Manchester Ucuz Uçak Bileti

Book your flight

to
Nüfus: 2,240,230
Para Birimi: Pound
Ortalama Uçuş Süresi: 4 saat 15 dakika
Saat Farkı: (+1) GMT
Vize: İngiltere Vizesi
 
Türkiye’den Manchester’a, Manchester’dan Türkiye’ye en ucuz uçak biletleri Geziko’da! Şimdi satın alın!
 
 

ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

Manchester’da şehir içi ulaşım için tüm taşıtları kullanabilirsiniz. Bisiklet tercihinizi trafiğin yoğun olmadığı zamanlara denk getirirseniz daha rahat edersiniz. Otobüsle ulaşımda; şehrin merkezi diyebileceğimiz Piccadily Gardens’tan şehre dağılan tüm otobüsleri bulabilirsiniz.
 
Salford, Bolton ve Stockport arasında hizmet veren Metroshuttle, 3 ana hattan oluşur ve ücretsiz hizmet vermektedir. Şehirde bulunan iki ana tren garı sayesinde merkezdeki Piccadily Railway Station ve şehrin kuzeyindeki Victoria Train Station’dan istediğiniz her yere rahatlıkla gidebilirsiniz.
 
Kullanabileceğiniz bir diğer ulaşım aracı ise tramvaydır. Her yere Metrolink Rapid Transit tramvay sistemi ile gitmek mümkündür.
 
Toplu taşıma yerine araba kullanmayı tercih ederseniz unutmamanız gereken en önemli şey Manchester’da trafiğin ters yönden aktığıdır. Trafik ışıklarına kesinlikle uymalı ve zorda kalmadıkça korna çalmamalısınız. Yaya geçitlerinde her zaman yayanın geçiş üstünlüğü vardır. Trafik ışıkları da bizimkinden biraz farklıdır. Kavşaklarda aynı anda yeşil ve kırmızı ışığın yandığını görebilirsiniz. Hangi yöne yeşil hangi yöne kırmızı yandığına dikkat etmelisiniz.
 

İKLİM

Manchester nemli bir iklime sahiptir ve yıl boyunca bol yağış alır. Temmuz ve Ağustos ayları en sıcak zamanlarıdır. Sıcaklık bu aylarda 20-25 dereceye kadar çıkar. En soğuk ayları ise Ocak ve Şubat aylarıdır. Bu aylarda da sıcaklık ortalama 1-3 derece civarında seyreder. 
 

EKONOMİ

Manchester, geçmişte İngiltere’deki sanayi devriminin odak noktasını oluşturduğu gibi günümüzde de bu özelliğini devam ettirmektedir. Aynı zamanda tekstil endüstrisinin de merkezi konumundadır ve şehirde çok miktarda pamuk fabrikası bulunmaktadır.
 

GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

John Rylands Kütüphanesi, şehirde bulunan birçok kütüphaneden sadece bir tanesidir. Onu diğerlerinden ayıran özelliği ise kütüphane içerisinde eski ve orijinal metinleri görme şansı bulabileceğiniz sergiler gerçekleşmesidir.
Bilim ve sanayide oldukça gelişmiş bir şehir olan Manchester’da Bilim ve sanayi Müzesi de gezilebilecek seçenekler arasındadır. İki ayrı binadan oluşan bu müzede, binaların birinde, eski zamanlara ait model uçak ve araba maketleri bulunurken diğer binada endüstrinin 18. Yüzyıldan bu yana Manchester’da nasıl geliştiğini gösteren objeler görebilirsiniz. Aynı zamanda belki de en önemlisi “dünyanın ilk tren garı” yine bu müze içerisinde yer almaktadır. 
 
