Lüksemburg Ucuz Uçak Bileti

Book your flight

to

Merak Edenler İçin Lüksemburg

Nüfus:100.000
Para Birimi: Euro
Ortalama Uçuş Süresi:4 saat 55 dakika
Saat Farkı:GMT-1
Vize: Schengen Vizesi gerekiyor

Türkiye'den Lüksemburg’a, Lüksemburg’tan Türkiye'ye en ucuz uçak biletleri Geziko'da! Şimdi satın alın!Şehir İçi Ulaşım

Rahat ve kolay ulaşımı hangi gezgin istemez ki… Lüksemburg son derecek gelişmiş ulaşım ağıyla Avrupa’ya adeta “benim” diyor. Karayolu, demiryolu ve hava yolu son yıllarda öyle gelişmiş ki, şehir; 147 kilometre uzunluğunda otoyolla komşu ülkelere bağlanmış. Şehirden, Paris’e hızlı tren hattı kurulmuş. Lüksemburg’da bir yerden bir yere gitmek için-hatta ülke dışına çıkmak için bile- çok sayıda ulaşım alternatifi var.


İklim

Lüksemburg Batı Avrupa’nın kalbinde olduğundan, şehirde Batı Avrupa deniz iklimine hüküm sürer. Özellikle yaz sonlarında, Eylül Ekim aylarında yoğun yağışa maruz kalır. Bahar ve yaz aylarında şehir ılıman ve yumuşak bir havaya sahip ama yaz sonu Lüksemburg’a seyahat etmeyi düşünürseniz ıslanmayı göze alın.


Ekonomi

Şehirde büyük ölçüde bir istihdam sorununun varlığından söz edilemez. Lüksemburg’un büyüme hızı yüksek bir ekonomisi var. Üstelik yüksek gelirli ve istikrarlı bir tablo çiziyor. Tabii ki bunda Avrupa Birliği’nin gözde ülkelerinden birinin başkenti olarak ticaretin ve siyasetin merkezlerinden biri konumunda olmasının etkisi büyük… Lüksemburg özellikle Benelüks Birliği'nin diğer iki üyesi Hollanda ve Belçika ile sıkı bir şekilde ticari ve ekonomik ilişkiler geliştirmiş. Avrupa Birliği'nin de üyesi olan ülke Avrupa Birliği'nin ortak pazar uygulamasından da son derece avantajlı yararlanıyor. Lüksemburg, Amerika Birleşik Devletleri'nden sonra dünyanın en büyük ikinci yatırım fonu merkezi. Euro içindeki en önemli bireysel bankacılığın ve Avrupa’nın en önde gelen sigorta şirketlerinin merkezidir. Yani Lüksemburg için bir “merkezler şehri” diyebiliriz. Hatta öyle ki Skype, eBay ve Jajah gibi tanınmış internet şirketleri, uluslararası genel merkezlerini Lüksemburg'a taşımışlar. Böyle olunca da ortaya harika bir ekonomik tablo çıkıyor. Bunların dışında Lüksemburg, belli bir zamana kadar çelik sektöründe dünyada bir numaraymış ama artık günümüzde şehirdeki sektörler çeşitlenmiş. Kimyasal ve kauçuk sanayi sektörleri bu çeşitliliğe birer örnek olabilir. Ülkede az yapılan tarım, genelde ailelerin işlettiği çiftliklerle “tarımcılık” olarak niteleniyor.


Görülmesi Gereken Yerler

Lüksemburg’da ilginizi çekecek yerlerin başında kuşkusuz 400 yıllık Casemates Tünelleri geliyor. Aynı zamanda şehrin iki gözbebeği kaleleri var ki gezmeye görmeye değer. Bunlar: Bock Promontory Kalesi ve Thüngen Kalesi’dir. UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’ndedir bu iki eski dost kale… Kutsal Ruh Manastırı ise tam bir orta çağ eseri… Mutlaka görülmeli. Şehrin komşusu olduğu Avrupa ülkelerinin her daim gölgesinde kalmış acıklı tarihini yakından tanımak isterseniz Ulusal Tarih ve Sanat Müzesi ve Lüksemburg Şehri Tarih Müzesi size göre… Ayrıca Grandük Jean Modern Sanat Müzesi, Diekirch’deki Ulusal Askeri Tarih Müzesi Lüksemburg’taki müzelere ilişkin başka alternatiflerdir. Ve Avrupa’nın klasiği haline gelmiş, tüm Fransız etkisindeki şehirlerde var olan Notre Dame Katedrali, burada da mevcut. Gözünüz şehirde gezilecek görülecek bir saray arıyorsa Düklük Sarayı ne güne duruyor. Adolf Köprüsü de şöyle bir uğranmayı hak ediyor doğrusu…


Alışveriş Yapılabilecek Yerler

Lüksemburg, moda ve stilden çok kültür ve sanata aç bir şehir olsa gerek ki, şehirde koca koca Alışveriş Merkezlerinden çok, sayısız kitabevi bulabilirsiniz. Entelektüel hanımlar yaşadı. Hem alışveriş hem kitap seven hanımlar daha da yaşadı. Alima, Delhaize, Librairie Ernster gibi kitap marketlerinde ilginizi çekecek çok şey bulabilirsiniz.


