Kütahya Ucuz Uçak Bileti

Book your flight

to

Merak Edenler İçin Kütahya

Nüfus:624.629
Para Birimi:Türk Lirası
Ortalama Uçuş Süresi:45 dakika
Saat Farkı:Yok
Vize:Gerekmiyor

Türkiye'den Kütahya'ya, Kütahya’dan Türkiye'ye en ucuz uçak biletleri Geziko'da! Şimdi satın alın!Şehir İçi Ulaşım

Kütahya’da şehir içinde oldukça geniş bir otobüs hattı ağı kurulmuş. Şehir içinde her yöne otobüsle ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca şehirler arası ulaşımı sağlayacak bir demiryolu hattı olması da şehir ulaşımı için oldukça iyi bir alternatif.


İklim

Kütahya’da bir geçiş iklimi hüküm sürer. İç Anadolu’nun karasal iklimi ve Ege ile Marmara’nın ılıman iklimi arasında zaman zaman geçişler yaşanır. Şehrin doğusunda yazlar sıcak ve kurak yaşanır. Şehrin batısındaysa mevsim daha yumuşak gösterir kendini. Yazlar sıcak ve nemli, kışlar ılık ve yağışlı geçer.


Ekonomi

Kütahya’da şehir ekonomisi tarım ve sanayiye dayanıyor. Hayvancılık, ormancılık ve balıkçılık şehrin geçim kaynakları arasında gösteriliyor. Tabii ki şehrin geçim kaynağına katkı sağlayan adıyla özdeşleşmiş olan porselen ve çiniciliktir. Porselen bir ticari değer sağlarken, çinicilik kültür turizmi ve zanaatkarlık olarak ilgi görüyor.


Görülmesi Gereken Yerler

Kütahya’da görülmesi gereken yerlerin başında Ulu Cami geliyor. Osmanlı zamanında yaptırılan bu cami 1522 yılında ibadete açılmış. Görkemli bir Osmanlı yapısının tüm izlerini taşıyor. Evliya Çelebi bile meşhur Seyahatnamesinde Ulu Cami’den bahsetmiş. Görülmesi gereken yerlerin devamında Kütahya’ya 27 km uzaklıktaki Ilıca gelir. Çam ormanları ile kaplı Ilıca’da dinlenirken ciğerlerinize tazecik çam ve kozalak kokusunu çekmeye doyamazsınız. Romatizmalara ve cilt hastalıkları derdine deva olan da bir hamam var. Özellikle kışın gidenler bu hamamda terlemeli… Kütahya’da kaplıcadan bol bir şey olmasa gerek. Yoncalı-Dibecikler Kaplıcaları’na da uğramamak olmaz herhalde. Burada Kükürt Banyosu, Radyo-aktiviteli Çamur Banyoları, Çelik Banyosu, Dübecik Havuzu ve banyosu bulunuyor. Hamama giren terler demişler. Girin, terleyin, arının, rahatlayın… Yaz kış fark etmez şifa için. Yoncalı kaplıcaları dünyanın sayılı kaplıcaları arasında parmakla gösteriliyor. Üstelik türlü türlü illete merhem mahiyetindeymiş bu kaplıcalar… Emet Kaplıcaları ve Gediz Kaplıcaları da şehrin kaplıca listesinde gidilesi başka yerler… Bu kaplıcalarda dinlendikten sonra geziye ferahlamış ve rahatlamış olarak devam edebilirsiniz. Kütahya Kalesi’nden bütün şehir kuşbakışı izlenebilir. 70 burcu olan bu kale taa Bizanslılar zamanında yapılmış. Tabii Selçuklular ve Osmanlılar bu nadide ve devasa kaleye kıyamamış ve zaman zaman onarmışlar. Bir antik şehir görmeyi özlediyseniz Aizani denilen Çavdarhisar’a çevirin rotanızı. Frigyalılardan kalma eserlerle doludur bu bölge. Bir sürü antik kalıntı... Ve bu antik dönemden kalma bir Zeus Tapınağı. Şehrin en gözde gezilesi görülesi mekânlarından biri de: Macar Evi ve Çeşmesi’dir. Macar İhtilali liderlerinden Lojos Kossout’un 1849’da yaptırdığı ev ve çeşmeymiş burası. Güzel bir atmosferi var. Bir de Dumlupınar Anıtı var ki yürek sızlatan ama mutlaka görülmesi gereken bir yer. İstiklal Savaşı şehitleri için dikilmiş olan bu anıt Çalköy’ün Anıttepe bölgesinde.


