Milano Ucuz Uçak Bileti

Book your flight

to

MİLANO

Nüfus: 1.316 Milyon
Para Birimi: Euro
Ortalama Uçuş Süresi: 2 saat
Saat Farkı: GMT +2
Vize: Schengen Vizesi
 
 
Türkiye'den Milano’ya, Milano'dan Türkiye'ye en ucuz uçak biletleri Geziko'da! Şimdi satın alın!
 

ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

Havalimanından Milano şehir merkezine tren hatlarını kullanarak rahatlıkla gidebilirsiniz. Eğer Malpensa Havalimanı’nda iseniz şehir merkezine saatte 1 veya 2 tren kalkmaktadır. Havalimanından şehre otobüs hattını kullanarak gitme şansınız da var.
 
Linera havalimanı ise şehir merkezine daha yakın. Buradan metro ve otobüs hatlarıyla şehir içine ulaşabilirsiniz.
Milano Metropoliten bölgesinde kamu taşıma ulaşımı olan tramvay sistemi, troleybüs sistemi ve otobüs hatlarının işletmecisi "Azienda Trasporti Milanesi (ATM)" adlı kamu şirketidir. ATM size şehir içinde ulaşımınızı rahatlıkla yapabileceğiniz olanakları sağlayan hizmetler sunacaktır. Ayrıca entegre biletleme sistemi sayesinde tek bir biletle metro, otobüs, tramvay ve troleybüsler arasında geçişli seyahat yapabileceksiniz ! Metro istasyonlarından, otomatik makinelerden ve tütün dükkanlarından temin edebileceğiniz bir biletin fiyatı 1.5 € ve bu biletle 90 dakika boyunca seyahat etme hakkınız var. 24 saatlik biletin fiyatı ise 4.5€.
 
Milano kentinin istediğiniz noktasına metro ağını kullanarak kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Saat 05.00’te açılan metro, hafta içi gece yarısında, Cumartesi günleri 02.00’de kapanıyor.  Eğer gideceğiniz yer yakınsa ve yeraltı metrosuna girmek istemezseniz de tramvayı kullanarak rahatlıkla gitmek istediğiniz yere ulaşacaksınız. Trafik sebebiyle otobüsleri tercih listenizde sona bırakın. 
 
ATM’nin size bir güzelliği daha var. Şehir içinde bisiklet kiralayarak istediğiniz yere pedallayarak da gidebilirsiniz. Bisiklet kiralamanın günlük 2.50€, haftalık 6€ gibi bir ücret bedeli var.
Milano’da trafik yoğunluğu ve diğer ulaşım yollarına göre daha pahalı olması sebebiyle taksiler sık tercih edilmemekte. 
 

İKLİM

Milano’ya gittiğiniz mevisimin de tabii ki büyük önemi var. Çantanızı neyle dolduracaksınız bu düşünülen bi konu. İtalya’da Akdeniz iklimi hüküm sürer. Eğer tatil planınızı yaz için düşünüyorsanız, bunaltıcı sıcaklıkta bir yaza hazır olun. Milano’da yazın nemli ve çok sıcak bir havayla karşılaşacaksınız  Kışın ise buradaki yoğun tempodan kaçıp ufak bir tatil yapmak istediğinizde sizi  sırılsıklam edecek bir havaya hazırlıklı olun. Kışın ılıman ve düzensiz bir mevsimi vardır. Yanınızda şemsiye götürmeyin ve Milano’dan alacağınız şemsiyeniz size bir tatil hatırası olarak kalsın. 
 

EKONOMİ

İtalya, Almanya, Fransa ve İngiltere’den sonra Avrupa’nın en büyük dördüncü ekonomisidir. Ülke ekonomisi, içinde % 73’lük pay ile ilk sırada gelen hizmet sektörünü, sanayi (% 25) ve tarım (% 2) izlemektedir. Milano İtalya'nin ve Avrupa’nın en gelişmiş ve en zengin şehirlerinden biridir. Otomativ ve moda sektörü şehrin en önemli gelir kaynağıdır. Ayrıca ekonominin kalbi Milano’da attığı için, İtalya’nın toplam vergi gelirlerinin önemli bir kısmı, Milano ve çevresindeki şehirlerden geliyor. Bu yüzden kendilerinin çalışıp, güneydekilerin onların vergileriyle geçindiğini düşünenlerin sayısı çok fazla.
 

GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Duomo di Milano, Milano’nun merkezinde adını verdiği Piazza Del Duomo meydanında bulunur. Avrupanın 4.büyük katedralidir.
 
Sforzesco Şatosu, Milano kentinde, Francesco Sforza’nın 15. yüzyılda yaptırdığı şato. Günümüzde Antik Çağ Sanatları Müzesi, Müzik Aletleri Müzesi ve Resim Galerisi gibi bölümlerde sergilenen çeşitli sanat koleksiyonlarını barındırmaktadır. Michelangelo'nun yarım kalan son yapıtı "Rondanini Pietàsı" da buradadır.
La Scala, Milano kentinde bulunan ve dünyanın en tanınan opera binalarından biri.Müzede operanın tarihine ait izler taşıyan heykeller, resimler, kostümler ve belgeler sergilenir. La Scala aynı zamanda müzisyen, teknik personel ve dansçı yetiştirmek üzere hizmet yapan Accademia d’Arti e Mestieri dello Spettacolo( Gösteri Sanatları Akademisi)'ya ev sahipliği yapar.
 
San Siro veya Giuseppe Meazza Stadyumu, AC Milan ve Internazionale Milano’nun maçlarına ev sahipliği yapan staddır. AC Milan San Siro; İnter İse Guiseppe Meazza Stadyumu adını kullanmaktadır. UEFA'nın stadyum kriterlerine göre 5 yıldızlı bir stadyumdur. Kapasitesi 80.000'dir.
Alfa Romeo Tarih Müzesi, İtalya’nın Milano şehrinde bulunan otomobil müzesi. 18 Aralık 1976 tarihinde açılmıştır. Müze, Alfa Romeo'nun tarihi hakkındadır ve Alfa Romeo’nun ürettiği eski ulaşım araçları müzede yer almaktadır.
Son olarak da mutlaka görülmesi gereken, Leonardo da Vinci’nin 1494 ila 1498 yılları arasında yaptığı tahmin edilen, Hz. İsa’nın havarileriyle yediği son akşam yemeğini anlatan meşhur resmi L’Ultima Cena, yani “Son Akşam Yemeği”ne ev sahipliği yapan SANTA MARIA DELLA GRAZIE kilisesi. 
 

ALIŞVERİŞ YAPILABİLECEK YERLER

Bu kadar tarihi ve kültürel geziden sonra Milano’da yapılması gerekilen şey olmazsa olmazı, alışveriş ! Alışveriş açısında tam bir cennet olan Milano, modanın başkenti sayılabilecek bir kent. Tabii ki lüksüyle de cüzdanlarınızı biraz sarsabilecek fiyatlar var. Yine de buralara uğrayıp görmenizi tavsiye ederim. Alıcı değiliz bakıyoruz sonuçta.
Milano’da alışveriş için ilk uğramanız yer Montenapoleone, hemen hemen tüm lüks markaların olduğu, güzel binalarla dolu küçük bir cadde. Bir de Duomo’nun hemen yanında bulunan La Rinascente. La Scala Meydanı’na bakan Galleria Vittorio Emanuele var. Yapımı 1877 yılında tamamlanmış. İtalya’nın en eski alışveriş merkezi. Yine birçok dünya markasının, diğerlerine oranla daha büyük mağazalarının bulunduğu bir diğer caddenin adı da Corso Buenos Aires.
 

EĞLENCE MERKEZLERİ

Just Cavalli ve Armani Prive, bizdeki Reina, Sortie tadında kulüpler. Corso di Porta Ticinese, buraya Duomo’dan yürüyerek 15-20 dakikada ya da tramvayla ulaşabilirsiniz. Ticinese, sağlı sollu küçük barlar ve restoranlarla dolu. Magazzini Generali
 bir dans kulübü, sergi alanı ve bir konser mekandır. Birçok önemli sanatçı performans sergiler.
 

