Lizbon Ucuz Uçak Bileti

Book your flight

to

LİZBON

Nüfus: 720.000
Para Birimi: Euro
Ortalama Uçuş Süresi: 4 saat 45 dakika
Saat Farkı: GMT -2
Vize: Schengen
 
 
 
Türkiye'den Lizbon'a, Lizbon’dan Türkiye'ye en ucuz uçak biletleri Geziko'da! Şimdi satın alın!
 

ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

Lizbon Portela Havaalanı’ndan şehir merkezi otobüs, aerobus, metro ve taksi seçeneklerini kullanarak ulaşabilirsiniz.
Şehir merkezinde de ulaşımınızı yine bu araçlarla sağlamanız mümkün. Lizbon’da genellikle metro ağı kullanılmakta. Lizbon Metrosu, şehir merkezini yukarı ve doğu mahallelerine bağlayan metro merkezidir. Lizbon’da geleneksel ulaşım şekli tramvaydır. Yüzyılı aşkın süredir şehrin otobüs, füniküler ve tramvay hizmeti Companhia de Carris de Ferro de Lisboa (Carris) tarafından verilmektedir.
 

İKLİM

Lizbon’da Akdeniz iklimi hakimdir. Yazlar sıcak kışlar ılık geçer. Kış aylarında ortalama 15 derece olup yaz aylarında ise 30 dereceyi bulmaktadır. Kışları nadiren de olsa yağmur alan bir böledir. Yazın ise karşılaşacağınız en sert hava rüzgarlı bir havadır. Yani sıcak bir tatil için yazın da kışın da ideal bir yerdir Lizbon.
 

EKONOMİ

Portekiz’in başkenti olması dolayısıyla hizmet sektörüne yoğunlaşan Lizbon ekonomisi, çok uluslu şirketlerin merkezlerini de içerisinde barındırır. Lizbon Metropolitan Alanı ve Tejo Nehri’nin gney yakası sanayileşmiş bölgelerdir. Lizbon, Portekiz’in en zengin bölgesidir.
 

GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Lizbon şehrini tepeden keşfetmenin en iyi yolu Sao Jorge Kalesine çıkmaktır. Şehri seyredebileceğiniz eşsiz bir manzara sunmaktadır. 12. Yüzyıl’da araplardan ele geçirilen bu kale şehrin en önemli turistik değerlerinden biri.
Avrupa medeniyetinin gelişmesine katkıda bulunan bu şehir bir çok ünlü kaşife ev sahipliği yapmış. Onlara ithafen Lizbon şehrinin sahilinie Kaşifler Anıtı yapılmış. Prens Henry, Vasco de Gama, Magellan ve diğer kaşifler bu anıtlarda karşınıza çıkacak.
 
Bir denizci şehri olan Lizbon’un Denizci kimliğini gözler önüne seren Balem Kulesi, Unesco Kültür Mirası ve Portekiz’in 7 Harikası listelerinde yer alıyor. 30 metre yüksekliğindeki Balem Kulesi, Lizbon’u korumak için 1519 yılında yapılmış. Eskiden keşfe çıkan denizciler buradan izlenebiliyormuş.
 
Balem Kulesi ve Kaşifler Anıtı’nın arkasında kalan 25 Nisan Köprüsü tarihi anlamıyla çok önemli bir yere sahip. Adını 25 Nisan 1974 yılında gerçekleşen Karanfil Devriminden alıyor. Askerlerin tanklarının ve silahlarının namlularına kırımızı karanfiller takarak demokrasiye geçtikleri bir hikayeye sahip.
 
Her kentin olduğu gibi Lizbon’un da kendine has popüler bir caddesi var. Augusto Caddesi birçok sokak performansçısının bulunduğu bir cadde. Bu cadde de dolaşırken kulağınıza Portekizin geleneksel müziği fado çalacak. Augusto caddesinde seviye farkı olan 2 semti birbirine bağlayan bir asansör var. 1902 yılında ulaşımı kolaylaştırmak için yapılan asansör günümüzde daha çok turistik amaçlı kullanılıyor.
 
