Male Ucuz Uçak Bileti

Book your flight

to

Merak Edenler İçin Male

Nüfus:103.693
Para Birimi:Rufiyaa
Ortalama Uçuş Süresi: 18 Saat
Saat Farkı:GMT+3
Vize: Gerekli Değil

Türkiye'den Male'ye, Male'den Türkiye'ye en ucuz uçak biletleri Geziko'da! Şimdi satın alın!Şehir İçi Ulaşım

Male, Maldivler’in başkenti ve şirin mi şirin, güzel mi güzel bir ada şehri. Şehir içi ulaşım konusunda çok büyük sistemlere ihtiyaç duyulmamış ama şehre gelen turistleri memnun etmek adına bisiklet, elektronik bisiklet gibi alternatifler geliştirilmiş. Buna rağmen şehir trafiğine kayıtlı ü0 bin adet araç var. Bisikletin dışında en iyi alternatif taksiler sayılabilir.


İklim

Male’de Maldivler’in genelinde olduğu gibi Tropikal iklim hüküm sürer. Mayıs ve Ağustos ayları arası şehrin en yağışlı zamanlarıdır. Bu sebeple Mayıs ve Ağustos ayları dışındaki zaman dilimlerinde şehri ziyaret etmeniz daha uygun olabilir. Ama “ben bardaktan boşalırcasına yağmur yağmasını severim” diyenlerdenseniz, elbette bu aylar arasında da şehri gezebilirsiniz. Tabii portatif bir yağmurluğa çok ihtiyacınız olacak.


Ekonomi

Şehrin ekonomik kaynağı tamamen turizmdir. Tipik bir ada şehri olan Male’ye her yıl yüzbinlerce turist gidişi vardır. Başkent olması dolayısıyla şehir aynı zamanda Maldivler’in ticari merkezi konumundadır. Yani bir bakıma burası, Maldivler’in velinimeti sayılıyor. Tabii 2004’teki Hint Okyanusu depremi sonrası şehir ekonomisi de fazlasıyla zarar gördü ve şehrin üçte biri sular altında kaldı. Bu küçük bir ada şehri için büyük bir yıkım.


Görülmesi Gereken Yerler

Male, modernleşmeyle bir ada şehrinden fazlası olmuş durumda. Şehir içinde devasa binalar, iş merkezleri, acenteler göreceksiniz. Şehrin tadını çıkaracağımız yerler var. İki buçuk kilometrelik sahil şeridini baştan sona yürümek, yoruldukça dinlenmek ve Hint okyanusunu izlemek kuşkusuz iyi bir başlangıçtır. ü906 senesinde Sultan Mohamed Shamsudden için yapılmış olan Başkanlık sarayı görülmeye değer yerlerin başında geliyor. Bir islam merkezi olarak hizmet veren Cuma Camii de şehrin en önemli yapıları arasında gösterilebilir. Çarşı Pazar görmekten hoşlanırsanız Balık Pazarı ve tam karşısındaki meyve pazarı gezmek ve tanıklık etmek için ideal mekanlar… Alacağınız egzotik meyveler ve meyve sularını ayaküstü gezerken bile atıştırabilirsiniz.


Alışveriş Yapılabilecek Yerler

Male’den alabileceğiniz en güzel şeyler Hint kumaşları ve deniz kabuklarından yapılmış aksesuar ve hediyeliklerdir. Köpekbalığı dişi, denizkaplumbağası kabuğundan yapılmış aksesuarlar çok rağbet görüyor. Okyanusta denize girmek için ihtiyacınız olan havlu, terlik, pareo, can simidi… Ne varsa bunları Male’de bulabilirsiniz. Ama Male, alışveriş yapmak için oldukça pahalı bir yer.


Eğlence Merkezleri

Male’de gece hayatı erken biter ve bir eğlence planı yapmak için lüks otellerden nasiplenebilirsiniz ancak. Eğlenmek adına şehrin üzerinde helikopter turu yapabilir ya da bir dalış programına dahil olup, şehrin sualtı güzelliklerine tanık olabilirsiniz.


Çocuklarla Gidilebilecek Yerler

Male, özellikle sahil kesimiyle ailecek gezmek için ideal bir yer. Özelleştirilmiş plajlarda veya serbest bölgelerde büfelerden alabileceğiniz yiyecek ve tropikal içeceklerinizle mütevazı piknikler yapabilirsiniz. Sultan Parkı ve içerisindeki Ulusal Müze, ailecek gezmek için ideal bir yer. .


Gece Kulüpleri ve Barlar

Ne yazık ki bu güzel mi güzel adanın gece hayatı yok. İsterdik ki gece kulüplerinden ve beach kulüplerden bahsedelim: Ama şehirde mekanlar gece saat 12.00’de kapanıyor.


Yaşamış/Yaşayan Ünlüler

Mohamed Amin Didi, Mohamed Nasheed, Zero Degree Atoll şehrin ünlüleri arasındadır…


Alınması/Denenmesi Gerekenler​

Hint yemeklerini ve baharatlarını seviyorsanız Male sizin için bir cennet olabilir. Ama bu şehrin mutfağı turistlere daha çok cevap verebilmek adına dünya lezzetlerini de içeriyor. Ancak alkol ve domuz eti yasak… Ancak hint körileriyle ve hindistancevizi sütüyle yapılmış tavuk ve sote sebzeler, şehirde yemek yemek için ideal bir seçenek gibi görünyor. Bunun yanı sıra balık ve deniz mahsulleri de yemek yemek için başka bir alternatif olarak gözüküyor. Male’de tropikal iklim hüküm sürdüğünden tropikal meyve ve sebzeler çok fazla. Egzotik meyve salataları ve meyve sularının tadını asla unutamayacaksınız. Hint etkisiyle meyve, meyve suları ve baharatlar şehir mutfağında fazlasıyla kullanılır. .


Paylaş