Ljubljana Ucuz Uçak Bileti

Book your flight

to

LJUBLJANA

Nüfus: 272.220
Para Birimi: Euro
Ortalama Uçuş Süresi: 2 saat 10 dakika
Saat Farkı: (-1) GMT
Vize: Slovenya Vizesi
 
 
 
Türkiye'den Ljubljana’ya, Ljubljana’dan Türkiye'ye en ucuz uçak biletleri Geziko'da! Şimdi satın alın!
 

ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

Ljubljana, oldukça küçük bir şehir olduğundan şehir içinde gezerken scooter ya da bisiklet kiralamanız en akıllıca hareket olacaktır. Bisiklet tercihim derseniz otobüs ve taksiler de hizmet vermektedir. Uzak mesafeler için treni de kullanabilirsiniz. Taksileri yoldan çevirdiğinizde daha fazla ücret ödemek zorunda kalabilirsiniz. Bu yüzden duraklardan taksi çağırmanız daha iyi olacaktır. 
 
Şehirde bulunan turist bilgi merkezine giderek şehirle ilgili her çeşit doküman ve şehir haritalarını edinebilirsiniz. Yine buradan alabileceğiniz Ljubljana Card şehirde olduğunuz anlarınızı kolaylaştıracaktır. Bu kart ile müze ve galerilere ücretsiz girebilir, otobüslerde de kullanabilirsiniz. Bu kartı turist bilgi merkezinden alabileceğiniz gibi gitmeden önce online olarak da edinebilirsiniz.
 

İKLİM

Ljubljana’da yazlar ılık ve yağışlı, kışlar ise soğuk ve kurudur. Kış mevsiminde sıcaklık gündüz en yüksek 4 derece civarındayken geceleri -4 dereceye kadar düşmektedir. Yaz mevsimi ise sıcaklık gündüz 27 derecelere çıkarken geceleri 14 derece civarında olur. Ljubljana en çok yağışı sonbaharda, eylül ve ekim aylarında alır. 
 

EKONOMİ

Ljubljana, Slovenya’nın başkenti olduğu günden beri ülkenin kültürel, ekonomik, bilimsel, politik ve yönetsel merkezi haline gelmiştir. Yaşam standardı oldukça yüksek olan bu kentte gezerken bunun farkına siz de varacaksınız. 
 

GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Ljubljana Kalesi; 12. Yüzyılda kurulan bu kale, zaman ilerledikçe yaşamın dışarı taşmasıyla bir kent halini almıştır. Kaleye yürüyerek çıkmak şehri daha yakından görebilmek için iyi bir seçenek olabilir. Kalenin en tepesine çıkıp doya doya şehri seyredebilirsiniz.
 
Presernov Meydanı, ortaçağda ticaret merkezi olarak kullanılmış, 1895 depreminden sonra ise günümüzdeki halini almıştır. Meydanın ortasında Slovenya’nın en önemli şairi “France Preseren”e ait bir heykel bulunur. Meydanın etrafı 20. Yüzyıl Art Nouveau binalarla çevrilidir ama yine de meydanın en güzel yapısı aynı zamanda şehrin de sembollerinden biri olan, pembe renkli 17. Yüzyıl yapımı Fransiskan Kilisesi’dir.
 
Bu meydanı nehrin diğer tarafına bağlayan Üçlü Köprü bu bölgedeki bir diğer önemli yapıdır. Köprü, Sloven mimar Joze Plecnik tarafından, 1842 yılında yapılan asıl köprünün her iki tarafına, 1931 yılında iki yeni köprü ilave etmesiyle oluşmuş ve bu ismi almıştır. Köprü üzerinde gece-gündüz hiç bitmeyen bir hareketlilik vardır.
Kongre Meydanı, Roma Emona döneminden beri birçok önemli olaya tanıklık etmiş, halen Emona Şehri kazıları yapılan bir meydandır. Meydan etrafında mimarisine hayran kalacağınız binalar bir bir sıralanmaktadır. Bunlardan en önemlileri Slovenya Filarmoni Orkestrası Binası, Ljubljana Üniversitesi ve Ursulinka Kilisesi’dir.
 