ÇOCUKLARLA GİDİLEBİLECEK YERLER

İtalya’nın Milano kentinde çocuklar için en başta önerebileceğimiz şey tabii ki pizza ve dondurma ! Sık sık her köşede karşılaşacağınız İtalyan dondurması çocukların en büyük zevki. Bunun yanı sıra çocuklar için düzenlenen etkinlikler var. Teatro delle Marionette’de çocuklar için kukla gösterileri yapılmakta. Gardaland, özellikle yazın keyifle vakit geçirilebilecek parkta havuz, su kaydırağı, balina ve yunus gösterileri, roller coaster, dinozor parkı vs. bulunuyor. Giardini Pubblici Indro Montanelli, oyun parkları, çarpışan arabalar, at binme, doğal tarih müzesi, şelaleler, piknik alanları. Villa Reale, 16 yaşından büyüklerin (çocuğa refakat edenler hariç) giremedikleri parkta çocuklara ilginç gelecek göletler, köprüler, mağaralar var. Planetario Ulrico Hoepli, uzaya ve astronomiye ilgi duyan minikler için.
 

GECE KULÜPLERİ VE BARLAR

Club Hollywood, Milano ünlülerinin geldikleri şık bir gece kulübüdür. Bu bölgede yine Tocqueville ve Plastic Club gibi önemli kulüplerde var. Sakin bir şeyler yapmak isterseniz gideceğiniz yer Tocqueville olsun. Bu mekan house müzik sunuyor. Diyorsanız ki biz deliler gibi dans etmek istiyoruz, o zaman Plastic, Viale Umbria, 120 Milan 20135 yüksek enerjili dans müziği olan ve birçok ünlü ünlünün, ünlü DJ’lerin ve performans sanatçılarının yer aldığı geniş dans pisti olan bir kulüptür. Buralara gitmenizi tavsiye ederim. Casablanca Café, house müzik sunan bir disko bar ve restoran. Nausicaa, Hip hop ve latin müzik çalınıyor. Alcatraz bir arada olan: disko, pub, restoran ve konser salonu. Uluslararası ünü vardır. Old Fashion mekanda disko-bar ve yaz aylarında kalabalıktır. Bahçesi ve açık hava dans pisti vardır.
 

MİLANO’DA YAŞAMIŞ ÜNLÜLER

Leonardo da Vinci, Floransa'yı 1482'de terkederek Milano Dükü Sforza'nın hizmetine girdi. 17 yıl boyunca Milano’da yaşadı ve bir çok eser bıraktı.
 
Giuseppe Verdi, 19. yüzyıl İtalyan Operası Ekolünden gelen en ünlü İtalyan besteci. Tüm dünyada eserleri en çok sahnelenen opera bestecilerinden birisidir.
 

ALINMASI/DENENMESİ GEREKENLER

Milano denince, pek çok kişinin aklına risotto geliyor. Parmesan peyniriyle servis edilen bir tür pilav olan bu yemeği hemen hemem her yerde yiyebilirsiniz. Minestrone (İtalyan sebze çorbası) vejetaryenler için ideal lezzetlerden birisi. Milano et yemekleriyle de ünlenmiş bir şehir. Dana eti, soğan, patates ve kerevizle hazırlanan ossobuco denenmesi gerekenler arasında. 
 
Yöreye has peynirleri olan Gorgonzola bizim otlu peyniri andırıyor. Mascarpone ise bildiğimiz labne türü. Milano’da bir tatlı yiyelim derseniz de tiramisu ve profiterolü mutlaka yemelisiniz. Hamur işi tarzı yiyeceklerden hoşlanıyorsanız Panzerotti'yi denemelisiniz. Klasik olarak mozzarella peyniri ve domatesli bir tür pişi olan Panzerotti'nin 6-7 farklı çeşidi daha var. Ayrıca bir tür Noel keki kabul edilen Panettone'de denenebilir. İtalya espresso ve cappucinonun ana vatanı. Ülkemizdeki klasik kahve zincirlerini bulmanız neredeyse imkânsız.
 
Fiyat karşılaştırması ile Türkiye'den Milano’ya, Milano’dan Türkiye'ye en ucuz uçak biletini hemen alın! Farklı ödeme seçeneklerinden, iptal ve iade fırsatlarından siz de yararlanın!
 
 
 

Paylaş