Mardin Ucuz Uçak Bileti

Book your flight

to

MARDİN

Nüfus: 780 bin
Para Birimi: Türk Lirası 
Ortalama Uçuş Süresi: 1 Saat
Saat Farkı: Yok
Vize: Gerekmiyor
 
İstanbul'dan Mardin'e, Mardin'den İstanbul'a en ucuz uçak biletleri Geziko'da! Şimdi satın alın!
 
 

ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

Şehir içi ulaşım için Mardin'de genellikle otobüs ve minibüsler tercih ediliyor. Belediye otobüsleriyle her yere ulaşabileceğiniz gibi eski Mardin'de iseniz şehrin herbir noktasına yürüyebilmeniz mümkün. 
 

İKLİM

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin Dicle bölümünde yer alan Mardin'de iklim genelde karasaldır. Şehirde kış ayları soğuk, yaz ayları güneyden gelen çöl iklimi etkisinde olduğu için kurak geçiyor. Mardin'de görülen en yüksek sıcaklık 42,5 iken en düşük sıcaklık -14 olarak ölçülmüştür. Bu bölgede ilkbahar yaz  aylarında olduğu gibi çölden etkilenir ve etkisi altına girer.
 

EKONOMİ

Şehrin ekonomik yapısı tarım, çiftçilik, hayvancılık ve ticarete dayalı. Suriye'ye sınır olan organik tarıma elverişli toprakları ise mayınlı olduğu için şehrin ekonomisine herhangi bir katkı sağlamıyor. Devlet hizmetleri de büyük bir sektör yaratıyor şehir için. Şehire iki adet üretim ve sanayi bölgesi bulunurken Güneydoğu Anadolu Projesi'nin tamamlanamamış olması da şehirde tarıma dayalı sanayinin gelişmesine engel olmuştur. Şehrin kültür turizmi, inanç turizmi anlamında imkanları da ekonomiye katkı sağlıyor. 
 

GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Mardin; mimarisi, tarihi, kültürel yapısı, sosyal dokusu diğer şehirlerden daha zengin bir mirasa sahip desek yeridir. Şehirde görülmesi gereken yerler listesi kabarık olsa da kesinlikle görmeden dönemeyeceğiniz önerilerimiz arasında Deyrülzeferan Manastırı, Zinciriye Medresesi, Kasımiye Medresesi, Latifiye Camii, Mardin Meryem Ana Kilisesi, Şehidiye Camii ve Mardin Ulu Camii Mardin başlarda geliyor.
 

ALIŞVERİŞ YAPILABİLECEK YERLER

Sevdiklerinize hediye almak ve kendiniz için alışveriş yapmak adına şehrin zengin çarşısına uğrayın. Telkari'den gümüş işleme alabilir ve alışverişe devam etmek için çarşıları dolaşmaya başlayabilirsiniz. Çarşıların isimleri Dellallar, Kazancılar, Marangozlar, Hasan Ammar, Sokulbakar ve Babıssor şeklinde. 
 

EĞLENCE MERKEZLERİ

Madrid'de eğlence merkezi arıyorsanız şehir rehberi olarak paylaştığımız şehirde yapılacaklar listesine göz atabilirsiniz ve gece hayatı için gidilebilecekler listemizden yararlanabilirsiniz. Movapark Yaşam Merkezi'nde zaman geçirmek de şehirdeki keyifli aktivitelerinizden biri olabilir.
 

ÇOCUKLARLA GİDİLEBİLECEK YERLER

Mardin'de çocuklarınızı şehrin efsanevi tarihiyla tanıştırabilir ve onlara bu topraklardan geçen medeniyetlerden bahsedebilirsiniz. Mardin Müzesi, Sabancı Kent Müzesi gezebileceğiniz müzelerin başında geliyor. Camii ve medreseler listesinde Şeyh Çabuk Camii, Pamuk Camii, Reyhaniye Camii, Latifiye Camii, Melik Mahmut Camii, Kızıltepe Ulu Camii, Mardin Ulu Camii, Muzafferiye Medresesi, Kasımiye Medresesi, Şah Sultan Medresesi, Melik Mansur Medresesi, Savur Kapı Medresesi, Altunboğa Medresesi, Şehidiye Medresesi, Marufiye Medresesi, Hatuniye Medresesi ve Zinciriye Medresesi var. Kilise ve medreseleri çocuklarınızla birlikte gezmek isterseniz o liste de böyle; Deyrülzeferan Manastırı, Mor Gabriel Manastırı, Kırklar Kilisesi, Mor Yakup Kilisesi, Mor Mihail Kilisesi, İzozoel Kilisesi, Mor Yusuf Kilisesi, Mor Evgin Manastırı, Mor Cırcıs Manastırı ve Mor Dimet Manastırı.
 

GECE KULÜPLERİ VE BARLAR

Mardin gece geç saatlere kadar yaşayan şehirler listesinde olmasa da birkaç öneride bulunmamız gerekirse Balkon Cafe, Cine Onur, Süryani Şarap Evi ve Abbara Türkü Bar bu listede olacaktır. 
 

MARDİN'DE YAŞAMIŞ ÜNLÜLER

Mardin'de yaşamış ünlüler yerine bu şehirde doğup büyümüş ünlüleri sayarsak isimler şöyle: Murathan Mungan, Berdan Mardini.
 

ALINMASI/DENENMESİ GEREKENLER

Bu şehire geldiyseniz mutlaka Mardin Kalesi'ne çıkıp kente tepeden bakın, şehri seyredebileceğiniz diğer tepeler Rabbat ve Fatih kaleleri. Bu anlatılmaz yaşanır tarihi soluyabilmek icin müze cenneti olan Mardin'de Sabancı Şehir Müzesi ve Mardin Müzesi görülmeli. Şehrin 30 kilometre güneyindeki Dara Ören ve  Yeri Eski Mezopotamya'nın en eski ve tarihi kentlerinden Dara Harabeleri rotanızda olmalı.
 
Midyat şehirden yaklaşık 1,5 saat uzaklıkta fakat kiliseleri, manastırları ve eski evleri ile size Orta Çağ havasını solutacak. 
 
Mardin'de denenmesi gereken bir diğer şey ise Attarlar Çarşısı'na giderken yoldaki dizili leblebicilerden leblebi almak ve ustaların taze taze o an yaptıkları leblebilerden sevdiklerinize hediye götürmek. Mardin evlerinin yarattığı görüntünün tadını çıkartmalı ve bol bol fotoğraf çekmelisiniz.
 
Fiyat karşılaştırması ile İstanbul'dan Mardin'e, Mardin'den İstanbul'a en ucuz uçak biletini hemen alın! Farklı ödeme seçeneklerinden, iptal ve iade fırsatlarından siz de yararlanın!
 

Paylaş