Filarmoni Binası ile Novi Meydanı arasında kalan bütün sokaklarda kendinizi tarihin başka bir kesiminde gibi hissedeceksiniz. Her yerinde fotoğraf çektirecek, belki de oradan hiç ayrılmamak isteyeceksiniz. Bu tarih kokan binaların birçoğunun ilk katları cafe, restoran ya da dükkan olarak kullanıma sunulmuştur. 
Üçlü Köprü’den başlayan tarihi binaların önünden nehir kıyısı boyunca uzanan uzun yürüyüş yolu; seyir terasları, cafeleri, sokak satıcıları, karşı kıyı manzarası ve köprüleriyle yürümesi keyifli bir yoldur. 
 
Üçlü Köprü ile Novi Meydanı arasındaki iki kıyıyı birbirine bağlayan köprülerden ilki; Cobbler Köprüsüdür. Bu köprü ilk olarak 13. Yüzyılda tahtadan yapılmış daha sonra defalarca yenilenmiştir. Üzerinde, geçmişte önce kasaplar, sonra ayakkabı imalathaneleri bulunan köprü 1931 yılında Joze Plecnik tarafından yeniden inşa edilmiştir. Sütunlarla ve büyük lambalarla süslü köprü üzerinde geceleri sokak sanatçıları gösteriler yapmaktadır.
Auersberg Sarayı içerisinde hizmet veren Şehir Müzesi, Slovenya Bilim ve Sanat Akademisi ve Üniversite Kütüphanesi görülmeye değer binalardandır. 
 
Fransız Devrim Meydanı’nda Krizanke Kompleksi yer alır. Buradaki Church of Our Lady Mercy kilisesi eski bir gotik kilise üzerine kurulmuştur. Kilisenin yan tarafında bulunan avluda her yıl Ljubljana az Festivali düzenlenir. Meydanın ortasındaki Illyrian Sütunu ise 1929’da yapılmış ve Napolyon ve Illyrian Eyaletlerine adanmıştır. 
Krakovo bölgesinde küçük sebze bahçeleri ve küçük eski evler bulunur. Mirje bölgesinde Roma Emona izlerini görebilirsiniz. 
 
Şehri su baskınlarından korumak amacıyla yapılan Gradascica Kanalı üzerinde Joze Placnik tarafından yapılan Tronovo Köprüsü bulunur. Bu küçük taş köprünün karşısında  Church of St. John Baptist de gezebileceğiniz kiliselerden biridir.
 
Slovenya Ulusal Müzesi şehrin en önemli müzelerinden biridir. Müzenin bir bölümü Doğa Tarihi Müzesine de ev sahipliği yapar. Müzede, paleolitik dönemden kalan ilk flüt ve kale kazılarından çıkarılmış ve hiç bozulmamış bir kadın iskeleti görülmeye değerdir.
 
Mestni Meydanı, 1484 yılından beri şehrin en önemli meydanıdır. Meydanda 13. Yüzyılda yapılmış Şehir Meclisi Binası bulunur. Bu tarihi binanın içini cumartesi günleri yapılan rehberli turlarla gezebilirsiniz.  Meclis binası önündeki Robba Çeşmesi ise ülkedeki üç önemli nehir olan Sava, Krka ve Ljubljanica’yı temsil edecek şekilde yapılmıştır.
 
Stari Trg, eski şehrin ana sokağıdır. Sokak üzerinde cafeler, restoranlar, galeriler, pasajlar ve eski ortaçağ evleri bulunmaktadır. Sokağın sonunda bulunan Herkül Çeşmesi sizlere güzel bir görsellik sunmak için beklemektedir. Levstig Trg’de ise üzerinde 5 azizin heykelinin bulunduğu Mary Sütunu’nu görebilirsiniz. Meydanın karşısındaki Gruber Sarayı gidip görmeniz gereken bir başka nokta olmalıdır.
 