Eğlence Merkezleri

Şehirde çok sayıda müzik festivali yapılıyor. Ama Nisan aylarında “Art on Cows” festivali düzenlendiğinde şehir tam bir şenlik alanına dönüşüyor.


Çocuklarla Gidilebilecek Yerler

Lüksemburg’da hemen hemen her yere çocuklarla gidebilirsiniz. Gece kulübü ve barlarda bile içine kültür-sanat karışmış resmi bir ortam var. Grandük Jean Modern Sanat Müzesi, Ulusal Tarih ve Sanat Müzesi, Lüksemburg Şehri Tarih Müzesi ve Ulusal Askeri Tarih Müzesi çocuklarınızla gidebileceğiniz yerlerin başında geliyor. Şehrin ünlü sahnelerinde oynanan tiyatrolara ve klasik müzik resitallerine, konserlere gidebilir, opera ve bale izleyebilirsiniz. Lüksemburg, bu konuda pek çok Avrupa şehrinin gölgesinde kaldığı için bu tür kültürel programlara her zaman açtır. Tabii bu açlık müthiş bir kültürel faaliyet yoğunluğuna sebep oluyor.


Gece Kulüpleri ve Barlar

Lüksemburg’un gece hayatına pek çok gece kulübü ve bar hizmet eder ama şehrin gece hayatında her daim bir sınır vardır. Gece hayatı resmen insanların iş çıkış saatine göre yapılmış. Bu sebeple serkeş bir bar ve cılkı çıkmış bir pavyon ortamı yerine takım elbisesi ve kravatıyla viskisini yudumlayarak sabah okuyamadığı gazetesine göz gezdiren adamlar ve tazelenmiş rujuyla yanındakilerle sohbet eden kadınları sıkça görebilirsiniz. Ne de olsa burası resmiyetin ve ciddiyetin şehri…


Yaşamış/Yaşayan Ünlüler

Ne mutlu Lüksemburg’a ki, bağrında Edward Steichen gibi bir fotoğraf sanatçısı ve Joseph Kutter ile Michel Majerus gibi dünyaca ünlü ressamlar yetişmiş.


Alınması/Denenmesi Gerekenler​

Fotoğraf tutkunlarının hem biraz ders almak hem de bir Lüksemburglu’nun gözünden hayatı izlemek için, Steichen'ın, Clervaux'da kalıcı olarak sergilenen The Family of Man adlı sergisini gezmesi gerekir. Gün içinde keyifli müze gezileri ve kültür faaliyetleri arasında koşturup acıkınca “Lüksemburg’da ne yeriz” diye bir merak sarabilir sizi. Şehir mutfağının başlıca hammaddeleri kerevitler ve tatlısu balıkları. Bu lezzetli hammaddeler Lüksemburg’a özgü soslarla tatlandırılıp servis edilir. Aslında şehir hamur işi ve pastalarıyla ünlü… Hele ki erik rakısı, kiraz rakısı ve yerel likörlerle yapılan tatlılar dillere destan. Fransız etkisiyle gelen beyaz Moselle şarabı ve Alman ekolünden gelen bira şehrin vazgeçilmez içkileridir ve mutlaka denenmelidir. Hatta Moselle şarabından süslü bir paket yaptırıp sevdiklerinize götürmek mükemmel bir jest olabilir. Şehrin yöresel likörlerinden de şişe şişe almak ve kendinizi şımartmak iyi fikir. Lüksemburg’da yediğiniz ve tadını unutamayacağınız tatlıların ve pastaların içerdiği erik ve kiraz rakısından, badem ve vanilya esansından alarak aynılarını evinizde deneyebilirsiniz. Lüksemburg’da da tıpkı İsviçre’deki gibi pasta ve çikolata mağazaları var.

Fiyat karşılaştırması ile Türkiye'den Lüksemburg’a, Lüksemburg’tan Türkiye'ye en ucuz uçak biletini hemen alın! Farklı ödeme seçeneklerinden, iptal ve iade fırsatlarından siz de yararlanın!


Paylaş