyor. Münih ikliminin en iyi tarafı ise 28-30 derecenin üzerine pek çıkmayan yaz sıcaklıkları. Böylece Ağustos ayında bile sıcaktan bunalmadan tüm Münih’i karış karış gezebiliyorsunuz.
 

EKONOMİ

Almanya'nın teknoloji başkenti kabul edilen Münih, Münih Teknik Üniversitesi'nin de payıyla BMW, MAN, Siemens gibi firmaların genel merkezlerine ev sahipliği yapmakla beraber, Google, Microsoft, IBM, Intel gibi uluslararası şirketlerin de Almanya ofislerine ev sahipliği yapmaktadır. 2008 yılı istatistiklerine göre Almanya'da finans başkenti Frankfurt'tan sonra en yüksek kişi başına düşen GSYİH'ya sahip. Şehrin ekonomik olarak en gelişmiş sektörlerinden biri de kuşkusuz bira üreticiliği. Ve turizmi. “Almanya’nın bira başkenti” şeklinde anılan Münih’te Dünyaca kabul görmüş bira üretim tesisleri mevcut.
 

GÖRÜLMESİ GEREKENLER

Münih yemyeşil bir Avrupa kenti. Münih’te gezerken kendinizi dev bir parkın içinde gibi hissedebilirsiniz. Münih’in mutlaka görülmesi gereken yerleri: Prinzregenten Tiyatrosu, Villa Stuck Müzesi, English Garden (İngiliz Bahçesi), Friedensengel ve Bavarian Parlementosu. Münih yeşil olduğu kadar sanatla da iç içe geçmiş bir kent olma özelliğine sahip. Münih’teki en iyi modern sanat müzeleri Pinakotheken Müzesi, Lenbachhaus Müzesi ve Brandhorst Müzesi gerçekten görülmeye değer. Şehrin tarihi dokusunu görmek için nehrin kenarında bulunan eski şehir merkezi Rathaus’a gitmelisiniz. Rathaus’da, gotik mimarinin en güzel eserlerinden biri olan görkemli Frauenkirche Katedrali ve iki kulesini mutlaka fotoğraflayın.
 

ÇOCUKLARLA GİDİLEBİLECEK YERLER

Her çocuk park ve bahçelere bayılır! Münih bu açıdan gerçek bir zenginlik vaat ediyor. Münih’in ortasından geçen Isar Nehri kıyısında, dünyanın en büyük şehir parkları arasında yer alan English Garden (İngiliz Bahçesi)’ı ister bisikletinizle ister yürüyerek ailece gezebilirsiniz. Bu parkta çocukların oyun oynayıp spor yapması için de onlarca seçenek de mevcut. Münih’i kış ve bahar aylarında ziyaret edecek ailelere de şunu hatırlatmak gerekir ki Münih’e 1,5 saat uzaklıkta bulunan ve Alp Dağları’nda yer alan Garmisch harika bir kayak merkezi. Yine çocuklarla geçirilecek en keyifli vakitlerin adreslerinden biri de Münih Hayvanat Bahçesi olabilir. Unutmadan: eğer denk gelirseniz Dünya’nın en iyi futbol takımlarından Bayern Münih’in bir maçını, kendi evi olan Allianz Arena’da canlı izleme şansı da yakalayabilirsiniz.
 

EĞLENCE MERKEZLERİ

Münih’te de Avrupa’nın genelinde olduğu gibi, sosyal hayatın kalbi meydanlarda ve sokak kafelerinde atıyor. Bu meydanlardan en popüler olanı Marienplatz, cıvıl cıvıl kafe ve butikleri ile Münih’e gelen herkesin en az bir kez uğradığı bir yer. Kentin hemen her yerinde bulunan bira bahçeleri ve bira evleri, tıpkı İngilizlerin pub kültürü gibi kendine has bir bira ile sosyalleşme kültürü yaratmış. Münihliler, sadece hafta sonu ve tatil günlerinde değil, iş çıkışlarında hatta öğle molalarında bile bu mekanlara gelip birbirleriyle sohbet ediyorlar.
 

GECE KULÜPLERİ VE BARLAR

Münih, Almanya’ın en büyük 2 üniversitesi ve içinde barındırdığı 10′a yakın diğer üniversite ile tam bir öğrenci kenti. Tüm öğrenci kentlerinde olduğu gibi Münih’te de eğlence mekanları ve gece kulüplerinin sayısı oldukça fazla. Bu mekanlar arasında bizim önerdiklerimiz Hard Rock Cafe Münih ve daha hareketli bir eğlence tercih edenler için Kultfabrik. 
 

ŞEHİRDE YAŞAMIŞ ÜNLÜLER

80'li yıllarda Hugo Boss, Baldessarini ve pek çok markanın tanıtım yüzü olarak bilinen Charles Schumann Münih'in en ünlü simalarından biri. Bayern Münih’in teknik direktörü, son yıllardaki başarılarıyla adeta bir fenomene dönüşen İspanyol spor adamı Guardiola da kentin en çok ilgi gören ünlülerinden.

 

ALINMASI/DENENMESİ GEREKENLER

Bavyera Eyaletinin başkenti Münih’te gelip, Almanya’nın en iyi yeme – içme kültürüne sahip geleneksel Bavyera mutfağını bol bol deneyin. Fonda çalan caz tınılarıyla Wirtshaus In Der Au, ev yapımı sosis, Bavyera Usulü fırında ördek ve pancake’leriyle  oldukça başarılı bir mekan. Münih’in bir bira başkenti olduğunu bilmeyen yoktur. Dillere destan Münih biralarını, kentte bulunan tarihi –bier garten adı verilen- “bira bahçeleri”nde deneyebilirsiniz. Münih özellikle Noel döneminde ışıl ışıl bir alışveriş cennetine dönüşüyor. Ancak Münih’e Noel’de gidemeseniz bile alışveriş yapmak için uğrayabileceğiniz çok adres var. Son moda butik ve şirin kafelerin buluştuğu, Die Glocke diye bilinen Glockenbachviertel ve Gärtnerplatzviertel bölgeleri Münih’in gözde adreslerinden. Bu yönüyle Galata – Çukurcuma’yı andıran bu bölgelerde pek çok ilginç anı eşyası ve giysi bulabilirsiniz. “Gerçek bir marka tutkunuyum” diyenlere önerimiz ise: şık tasarım butikleri ve Dünyaca ünlü moda markalarının mağazalarını barındıran, kentin en lüks ve gösterişli caddesi Maximilianstrasse.  Yemek ve alışverişi bir yana bırakacak olursak Münih’in en görülmeye değer olduğu zamanlar, Temmuz ayında gerçekleştirilen Tollwood Yaz Festivali ve Ekim ortasında tüm şehirde birbirinden eğlenceli etkinliklerle kutlanan Oktoberfest (Ekim / Bira Festivali) gibi festivallerin şehrin havasını değiştirdiği dönemler.
 
Tüm Türkiye'den Münih'e, Münih'ten tüm Türkiye'ye en ucuz uçak biletleri Geziko'da! Şimdi satın alın!
 
 
Münih Silüeti

Paylaş