Ünlü “Ejderha Köprüsü’nün  (Dragon Bridge-Zmajski Most)”  her iki tarafında ise dört yeşil ejderha yer alır. Önceleri tahta olan bu köprü, 1901 yılında Secession tarzında yeniden yapılmıştır.
 

ALIŞVERİŞ YAPILABİLECEK YERLER

Şehrin hiç ummadığınız yerlerinden kendinize bir şey alabilmeniz oldukça mümkünken, Üçlü Köprü’nün yakınında kurulan pazarda oldukça ilginç ürünler bulabilirsiniz. Şehrin büyük alışveriş merkezleri ve pazarlarında da aradığınız her şeye ulaşabilirsiniz. Şehre özgü, o dokuyu yansıtacak ürünler için ise, Carniola Antiqua, Covered Market ve Almira Sadar beklentilerinizi karşılayabilir.
 
Alışveriş yaparken unutmamanız gereken mağazaların Pazar günleri tüm gün, cumartesileri ise saat 13:00’ten sonra kapalı olduğudur. 
 

EĞLENCE MERKEZLERİ

Kentte her yıl 14 uluslararası festival ve 10.000 in üzerinde etkinlik düzenlenir. Özellikle haziran – eylül döneminde şehre giderseniz her gece bir etkinliğe rastlamanız çok mümkün olacaktır. 3 temmuz – 4 eylül arasında Ljubljana Festivali düzenlenir. Mayıs – haziran aylarında farklı müzik festivalleri, kasım ayında ise film festivali düzenlenir.
 

ÇOCUKLARLA GİDİLEBİLECEK YERLER

Ljubljanica Nehri üzerinde yapılan bir saatlik turlara katılarak nehirdeki ördekler eşliğinde, şık köprülerin altından geçerek şehrin göremeyeceğiniz yerlerini görebilir, çocuklarınızla farklı manzaraların tadını çıkarabilirsiniz.
Tivoli Parkı 1813 yılında yapılmış ve Joze Plecnik tarafından yeniden düzenlenmiştir. 5 kilometre kare alana yayılan parkta 17.yüzyılda yapılmış bir bina içerisinde Ulusal Grafik Sanatları Merkezi, Slovenya Çağdaş Tarih Müzesi olarak kullanılan Cekin Kalesi ve çok sayıda spor tesisi bulunur. Park içerisindeki Roznik Tepesi eteklerinde 1959 yılında kurulmuş olan bir de hayvanat bahçesi bulunmaktadır. Çocuklarınızla bu kocaman parkı tadını tam bir gün boyunca çıkarabilirsiniz.
 

GECE KULÜPLERİ VE BARLAR

Yaz aylarında nehir kenarındaki cafeler ve barlar geç saatlere kadar açıktır. Çok sayıda rock ve jazz barları vardır. Şehirde tiyatrolar, sinemalar, kumarhaneler ve gece klüpleri açısından seçenek yelpazesi oldukça geniştir.
 

LJUBLJANA'DA YAŞAMIŞ ÜNLÜLER

Şehre birçok eser bırakmış olan mimar Joze Plecnik’in evi Mimarlık Müzesi haline getirilmiştir. Bu şekilde kendisinin evini gezebilirsiniz.
Ünlü Sloven yazar Ivan Conkar’a ait ev Tivoli Parkı içerisindeki Roznik tepesinde bulunmaktadır.
 

ALINMASI/DENENMESİ GEREKENLER

Cam, kristal, antika ve yerel giysileri hatıra kalması açısından tercih edebilirsiniz. 
Geleneksel yemeklerinden içi et ya da sebze ile doldurulan bir tür mantı olan Struklji’yi, karabuğdaydan yapılan bir tür keşkek yemeği olan Zganci’yi ve Potica adı verilen mayalı hamurdan yapılan ve genellikle içi cevizle doldurulan hamur tatlısını denemelisiniz.
 
Fiyat karşılaştırması ile Türkiye'den Ljubljana’ya, Ljubljana’dan Türkiye'ye en ucuz uçak biletini hemen alın! Farklı ödeme seçeneklerinden, iptal ve iade fırsatlarından siz de yararlanın!
 

Paylaş