Marsilya Ucuz Uçak Bileti

Book your flight

to

MARSİLYA

Nüfus: 851.420
Para Birimi: Euro
Ortalama Uçuş Süresi: 3 saat 10 dakika
Saat Farkı: (+2) GMT
Vize: Şengen Vizesi
 
 
 
Türkiye'den Marsilya’ya, Marsilya’dan Türkiye'ye en ucuz uçak biletleri Geziko'da! Şimdi satın alın!
 

ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

Marsilya’da otobüs, tramvay, tren ve metro gibi toplu ulaşım araçlarının yanı sıra bisiklet de kullanabilirsiniz. Bisiklet kullananlar için gerekli yollar ve altyapı mevcut. Tek yapmanız gereken bisiklet kiralamak ve bir harita edinmek.
 

İKLİM

Şehirde Akdeniz iklimi özellikleri görülür. Yazları sıcak, kışları ise ılık geçer. Hava sıcaklığı yaz aylarında 30 derece civarında seyrederken kış aylarında en düşük 5 derece civarında seyreder. Çok sıcak havalarda şehri gezmekte zorluk çekebileceğiniz için gezmek için en güzel aylar bahar aylarıdır fakat denizden ve güneşten maksimum derecede faydalanmak istiyorsanız yazın gitmek tabii ki daha iyi olacaktır.
 

EKONOMİ

19. yüzyılda altyapı sistemi projeleri ve Süveyş Kanalı açıldı ve Marsilya, ham maddeleri işlemeye dayalı ekonomisiyle gelişimini tamamladı. Dünya'nın en kaliteli kiremitlerini üretmesiyle meşhur. Bugün Marsilya'nın tek amacı ‘Euroméditerranée’ projesini gerçekleştirmek. Ekonomi ve endüstri metropolisi olan Marsilya 1995 yılında başlatılan bu projeyle Güney Avrupa’nın iş alanında başkenti olmak.
 

GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

La Canebiere Caddesi şehrin tarihi boyunca birçok önemli olaya şahit olmuştur. Bu yaşananlar nedeniyle dünya çapında tanınmış, şehrin ve limanın sembolü haline gelmiştir. Bu nedenle cadde üzerinde bulunan bazı binalar da büyük önem taşımaktadırlar. Alla Turca Kafe, cadde üzerindeki ilk kafelerden biri olma özelliği taşır. 1850 yılında, oryantal gezginler için açılan Kafe şehrin Türk, Çin ve Arap kültürleriyle olan bir bağlantı noktası özelliği taşımaktaydı. Görkemli dekoru ve atmosferiyle tüm ziyaretçileri etkilemektedir. Grand Theatre, Hotel de Louvre et de la Paix, L’hotel de Noailles, Anıt aux Mobilises, St. Paul – St. Vincent Kilisesi cadde üzerindeki diğer önemli noktalardır. Bir kısmı halen aynı halini korurken bazıları ise günümüzde farklı işlevlerle kullanılmaktadır.
Vieux Port (Eski Liman Bölgesi), La Canebiere Caddesi sonundadır ve milattan önce 600 yıllarından bu yana şehrin doğal limanı olarak kullanılmıştır. Şehir büyüdükçe liman da büyük önem kazanmış ve deniz halatı yapımında kullanılan kenevir üretimi artmıştır. Günümüzde yalnızca gezinti tekneleri ve yatlar için kullanılan Vieux Port Marsilya tarihinde önemli bir yere sahiptir.
 
La Corniche adıyla bilinen kordon boyunda yürüyüşe çıktığınızda deniz kenarında eşsiz manzaralarla karşılaşmaya hazır olun. Bu yürüyüş esnasında Cateau d’lf ve Les Calanques sizleri bekleyen sürprizler. Chateau d’lf, eskiden hapishane olarak kullanılmış oldukça ünlü ve görülmesi gereken bir yapı. 1527 yılında yapılan şato 17. Yüzyılda hapishaneye dönüştürülmüş ve bir süre o şekilde kullanılmış. Dünyaca ünlü olmasının sebebi ise “Monte Cristo Kontu” adlı romana esin kaynağı olmasından ileri geliyor. Les Calanques olarak anılan kesimde ise Marsilya’nın farklı renklerini göreceksiniz. Kireçtaşı oluşumları ve turkuaz renkli sular bu güzel koyda sizleri bekliyor.
Basilique Notre-Dame de la Garde, adeta Marsilya’nın simgesi olmuş bir yapı. Buraya sadece Bakire Meryem Heykeli’ni görmek için değil aynı zamanda kentin 154 metre yukarıdan görüntüsünü görmek için de gidebilirsiniz.
La Vielle Charite 17. Yüzyılda birçok romana konu olan düşkünler evlerinden sadece biriymiş günümüzde ise akdeniz Arkeoloji Müzesi, Afrika, Okyanusya ve Kızılderili Sanat Müzesi burada gezilebilir. Buraya gidip romanlara konu olan bu binayı görmek isteyebilirsiniz.
 
