Montreal Ucuz Uçak Bileti

Book your flight

to

Merak Edenler İçin Montreal

Nüfus: 3.636.000
Para Birimi:Kanada Doları
Ortalama Uçuş Süresi:13 saat
Saat Farkı:GMT-7
Vize:Kanada Vizesi Gerekli

Türkiye'den Montreal’e, Montreal’den Türkiye'ye en ucuz uçak biletleri Geziko'da! Şimdi satın alın!Şehir İçi Ulaşım

Montreal’de şehir içi ulaşım konusunda başı 4 hatlı metrolar çekiyor. Bunun dışında otobüs ve taksiler de var. Burada trafiğin T’sine rastlamazsınız. Trafik cezaları konusunda ağır yaptırımlar uygulandığından sürücüler kuzu misali kurallara uyar ve kazalar neredeyse hiç yaşanmaz. Şehir içinde en rahat ulaşım alternatifi bisiklet sürmek…


İklim

Şehirde Nemli kıta iklimi hüküm sürer. Kışları çok soğuk geçer. Yazlar da kışların tersine sıcak ve yağışlıdır. Eğer kışın seyahat etmeyi düşünüyorsanız kalın bir şeyler giymeye ihtiyacınız olacak.


Ekonomi

Şehir ekonomisi alışık olmadığımız türden sektörler üzerine kurulmuş. Elektronik, Kimya, Bilişim, Uzaybilim, Telekomünikasyon, Tekstil, Ulaştırma, Finans, Tütün, Eğitim ve hatta Sinema-Televizyon… Yani şehrin birbirinden çok farklı ekonomik kaynakları ve sektörleri var. Montreal’in refah seviyesi Kanada’nın genelinden daha yüksektir.


Görülmesi Gereken Yerler

Kanada’nın en güzel şehirlerinden birindesiniz. Bu sebeple şehir turunun hakkını vermek gerek. Gideceğiniz, gezeceğiniz, soluklanacağınız, doyasıya fotoğraf çeleceğiniz o kadar yer var ki. Gezmeye Vieux-Montreal’den, yani eski şehir bölgesinden başlamaya ne dersiniz? Bakmayın adının “eski şehir” diye anıldığına. Burası Montreal’in en Avrupai bölgesidir. Bir de Place d'Armes var: Eski şehir meydanı. Montreal’e gelip de bu meydanda gezmemek olmaz. Ayrıca Notre Dame Bazilikası da güzel bir başlangıç noktası şehri gezmek için. Romantik bir nokta olan Eski Liman’a da bayılacaksınız. Keza City Hall yani idare binası da görülmesi gereken yerlerden. Sıra dışı bir yere kendinizi atmak isterseniz işte size Çin Mahallesi… Olimpiyat parkı da şehrin en özel buluşma noktalarından biri.


Alışveriş Yapılabilecek Yerler

Montreal’de alışveriş için o kadar çok seçenek var ki. Büyük AVM’lerden butik dükkanlara, rengarenk ışıklı caddelerden bit pazarlarına kadar. Şehirde yeraltı alışveriş merkezleri, pasajlar ve kapalı mekân çok... Şehrin sert kışları hüküm sürerken insanlar alışverişe devam edebilmeli ama değil mi? Place Jacques-Cartier nam sahibi bir alışveriş merkezi. Rue St. Catherine’e yolunuz düşerse asla pişman olmazsınız. Burası hem eşle dostla buluşulup bir şeyler yenip içilecek hem de doyasıya alışveriş yapılacak bir cadde. Ya da alışveriş sonrası oturup dinlenilebilecek bir adres… Retro’ya düşkün olup öteberi karıştırmayı sevenlerdenseniz müjde. Marche Atwater, yani bitpazarı sizi bekliyor. Ama “eski Pazar” denilen Marche Bonsecours’a uğramazsanız hatrı kalır…