Alışveriş Yapılabilecek Yerler

Kütahya Çarşı’sında yer alan sıra sıra dizilmiş dükkanlarda porselenin en nadidesini, çininin en renklisini göreceksiniz. Tabii ki sevdiklerinize alacağınız en güzel hediye çini işlemeli porselen objeler. Bu çiniyle işlenmiş porselenlerden çok güzel aksesuarlar yapılıyor. Bir başka alternatif de nakış, işleme ve yöresel kıyafetlerdir.


Eğlence Merkezleri

Termal suları ile şöhretlenmiş ve adından söz ettirmiş olan Kütahya’da eğlenceden çok dinlenmenin ve rahatlamanın sözü geçer. Yılın yorgunluğunu şifalı sularda atmaktan ve mis gibi doğayla iç içe olmaktan daha güzel eğlence ne olabilir. Güral Porselen ile adını dünyaya duyurmuş olan Güral Otel, tam da bu amaca hizmet veriyor. Bir de şehirde çok güzel piknik alanları mevcut: Müthiş havasıyla Murat Dağı, çiçeklerle bezenmiş Porsuk Barajı, Çamlıca Mesire Yeri ve oksijen çarpmasına maruz kalabileceğiniz Gölcük Yaylası canım doğasıyla adından söz ettiriyor.


Çocuklarla Gidilebilecek Yerler

Kütahya’da çocuklarla gezmek için öyle anlamlı ve güzel yerler var ki. Şehrin tarihine, kültürüne ve sanatına tanıklık etmek için en güzel yerler şöyle sıralanabilir… Kütahya Müzesi, Anadolu Kültür Sanat ve Arkeoloji Müzesi, Belediye Meydanındaki Merkez Hanı, Jeoloji Müzesi, Selçuklu eseri olan Yakup Çelebi Vakfı, Dumlupınar Kurtuluş Savaşı Müzesi, Hükümet Konağı, Kent Tarihi Müzesi, Çinili Çeşme, Çinili Havuz, Babükbey Camii, Tavşanlı Belediye Müzesi ve Frik Kaya Mezarları… Ailecek rahatlamak ve kültürlenmek isteyenler için on numara beş yıldız bir şehirdir Kütahya…


Gece Kulüpleri ve Barlar

Şehirde aktif bir gece hayatı ve bar kültürünün varlığından söz edilemez. Şehre üniversiteye gelen öğrenciler de genelde kafelerde eğlenirler. Hisar Tepesinde kurulan Döner Gazino adından da anlaşılacağı gibi 1 saatte tur atıyor. Belki burası ilginizi çeker.


Yaşamış/Yaşayan Ünlüler

Tüm Güral Ailesi, Kütahya’nın en bilindik ünlüleridir. Onların dışında Ahmet Uluçay, Esra Erol, Gülşen Bubikoğlu ve Gülten Dayıoğlu da örnek gösterilebilir.


Alınması/Denenmesi Gerekenler​

Hem iç Anadolu hem de ege etkisinde kalmış bir mutfak kültürü hakim Kütahya’da. Ama üzümü güzel olduğundan şarabın da kalitelisini içebilirsiniz. Afyon ve Kütahya’da çok kullanılan haşhaş bulamacıyla hazırlanmış haşhaşlı ve cevizli çöreklerden mutlaka deneyin. Bu şehirde mantı içi açık biçimde olur ve nohutlu yenir. Daha da ilginci: Kütahya köftesi… Tarhanadan yapılıp yoğurtla servis edilir. Yemeyip yanında yatmalı bu lezzetlerin…

Fiyat karşılaştırması ile Türkiye'den Kütahya'ya, Kütahya’dan Türkiye'ye en ucuz uçak biletini hemen alın! Farklı ödeme seçeneklerinden, iptal ve iade fırsatlarından siz de yararlanın!


Paylaş