Abbaye Saint Victor Marsilya’nın en eski kilisesi. Rivayete göre kentin ilk şehitlerinin mezarlarının olduğu yere yapılan kilisenin geçmişi 5.yüzyıla dek uzansa da geçen yıllarda yapılan yenileme çalıştırmaları sonucu gotik özellikler de gösterir. Kiliseyi gezerken çok etkilenebilirsiniz.
 
Kentin tarih müzesi Le Musee d’Historie de Marseille, sizleri kentin ilk kurulduğu dönemlere götürecek ve muhteşem bir yolculuk yaşatacak.
 

ALIŞVERİŞ YAPILABİLECEK YERLER

Marsilya’da ana alışveriş noktaları şehrin güney kesiminde yoğunlaşmış durumda. Centre Bourse, birçok ürünü bir arada bulabileceğiniz kocaman bir merkez. Daha bohem bir ortam ve daha küçük dükkanlar peşindeyseniz gideceğiniz yer Cours Julien olmalı. Yerel ürünler içinse Marsilya’nın en eski mahallelerinden biri olan Le Panier’e gitmelisiniz. Bu bölgede Provans çömlekleri, lavanta sabunları ve zeytinyağlı ürünleri bulabilirsiniz.
 

EĞLENCE MERKEZLERİ

Eski Liman Bölgesi günümüzde tamamen yayalar için ayrılmış ve içerisinde eğlence organizasyonları yapılmaktadır. Bölgenin ana mimarisi korunarak barlar, restoranlar, teraslar ve rıhtım üzerine yapılan birçok dükkanla tüm ziyaretçileri beklemektedir. Antik bir liman içerisinde yemek yemek, yürüyüşler yapmak hoşunuza gidebilir.
 
Prado Kumsalı kentte denizin tadını çıkarmanız için en ideal nokta. Özellikle rüzgar sörfü ve benzeri sporlar ilginizi çekiyorsa gideceğiniz tek yer burası olmalı. Bu sporlar ilginizi çekmiyorsa suda yapılabilecek her çeşit sporu burada deneyimleyebilirsiniz.
 
Parc Borély, hemen Prado kumsalının yanında başlayan ve 40 hektarlık bir alana yayılan, güzel bir doğa alanı. Park alanı içindeki 18.yüzyıl şatosu kadar, İngiliz, Fransız ve botanik bahçeleri olarak adlandırılan bölümlerde gezmeye değer.
 

ÇOCUKLARLA GİDİLEBİLECEK YERLER

Marsilya’nın müzelerine, parklarına ve kumsallarına çocuklarınızla gidebileceğiniz gibi mutlaka gitmeniz gereken yer Preau Des Accoules yani Çocuk Müzesi’dir. Bu müze yine tarihi bir bina içerisinde özellikle çocuklar için hazırlanmış objelerle doludur ve çocuklar buradan çıkmak istemeyebilirler.
 

GECE KULÜPLERİ VE BARLAR

Fransa’daki diğer şehirlere göre Marsilya’daki gece hayatı daha sönüktür. Buna rağmen birçok pub, club, bar, dans klübü, canlı müzik yapan ve gece geç saatlere kadar açık pek çok kafe bulmanız mümkündür. Sevdiğiniz müzik tarzına uygun bir yer bulmanız oldukça kolay olsa da mekanlar çok geç saatlere de kaçık kalmamaktadır.
 

ALINMASI/DENENMESİ GEREKENLER

Fransa bir tekstil ülkesidir ve Marsiya’da da bunun etkilerinin avantajlarını kullanabilirsiniz. Yine Fransız şarapları ve peynirlerini deneyip beğendiklerinizi yanınızda evinize götürebilirsiniz. 
Buraya özgü zeytinyağlı ürünler, Lavantalı ürünler ve provance çömlekler de hatıralık, hediyelik ya da kullanmak için alabileceğiniz ürünlerdir.
Antikaya özel bir ilginiz varsa Marsilya’da çok meşhur antika dükkanları olduğunu bilmelisiniz. 
 
Fiyat karşılaştırması ile Türkiye'den Marsilya’ya, Marsilya’dan Türkiye'ye en ucuz uçak biletini hemen alın! Farklı ödeme seçeneklerinden, iptal ve iade fırsatlarından siz de yararlanın!

Paylaş