Eğlence Merkezleri

Şehrin en namlı eğlence merkezi Mont Royal… Eğlencenin tavan yaptığı bir başka adres de La Ronde Amusement Park. Place Jacques-Cartier gibi bir mekandan ayrı kalmak eğlenceden mahrum kalmaktır, bu da böyle biline…


Çocuklarla Gidilebilecek Yerler

Kanada’da çocuk olası geliyor insanın. Çocukları dövme, sövme, incitmek her şekilde yasak! Hem de öyle üçüncü dünya ülkeleri gibi sadece sözde değil, özde yasak. Bu sebeple insanın hayatının bir döneminde de olsa yolunun Kanada’dan geçmesinde fayda var. İyi bir ebeveynlik dersi alması için… Neyse, Kanada’yı çok övdük, biraz da Montreal’i güzelleyelim. Şehirde ailecek gezilecek en güzel yerlerin başında Botanik Park geliyor. Burası dünyanın parmakla gösterilen sayılı büyük ve güzel botanik parklarındandır. Arkeoloji ve Tarih Müzesi, Güzel Sanatlar Müzesi, Bilim Müzesi, Tarih Müzesi, Modern Sanat Müzesi ve Doğa Müzesi… Quartier Latin ise edebiyatı ve tiyatroyu seven çocuklara ilaç gibi gelecek. Hepsi de çocuklarınızın kültürüne kültür katacak mekanlar. Gezi programınızı kültürlü çocukların ve ebeveynlerin gerekliliğini düşünerek planlayınız lütfen.


Gece Kulüpleri ve Barlar

Capcanlı bir gece hayatıyla adeta bir Paris burası… Montreal’in gece kulüpleri, bar ve publarında İngiliz ve Fransız stili vardır. Canlı, renkli ama seviyeli ve sınırlıdır, bu da aklınızda olsun. Yine de mekanlar geç saatlere kadar açık kalır. Bira, envaı çeşit Fransız şarabı ve seçkin içkiler nehirler gibi akar. En bilindik gece kulüpleri için yolunuzu Plateau bölgesine düşürebilirsiniz. Saint Laurent Bulvarı, Saint Catherine ve Crescent Caddesi, Montreal gece hayatının nabzının tutulduğu noktalardır. Yani çeşit ve mekan o kadar çok ki, keyfinize göre bir gece kulübü ya da bar bulmakta asla zorlanmazsınız.


Yaşamış/Yaşayan Ünlüler

Montreal’in gelmiş geçmiş en büyük efsanelerinden biri elbette Leonard Cohen… Cohen’in şiirlerinde bu güzel şehirden ilham aldığı söylenceler arasında. Charles Dickens Montreal’i 1842 yılında gezmiş. Montreal’in müdavimlerinden biri de ünlü müzisyen Mercan Dede.


Alınması/Denenmesi Gerekenler​

Montreal mutfağı şehrin etkisinde kaldığı Fransız kültüründen izler taşır. Soğan çorbasından tutun bezelye çorbasına kadar her türlü Fransız yemeğini bulabilirsiniz. Ama soslu ve peynirli patates kızartması olan poutineyi denemenizde sakınca yok. Kanada’nın en güzel ve Amerika Kıtası’nın en Avrupai şehrindesiniz. Çeşitli Avrupa ülkelerinde karşınıza çıkacak türden bir şeyler görmeniz mümkün. Ama Montreal’in en güzel tarafı da kuşkusuz bir kültür, bilim ve sanat şehri olması… “Montreal’i gezdim” demeniz için her müzeden bir broşür, her tiyatrodan bir bilet saklamanız harika bir seyahat deneyimini hatırlatacaktır. Belki de Kanada vatandaşı olmak kadar Montreal’i gezebilmek de bir ayrıcalıktır.

Fiyat karşılaştırması ile Türkiye'den Montreal’e, Montreal’den Türkiye'ye en ucuz uçak biletini hemen alın! Farklı ödeme seçeneklerinden, iptal ve iade fırsatlarından siz de yararlanın!


Paylaş