Konya Uçak Bileti

Book your flight

to

KONYA

Nüfus: 2.100.000
Para Birimi:  TL
Ortalama Uçuş Süresi:  2 saat  25 dakika
Saat Farkı: GMT + 2
Vize: Gerekmiyor
 
Tüm Türkiye'den Konya'ya, Konya'dan tüm Türkiye'ye en ucuz uçak biletleri Geziko'da! Şimdi satın alın!
 
Güzellikleri saymakla bitmez bir şehir burası. Acaba Konya’nın tarihi medreselerinden, müzelerinden mi bahsetsek? İç Anadolu’nun bereketiyle oluşan kendine has yemeklerini mi anlatsak. Çayın yanına çok yakışan şehre özgü akide şekerlerini sohbetin neresine sıkıştırsak? Burası Mevlana’nın, Nasreddin Hoca’nın memleketi, sayısız medeniyetin uğrak yeri hatta anavatanı… 
 

KONYA HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

Konya ekonomik olarak Türkiye’nin gelişmiş kentlerinden biri. Doğal ve tarihsel zenginlikleri saymakla bitmez. Binlerce yıldır çeşitli uygarlıklara ev sahipliği hatta başkentlik yapmış olan Konya, büyük bir medeniyetler şehri. Öyle ki, dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Çatalhöyük bölgesi, UNESCO Dünya Miras Listesi'ne alınmış. “Anadolu Kaplanları” öncülüğünde en gelişmiş sanayi kentlerinden biri olmasının yanı sıra turizminin gözbebeği ve uçsuz bucaksız verimli ovaları sayesinde tarım cenneti konumunda… Konya neredeyse tüm Türkiye’nin “tahıl ambarı…” Şehrin sanayisiyse tek bir sektöre bağlı kalmadan hemen hemen bütün sektörlerin sanayi bahçesi…
 
2.100.000 nüfusuyla Türkiye’nin en kalabalık altıncı şehri olma özelliğine sahip bu güzelim medeniyetler şehrine yolcuysanız mevsime göre sıkı bir hazırlık yapmanız gerekiyor. Karasal iklimin etkisiyle yazları aşırı sıcak ve kurakken kışları soğuk ve yağışlıdır. Kar bu şehirde üç ay yerde kalır. 
 

ULAŞIM

Ülkenin tam ortasında yer alan şehir, karayoluyla Ankara'ya 3, Antalya'ya 4, Eskişehir'e 5, İstanbul'a 9, Adana'ya 5 saat uzaklıkta… Tamamlanan Ankara-Konya Hızlı Tren Hattı sayesinde mesafe 1 saat 45 dakikaya indi. Ayrıca tarihî Hicaz Demiryolu Hattı, şehir merkezinden geçiyor ve demiryolu ulaşımı bu hattan sağlanıyor. İstanbul-Konya ve İzmir-Konya uçak seferleri Konya Havaalanından sağlanır. Şehir içini yaya gezmek isteyenlere müjde! Otobüs ve minibüslere alternatif olarak Alaaddin Tepesi ile Selçuk Üniversitesi Kampüsü arasındaki 20 km’lik hatta, 24 saat boyunca yolcu taşımacılığı yapılıyor. 
 

GEZİLECEK GÖRÜLECEK YERLER

 Yaşayan miras Alâeddin Camii, 1220 yılında Anadolu Selçuklu Devleti Sultanı I. Alaeddin Keykubad tarafından Alâeddin Tepesi’ne inşa ettirilmiş. Sekiz Anadolu Selçuklu Sultanı burada gömülü. Bölgede Şems-i Tebrizi Camii, Aziziye Camii gibi kutsal yapıların yanı sıra; Aya Elenia Kilisesi, Konya Saint Paul Kilisesi, Sille Siyata Manastırı’nı da görülmeli.
 
Konya’ya neredeyse bir “Müze cenneti” diyebilirsiniz. Adı Mevlana’yla özdeşleşmiş olan şehrin ünlü Mevlana Müzesi, Mevlâna'nın dergâhı kompleksinde inşa edilmiş. Mevlana Müzesi bugün dünyanın dört bir yanından ziyaretçilerini ağırlıyor. Konya Arkeoloji Müzesi, Konya Atatürk Evi Müzesi, Karatay Medresesi (Çini Eserler Müzesi), Sırçalı Medrese (Mezar Anıtları Müzesi), İnce Minare (Taş-Ahşap Eserleri Müzesi), Konya Etnografya Müzesi, Konya İzzet Koyunoğlu Şehir Müzesi gibi şehrin diğer müzeleri de ziyaretçilerini Konya tarihinde uzun bir yolculuğa çıkarıyor. 
 

KÜLTÜREL ETKİNLİKLER

Mevlana Celaleddin Rumi’nin ölüm yıl dönümleri Konya’da “Şeb-i Arus” törenleriyle anılıyor. Mevlana’nın rabbine duyduğu aştan dolayı, onun ölümü “sevgiliye kavuşma” olarak nitelenmiş. Bu yüzden 17 Aralık’a denk gelen haftalar, "Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri" olarak adlandırılıyor ve Şeb-i Arus törenleriyle halk arasında anılıyor. Ziyaret etmeniz gereken yerler listesinde Kılıçarslan Gençlik Merkezi Bosna, Mevlana Kültür Merkezi, Zindankale Sanat Galerisi, Konevi Kültür Merkezi de yer alıyor. 
 

NE YENİR-İÇİLİR, NEREYE GİDİLİR?

Arabaşı çorbası, bamya çorbası, tirit, düğün pilavı, etli ekmek, fırın kebabı, sac arası, yoğurt çorbası… Bunlar Konya Mutfağının en seçkin lezzetleri. Ama şehir lezzet konusunda en çok “Mevlana pidesi” denen ince uzun, çıtır çıtır pidesiyle anılıyor. Bir de çayın yanında “Mevlana şekeri” denen akide şekerlerini denemelisiniz. 
 
Şehir, Makro AVM, Kule Site AVM, Kent Plaza AVM, Oval Çarşı Bosna AVM, Akyurt AVM gibi pek çok alışveriş merkezine ev sahipliği yapıyor. Çarşı-pazar alışverişine buralardan da devam edilir. Konya’ya gitmişken sıra dışı aktivitelere dahil olmak isteyen ailelerdeniz,  Meram’daki Mevlana Sportif Havacılık Kulübü'nün yolunu tutabilirsiniz. Havacılığı sevdirmek amacıyla kurulan bu kulüpte yamaç paraşütü ve model uçak alanlarında hizmet veriliyor. Kulüp üyeleri özellikle yaz ve bahar aylarında hafta sonları toplanarak etkinlikler düzenliyor, model uçak gösterileri yapıyor. Gezmekten yorulduysanız akşamında Horozluhan Mahallesindeki Maydonoz Gazinosu’nda, Şamata Bar’da soluklanabilirsiniz. 
 

KONYA'DA YAŞAMIŞ ÜNLÜLER

Ali Kırca, Meltem Cumbul, Ahmet Uğurlu, Mustafa Altıoklar, Selda Alkor, Tarık Buğra,  Kenan Doğulu, Zülfü Livaneli, Yalvaç Ural, Murat Yıldırım, Suavi ve Alpay şehrin bilinen ünlüleri… 
 
Tüm Türkiye'den Konya'ya, Konya'dan tüm Türkiye'ye en ucuz uçak biletleri Geziko'da! Şimdi satın alın!
 

Paylaş