Manchester Üniversitesi içerisinde yer alan Manchester Müzesi’nde özellikle içi doldurulmuş hayvanların ve iskeletlerin olduğu bölümleri görmek isteyebilirsiniz. Mimarisiyle sizleri büyüleyecek ve İngiltere’nin en büyük katedrali olma özelliğini taşıyan Manchester Katedrali görülecek yerler listenizde bulunması gerekenlerden. İnsanlık tarihini detaylı bir şekilde görebileceğiniz İnsanlık Tarihi Müzesi de gezilebilecek müzeler arasında. Tarihe ilgi duyanlar için bir diğer müze de Savaş Müzesi’dir. Müze içerisinde 1. Ve 2. Dünya Savaşından kalma birçok objeye rastlayabileceğiniz gibi her saat başı yapılan bir etkinlikle kendinize hiç unutamayacağınız bir anı saklayabilirsiniz. 
 
Canal Street (Gay Village); çok sayıda bar ve kulübün bulunduğu, Manchester’da eğlencenin kalbi olarak tabir edilebilecek bir bölgedir. Avrupa’nın insanların tercihlerine karşı en hoşgörülü olduğu bu semtte ağustos aylarında “Gay Pride” festivalini de izleyebilirsiniz.
 
Spora özellikle de futbola ilgi duyanlar için de Manchester United’ın stadyumu Old Trafford’ ve Manchester City’nin stadyumlarını gezebilir. Takımların tarihi hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. 
 

ALIŞVERİŞ YAPILABİLECEK YERLER

Market Street, King Street, West End, Shambles Merkez Meydanı ve Manchester Arndale bölgeleri şehrin alışveriş konusunda en öne çıkan bölgeleridir. Bu bölgelere gittiğinizde birçok butik, kent pazarları, büyük mağazalar ve alışveriş merkezlerine ulaşabilirsiniz. Manchester Trafford Center ise Manchester’ın en büyük alışveriş merkezi olma özelliğini taşıdığından sizlere keyifli bir alışveriş deneyimi sunacaktır.
 

ÇOCUKLARLA GİDİLEBİLECEK YERLER

Manchester’da turistik olan tüm bölgelere çocuklarınızla da gidebilirsiniz. Geniş bir şehir olmasına rağmen turistik açıdan gezilebilecek yerler birkaç tarihi yapı ve müzelerden oluşmaktadır. 
 

GECE KULÜPLERİ VE BARLAR

Manchester’da gece hayatı denildiğinde önünüzde çok geniş bir yelpaze açılır. Birçok küçük pubın yanı sıra onlarca büyük bar ve disko bulunmaktadır. Gece hayatının en popüler noktası Manchester Printworks’tür. İçerisinde çeşitli İngiliz pubları, farklı müzikler çalan clublar, tercih ettiğiniz şekilde eğlenebileceğiniz mekanlar vardır. Burada haftanın her günü açık olan clublar mevcuttur. İngilizler hafta içi genellikle eğlenmeye çıkmayı tercih etmediklerinden hafta içi buralar pek kalabalık olmaz. Hafta sonu, özellikle cuma ve cumartesi geceleri,  ise kapılarda sizleri uzun kuyruklarla karşılaşabilirsiniz.
 

MANCHESTER’DA YAŞAMIŞ ÜNLÜLER

Komedi filmlerinden yakından tanıdığımız Adam Sandler, Manchester’da yaşamaktadır. 
 

ALINMASI / DENENMESİ GEREKENLER

Manchester sanayi devriminin öncülerinden olduğundan mutlaka bu konuyla ilgili müzeleri görmelisiniz. Tekstil endüstrisinin merkezlerinden biri de olduğundan oraya özgü mağazalardan uygun fiyatlara ürünler bulabilirsiniz. İngiltere’nin yerel markalarının mağazalarında alışveriş çılgınlığı yaşayabilirsiniz.
 
Fiyat karşılaştırması ile Türkiye'den Manchester'a, Manchester'dan Türkiye'ye en ucuz uçak biletini hemen alın! Farklı ödeme seçeneklerinden, iptal ve iade fırsatlarından siz de yararlanın!
 
 

Paylaş