Malatya Ucuz Uçak Bileti

Book your flight

to

MALATYA

Nüfus: 853.658
Para Birimi: Türk Lirası
Ortalama Uçuş Süresi: 2 saat
Saat Farkı: GMT +2
Vize: Gerekmiyor
 
 
Türkiye'den Malatya’ya, Malatya’dan Türkiye'ye en ucuz uçak biletleri Geziko'da! Şimdi satın alın!
 

ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

Karayolu ile toplu taşıma araçları mevcut bir ilimiz. Otobüs, minibus, araba ve taksi ile ulaşım sağlanmakta.
 

İKLİM

Bu bölgede sert kara iklimi hüküm sürer. Kışlar soğuk ve uzun, yazlar sıcak ve kurak geçer.
 

EKONOMİ

Gelişen sosyo-ekonomik yapısı ile büyük şehir olma sürecinde bulunan Malatya, bu yönüyle bölgesinde önemli merkez durumundadır. Tarihsel süreç içerisinde de "doğunun batısı batının doğusu" olarak tanımlanan Malatya, bu gün için de aynı konumunu sürdürmekte olup bölgesel bir cazibe merkezi durumundadır. İlin ekonomik gelişiminde kayısı yadsınamayacak bir role sahiptir. Kayısı ekonomiye geçiş sürecinde önemli bir ihraç ürünü haline gelmiş ve ilin ekonomik gelişimine büyük katkı sağlamıştır, sağlamaktadır.
 

GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Malatya ilimiz tarihi açıdan oldukça önemli bir yere sahiptir. Doğu Medeniyetinde kurulmuş bir krallık gibi. Burada gezip göreceğiniz bir çok yer olacak. Bunların başında görkemli yüksekliğiyle Nemrut Dağı geliyor. 2150 m. yükseklikte muhteşem bir piramitteki kesişme noktası, Dünyanın sekizinci harikası Nemrut, Yüksekliği on metreyi bulan büyüleyici heykelleri, metrelerce uzunluktaki kitabeleriyle, UNESCO Dünya Kültür Mirasında yer almaktadır. Dünyanın en muhteşem gündoğumu ve gün batışını burada izleyebilirsiniz. Kommagene Krallığı da uğramanız gereken Toros dağlarının kesinştiği noktada bulnan antic bir krallıktır. Grek, Pers uygarlıklarının kültürlerine inançlarına dair izler bulmanız mümkün. Eski Malatya Kalesi ve Eski Arapgir Kalesi de tarihi değerlerimizden biridir. Malatya’nın Doğanşehir ilçesinde yer alan Doğanşehir Kalesini de bunların arasına dahil edebilirsiniz. Müslümanlık dininin görsel temsili olan Camiler ve türbeler de gezilmesi gerekilen yerlerden.
Malatya'nın önemli camileri Ulu Cami, Arapkir Ulu Cami, Yeni Camii,Yusuf Ziya Camii, Çarşı Camii, Melik Sunullah Camii(Battalgazi), Somuncu Baba Camii(Darande), Molla Eyüp Mescidi(Arapkir)'dir.
Malatya’da mutlaka gezmeniz gereken müze, Eski Malatya, Aslantepe ve Arkeoloji Müzesine uğramadan gezinizi bitirmeyin.
 

ALIŞVERİŞ YAPILABİLECEK YERLER

Malatya’da alışveriş yapmak istediğinizde aklınıza ilk gelecek şey kayısı olacaktır. Kuyu Kayısı Pazarı’ndan Kayısı konserveleri, reçelleri, jöleler, marmelatlar, ve kremalardan almanızı öneririz. Burası Kayısının başkenti. El dokuması perdeleriyle de meşhur olan Malatya’dan alabileceğiniz hediyelik eşyalara halı ve klimler, bakır mutfak eşyalarını eklemeyi unutmayın.
 
Merkezdeki İnönü Kapalı Çarşısı, Bakırcılar Çarşısı, Şire Pazarı ve Kuyu Kayısı Pazarı Malatya’da alışveriş yapabileceğiniz önemli noktalar arasında. İnönü ve Atatürk caddelerinin de, şehrin alışveriş yapabileceğiniz merkezleri mevcut.
 

EĞLENCE MERKEZLERİ

Eğlence amaçlı yapabileceğiniz aktiviteler ise doğayla içiçe. Nemrut Dağı, Sultan Suyu Vadisi, Levent Vadisi ve Pötürge ilçesi yaylaları doğa yürüyüşü sevenler için ideal yerlerdir.
Ata sporu cirit, Malatya festivallerinin vazgeçilmez faaliyetlerindendir. Malatya'da özel olarak yetişen atlar eşliğinde yapılan bu spor, yerli ve yabancı turistlerde büyük ilgi uyandırmaktadır. İnönü Üniversitesi Havacılık kolu Yamaç Paraşütü eğitim ve atlama kursu düzenlenmektedir. Bu da Malatya tatilinizin en eğlenceli sporu olacak.
 

ÇOCUKLARLA GİDİLEBİLECEK YERLER

Çocuklarınız da bu doğa keşfine bayılacaktır mutlaka. Bunun yanı sıra Malatya Park Alışveriş Merkezi,çocuklarınız için güvenli bir ortam hazırlayan Play House oyun ve eğlence alanı ile çocuklarınıza eğlenceli bir ortam sunuyor.
 

GECE KULÜPLERİ VE BARLAR

Malatya’da gece hayatı oldukça güzel mekanlar sunuyor. Eğer dans etmek isterseniz, Malatya Disco ve Gece kulübü, daha sakin bir şeyler yapmak isterseniz Malatya Şarap evinde çok güzel vakit geçireceksinizdir. Malatya Meyhane ve Malatya Fasıl’a giderek de daha ağır bir gece geçirebilirsiniz. Eğlenmeniz için Malatya’da karaoke barlar da mevcut.
 

MALATYA’DA YAŞAMIŞ ÜNLÜLER

Malatyalı ünlü alimlerden birisi de Niyazi Mısri’dir. Yaşantısı, görüşleri, edebi yönü ve tasavvuf düşüncesi günümüzde aydınlatılmaya başlanmıştır.
 
Malatya’nın yaşayan en değerli isimlerinden birisi de sanatçı ve akademisyen Hikmet Barutçugil’dir. Özellikle yaptığı “ebru” çalışmaları ile bu sanatın ülkemizde unutulmamasını başarmasının yanında dünya çapında da tanınmasını sağlamış, soyismini verdiği “barut” ebrusunun mucidi olmuştur.
 

ALINMASI/DENENMESİ GEREKENLER

Analı-kızlı içli köfte ve tereyağlı kayısı tatlısı ya da balık köfte yemelisiniz.
Kayısı ve yan ürünlerinin satıldığı Şire Pazarında alış-veriş yapın ve buraya kayısısız dönmeyin.
 
Fiyat karşılaştırması ile Malatya’dan Türkiye’ye, Türkiye’den Malatya’ya en ucuz uçak biletini hemen alın! Farklı ödeme seçeneklerinden, iptal ve iade fırsatlarından siz de yararlanın!
 
 

Paylaş