Lahor Ucuz Uçak Bileti

Book your flight

to

Merak Edenler İçin Lahor

Nüfus: 7 Milyon 566 Bin
Para Birimi: Pakistan Rupisi
Ortalama Uçuş Süresi: Duraklamasız 6 Saat
Saat Farkı: GMT +5 Saat
Vize: Hususi, Hizmet, Diplomatik Pasaportu olanların, 90 güne kadar olan seyahatleri için vize almasına gerek olmuyor. Umumi Pasaportu sahiplerinin; eğer Schengen, ABD ve Birleşik Krallık vizesi varsa, sınır kapısından vize verilebiliyor. Diğer Umumi Pasaport sahiplerinin gerekli evraklarla vize için başvuruda bulunması lazım.

Türkiye'den Lahor’a, Lahor’dan Türkiye'ye en ucuz uçak biletleri Geziko'da! Şimdi satın alın!Şehir İçi Ulaşım

Lahor’un şehir içi ulaşımında İstanbullulara oldukça tanıdık gelecek bir araç kullanılmakta. 2013 yılında Bakan Bekir Bozdağ’ın da katılımıyla İstanbul’daki ile hemen hemen aynı olan Metrobüs Ulaşım Sistemi açıldı. 27 km’lik bir yol ile birçok yere ulaşmanızı sağlıyor. Ayrıca oldukça gelişmiş bir otobüs ağı da istediğiniz yere kolay ulaşım sağlıyor.


İklim

Lahor’un yarı kurak bir iklimi var. Haziranda en sıcak zamanlarını yaşayan şehirde sıcaklıklar 40 dereceyi geçmekte. Temmuz ise en fazla yağışın görüldüğü ay. En soğuk ay da Ocak ve oldukça sisli geçiyor.


Ekonomi

Lahor’un ekonomisinin en önemli birimleri telekomünikasyon, bilgi teknolojileri, giyim endüstrisi, demir-çelik üretimine dayanıyor. Ayrıca Pakistan’ın en büyük endüstriyel alanı bu şehirde bulunmak.Lahor’un tarihsel ve kültürel önemi de ekonomiyi güçlendiren bir diğer etken. 200’den fazla arkeolojik alan ve tarihi yerler birçok turistin ilgisi çekmekte olup, İngiliz gazetesi “Guardian” tarafından 2008 yılında Pakistan’ın en turistik yeri seçilen Lahor’un UNESCO Dünya Mirasları arasında yer alan 2 adet tarihi eseri bulunmakta.


Görülmesi Gereken Yerler

Şehrin kuzeybatısında bulunan Lahor Kalesi 1556-1605 yılları arasında Babür İmparatoru Akbar tarafından yapılmış. Kalenin içinde Babürlülerden kalma birçok sanat eseri bulunmakta. UNESCO Dünya Mirasları’ndan biri olan Lahor kalesinin 2 kapısından biri olan Alamgiri Kapısı Badshahi Cami’sine açılmakta. Badshahi Camisi 6. Babür İmparatoru Aurangzeb tarafından 1673 yılında yaptırılmış. Pakistan ve Güney Asya’nın en büyük 2., dünyanın ise en büyük 5. camisi olan Badshahi Camisi Babür döneminin güzelliği, tutkusu ve ihtişamını gözler önüne seriyor. Bir başka görülmesi gereken yer ise Lahor Müzesi. 1865’te kurulan müzede Babür ve İngiliz dönemine dayanan bir çok eser bulunmakta. Gandhara döneminden kalan Oruç Tutan Buddha heykeli ise müzenin en önemli eserlerinden biri. Lahor aynı zamanda mezarları ile de ünlü bir şehir. Jahangir, Nur Jahan ve Asif Khan’ın mezarları da görülmeye değer yerler arasında. 1646 yılında kurulan Chauburji, Urdu dilinde 4 Kule anlamına gelmekte olup, Lahor’un en çok ziyaret edilen yerlerinden biri. Ünlü İslam alimlerinden biri olan Muhammed İkbal’in mezarı da yine bu şehirde bulunmakta.


