Lefkoşa Ucuz Uçak Bileti

Book your flight

to

Kıbrıs’ın başkenti ve en büyük şehri olan Lefkoşa’da denize giremiyor olabilirsiniz ama leziz yemekler, tarih ve eğlenceli bir gece hayatı sizi bekliyor

Neden Lefkoşa’yı Ziyaret Etmelisiniz?

 • Kıbrıs’ın tarihini ve kültürünü öğrenmek için
 • Eğlenceli gece hayatına dâhil olmak için
Zaman Dilimi:
GMT + 3
Para Birimi:
Euro, EUR, €.
Kur:
~1 TRY: ~ 3.37 EUR
Uluslararası Kodu:
00 392 22
Havaalanları:
Ercan Havalimanı
Uçuş Süresi:
1 saat, 30 dakika
Vize:
Gerekmiyor
 • Polis: 228 3311
 • Hastane: 112

Lefkoşa, sıcak yarı kurak bir iklime sahip, en sıcak aylarını da Temmuz ve Ağustos dönemlerinde yaşıyor. Şehrin en soğuk ayları ise Ocak ve Şubat. İklim konusunda Türkiye'nin Akdeniz Bölgesi'yle benzerlik gösteren Lefkoşa'da en çok yağış alan ay yine Ocak. Bu yüzden Kıbrıs’ı ziyaret etmek için en ideal zaman bahar ve sonbahar ayları.

 • Kıbrıslılar “Yavru Vatan” söyleminden pek hoşlanmıyor.
 • T.C. vatandaşları Kuzey Kıbrıs’a pasaport ve vize olmadan, yalnızca kimlikleriyle girebiliyor.
 • Kıbrıs’ta trafik İngiltere’deki gibi soldan akıyor.

Osmanlı Valisi tarafından yaptırılan Büyük Han, alt katındaki restoran, kafe alanları ve üst katındaki yerel el sanatları sergileri ile şehrin görülmesi, vakit geçirilmesi gereken yerler arasında.

Selimiye Cami’si, diğer adıyla St. Sophia Katedrali'ni de görmeden geçmeyin. Katedral gotik mimarinin temsillerinden biriyken Osmanlı tarafından camii olarak kullanılmaya başlamıştır. Şimdi yolunuzun üzerinde tam karşısındaki St. Nicholas Kilisesi var, yeni ismi de Bedesten. Tarihi eserlerden devam edelim; Derviş Paşa Konağı ile Etnografya Müzesi de listenize girmeli.

Atatürk Meydanı'ndaki Venedik Sütununu da göreceksiniz. Sütun Venedikliler tarafından 1550 yılında yapılmış ve ardından Osmanlılar Camii avlusuna koymuş, daha sonra da İngilizler yerine tekrar taşımış. Karşısındaki Girne Kapısı da şehirle ilgili vereceğimiz son tarihi eser önerisi.

Kıbrıs mutfağı söylemine çok aşina olmasak da, aslında Kıbrıs’ın kendine özgü ve damak tadımıza çok uyan yemekleri var. Peynir sevenler zaten bilirler, hellim Kıbrıs’ın milli ürünü olarak tüm kahvaltıların ve birçok yemeğin baş tacı. Bunun dışında et sevenler için kleftiko, hamur işi sevenler için pirohu, kızartma sevenler için ballı hellim böreği, tavuk sevenler için makarna bulli, ot sevenler için molehiya, tatlı sevenler için kireçte kabak, karpuz kabuğu, susam dondurması, havuç reçeli gibi gibi birçok lezzet Kıbrıs mutfağında mevcut.

 • Ucuz Bir Restoranda Yemek: 10.00 €
 • Bira (Yarım Litre): 3.00 €
 • Cappuccino: 3.27 €
 • Taxi 1km (Normal Tarife): 0.70 €

Kaynak: numbeo.com

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin başkenti olan Lefkoşa'da şehir içi ulaşım için yerliler genellikle dolmuş ve taksi kullanıyorlar. Şehirde kültür olarak toplu taşıma pek yaygın bir ulaşım yöntemi değil, kişiler kendi araçlarını kullanarak seyahat ediyorlar. Şehir içi ulaşımından ziyade Lefkoşa'ya yakın olan diğer şehirlere gidip gelmek için kullanılan dolmuşlar saat başı kalkar ve Girne'ye, Lapta'ya ve Karşıyaka'ya gider. Taksi fiyatları ise taksi kullanımı yaygın olduğu için pahalı sayılmaz.

Ekonomi

Şehir Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin ticari merkezi olarak anılmaktadır, ekonomisi ticarete dayalıdır.

Çocuklarla Gidilebilecek Yerler

Şehirde çocuğunuzla vakit geçirebileceğiniz yerler arasında alışveriş merkezleri, şehrin popüler caddeleri başta geliyor. Elbette şehrin kültürel aktivitelerine de ailenizle katılabilir ve onlara keyifli bir tatil yaşatabilirsiniz.

Gece Kulüpleri Ve Barlar

Lefkoşa'daki gece hayatı kültürünün büyük bir kısmını Kıbrıs'ta kumarhanelerin serbest olması şekillendiriyor. Türkiye'deki gece hayatının aktif olduğu şehirlere göre gece külüpleri ve barların daha pahalı olduğu şehirde haftanın geceleri aktif geçen günleri Çarşamba, Cuma ve Cumartesidir.

Sinemalar, gece kulüpleri, diskolar ve kumarhaneler, kent eğlencesinin başlıca unsurlarından. Dans etmek ve eğlenmek için kent otellerini deneyin


Paylaş