Augusto Caddesi’nde ilerlerken Mude’yi göreceksiniz. Mude Tasarım ve moda müzesi. İçerisinde 20. yüzyılın sanat ve moda tarihini barındırıyor.
 
Alfama Semti, küçük, süslü ve sevimli evleriyle görmeniz gereken bir semttir. Size “keşke burada bir evim olsa” dedirtecek türden. Yürüyüş yapmanız için ideal olan bu semtte bol bol fotoğraf çekeceksiniz.
Balem Pastanesi turtalarıyla ünlü ve mutlaka uğramanız gereken bir pastane. Günde yaklaşık 20.000 adet turtası boşuna satılmazdı yoksa. 1837 yılında kurulan pastane tarihi sadeliğini hala korumakta.
 
Hindistan’a ilk ulaşan kaşif Vasco de Gama’nın mezarının bulunduğu Jeronimos Manastırı gotik ve rönesan izleri taşımakta. Lizbon’da özel bir yere sahip. Turistik açıdan da büyük ilgi görmekte. 
 

ALIŞVERİŞ YAPILABİLECEK YERLER

Lizbon’da alışveriş için en uğrak yer Baixa-Chiado semti. Alışveriş merkezi, tasarım butikler, hediyelik eşya dükkanlarını burada rahatlıkla bulabilirsiniz. Dünyanın en büyük mantar üreticisi olan Portekizliler, mantardan çanta ayakkabı, magnet gibi eşya yapmayı da ihmal etmemişler.
 
Bairro Alto Lizbon’un merkezî yerlerinden biridir. Alışveriş için de size birçok seçenek sunmakta. Şehrin büyük alışveriş merkezleri bu bölgede.
Feira da Ladra pazarı hediyelik eşya almak için en uygun yer. Burada Portekizlilere özgü hediyelik eşyalar bulabilirsiniz.
Eğer Portekiz’in bit pazarına da uğramak isterseniz Graça Bit Pazarı’na gitmelisiniz.
 

EĞLENCE MERKEZLERİ

Bairro Alto eğlenmeniz açısından size birçok seçenek sunacak bir bölge. 
 

ÇOCUKLARLA GİDİLEBİLECEK YERLER

Çocuklarınızla birlikte Lizbon’un yeşillere bürünmüş parkı Parque Eduardo Setimo’ya uğrayabilirsiniz. Bunun yanısıra alışveriş merkezlerinde de çocuklarınız için bir çok eğlenceli aktivite sunulmakta.
 

GECE KULÜPLERİ VE BARLAR

Lizbon’un gece hayatının en canlı olduğu yer Bairro Alto’dur. Burada her tarzdan bar ve kulüp bulabilmeniz olağandır. Yemek yeme ve eğlence hayatının içiçe olduğu bir bölgedir.
Rua Nova do Carvalho caddesi de karşılıklı barların ve gece kulüplerinin olduğu renkli bir cadde.
 

LİZBON'DA YAŞAMIŞ ÜNLÜLER

Ünlü Kaşifler Vasco de Gama, Macellan.
Portekizli şair ve ressam Fernando Pessoa.
 

ALINMASI/DENENMESİ GEREKENLER

Balem Pastanesinde mutlaka turta yemelisiniz.
Portekizin geleneksel müziği Fado’nun çaldığı bir mekanda akşam yemeği yemeden Lizbon turunuzu bitirmeyin.
 
Fiyat karşılaştırması ile Türkiye'den Lizbon’a, Lizbon’dan Türkiye'ye en ucuz uçak biletini hemen alın! Farklı ödeme seçeneklerinden, iptal ve iade fırsatlarından siz de yararlanın!
 
 
 

Paylaş