Alışveriş Yapılabilecek Yerler

Lahor’da alışveriş deyince akla ilk gelen yerlerden biri Anarkali Pazarı. 1599 yılında Prens Jahangir’e aşık olan Anarkali adında bir kızın Babür İmparatoru Akbar tarafından diri diri gömüldüğü yerde kurulan pazarda, birçok giyim mağazası bulunmakta. Hatta 450 rupiden başlayan fiyatlarla geleneksel kıyafetlerden biri olan Salwar Kameez alabilirsiniz. Ayrıca antikalar için de gitmeniz gereken adres burası.


Eğlence Merkezleri

Eğlence için en çok gidilen yerlerden biri Joyland Eğlence Merkezi 24,000 metrekare büyüklüğünde ve yüzlerce seçenek sunmakta. Oasis Golf and Aqua Resort’ta ise ister golf oynayabilir, isterseniz de su parkında eğlenebilirsiniz. Jallo Park’ta ise vahşi yaşamı daha yakından tanıyabilir aynı zamanda yüzme havuzunda eğlenip, kafelerde gününüzü geçirebilirsiniz. Ayrıca ülkenin bir çok yerinde olduğu gibi Lahor’da da çok meşhur olan kriket sporunu yapabilir ya da profesyonel oyuncuları izleyebilirsiniz.


Çocuklarla Gidilebilecek Yerler

UNESCO Dünya Mirasları’ndan biri olan Shalamar Bahçeleri, 1641 yılında yapılmış olup Babür döneminden kalan çocuklarınızla beraber iyi vakit geçirebileceğiniz bir yer. İçinde 410 adet çeşme, gezilebilecek tarihi binalar ve binlerce ağacın bulunduğu kesinlikle görülmesi gereken bir yer. İçinde alışveriş merkezleri, restoranlar, kafeler, eğlence alanları ve bir spor stadyumu bulunan Kale Stadyum’u da(kısaca Stadyum) gidebileceğiniz yerlerden biri. İçinde Sindbad adındaki çocuk parkına ya da Joyland adındaki eğlence parkına çocuklarınızı bırakıp siz de alışveriş yapabilir veya bir kafede bir şeyler içebilirsiniz. Aynı zamanda Stadyum’un en bilinen etkinliği olan at gösterilerini de izleyebilirsiniz. Bir diğer gidebileceğiniz yer ise dünyanın en eski hayvanat bahçelerinden biri olan Lahor hayvanat bahçesi. 1872 yılında kurulan hayvanat bahçesi 136 farklı türden 1380 hayvan, 82 farklı türden 996 kuş, 8 farklı türden 49 sürüngen ve 71 farklı türden 1280 ağaç bulundurmakta. Ayrıca 2009 yılında açılan ve parktan 30 km. uzaklıktaki Safari Parkı’nda hayvanları yaşam alanlarında görebilirsiniz.


Gece Kulüpleri ve Barlar

Lahor Pakistan’ın gece hayatıyla ünlü olan şehri. Fakat Pakistan’da disko ve bar olmadığı için bir eğlence biraz underground yaşanmakta. Badshahi Cami’sinin olduğu sokakta eğer şanslıysanız bu underground partilerden birine denk gelebilirsiniz.


Yaşamış/Yaşayan Ünlüler

Muhammet İkbal, Anwar Kamal Pasha, Dev Anand, Khawaja Khurshid Anwar.


Alınması/Denenmesi Gerekenler​

Lahor yemek konusunda oldukça zengin bir şehir. Fakat baharat sevmiyorsanız size pek hitap etmeyebilir. McLeod Yolu üzerindeki restoranlarda “Karahi Tikka” deneyebilirsiniz. Tavuk ya da kuzu etinden yapılan bir tür gözleme ya da beyaz undan yapılan bir tür tandır ekmeği ile sunulan bir yemek. Asıl önemli kısmı ise pişirilirken kullanılan özel yağ. Tatlı olarak da falooda, rasmalai ve rabri wala doodh gibi birçok lezzetli tatlı deneyebilirsiniz. Müthiş bir manzarası olan ve şehrin en iyi restoranı olarak gösterilen Coucou’ya da kesinlikle gitmelisiniz. Fiyat karşılaştırması ile Türkiye'den Lahor'a, Lahor’dan Türkiye'ye en ucuz uçak biletini hemen alın! Farklı ödeme seçeneklerinden, iptal ve iade fırsatlarından siz de yararlanın!


Paylaş